Biznes

Startupy testują innowacje 5G

Startupy testują innowacje 5G

Od czerwca w siedzibie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej działa 5G LAB – czyli wewnętrzna sieć 5G. Dzięki niej startupy biorące udział w akceleratorze S5 mogą testować opracowywane innowacje.

Wsparcie finansowe, opieka mentorów i 5G LAB – to pakiet, który Łódzka Strefa zaoferowała startupom, co przełożyło się na powstanie kolejnych rozwiązań opartych na 5G dla przemysłu. System do monitorowania urządzeń chłodniczych z funkcją alarmu, zarządzania flotą robotów, a nawet całą fabryką. To tylko niektóre z nich. Dziś prezentujemy kolejne młode firmy i ich pomysły, które przerodziły się w realnie działające w sieci 5G urządzenia. – Technologia 5G i Internet rzeczy to ogromne szanse dla biznesu. Budujemy dla inwestorów szeroką ofertę wsparcia opartą na nowoczesnych technologiach. Kolejnym krokiem jest 5G Lab – przestrzeń dedykowana młodym technologicznym firmom. Łączymy startupy z inwestorami, by wspólnie mogli pracować nad innowacjami 5G i testować je, dzięki stworzonej przez nas wewnętrznej sieci 5G – mówi Marek Michalik, prezes ŁSSE.– Zbudowany przez nas ekosystem 5G na terenie Strefy otwiera przed młodymi, technologicznymi firmami szerokie możliwości kreowania i testowania innowacji. Dzięki akceleratorowi S5 i 5G Lab będziemy świadkami pierwszych w Polsce przemysłowych zastosowań sieci piątej generacji – dodaje Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE.

Arktikus

Arktikus buduje system monitorowania profesjonalnego sprzętu chłodniczego: urządzenia pomiarowe oraz platformę online udostępniającą dane. Potrzeba stworzenia takiego rozwiązania wyszła z doświadczeń założycieli, którzy prowadzą sieć restauracji. Zdalny nadzór pracy lodówek i zamrażarek pozwala w razie awarii zapobiec stratom. Ponadto regularny zapis temperatur należy do obowiązków sanitarnych każdej restauracji i sklepu. Wyjątkowy w Arktikus jest przesył danych – dzięki modemowi 5G sensor łączy się z siecią bezpośrednio. To upraszcza architekturę i ułatwia wdrożenie. Użycie 5G w systemie sprawiło, że wybór Akceleratora S5 Łódzkiej Strefy był dla nas naturalny – to tu otrzymujemy wsparcie potrzebne do tworzenia systemu.

ID Secure

Technologia 5G ułatwia transmisję danych i usprawnia działanie Internetu Rzeczy. W tych szczególnych warunkach zapewnienie odpowiedniego szyfrowania stanowi gwarancję zachowania poufności przesyłanych informacji. Startup opracowuje sprzętową implementację kryptografii oporną na ataki z użyciem komputerów kwantowych. Wykorzystując postkwantowe algorytmy wzmacnia cyberbezpieczeństwa i zapewnia, przy optymalnym koszcie energetycznym, poufną komunikację pomiędzy urządzeniami podłączonymi do sieci 5G.

 

Intelliventory

Startup Intelliventory powstał dzięki cthings.co, aby projektować Inteligentne systemy Edge Computing. Zespół opracował autorskie urządzenie służące do łatwego łączenia systemów przemysłowych i sieci sensorowych do aplikacji typu Digital Twin poprzez sieć komórkową 5G. Rozwiązanie pozwala wirtualnie scalać rozproszone instancje w zwinne micro klastry obliczeniowe, których efektywność jest zwielokrotniona dzięki transmisji danych w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Zadaniem systemu jest umożliwienie prostej adaptacji różnego rodzaju aplikacji przemysłowych do technologii 5G. Obecnie, jedynie współpraca w ramach programu S5 Łódzkiej SSE daje nam możliwość weryfikacji wydajności rozwiązania intelliventory.

Medibaric

Normobaria to terapia tlenowa, która dostarcza właściwe parametry atmosfery, prowadzące do zwiększenia poziomu utlenowania krwi, łatwiejszego dostarczania tlenu do komórek, neutralizowania wolnych rodników, czy też zmniejszania stanów zapalnych, aby organizm wolniej ulegał procesom starzenia oraz szybciej się regenerował. Zespół Medibaric tworzy komory normobaryczne do zastosowań indywidualnych oraz w małych grupach, a także z myślą o branży weterynaryjnej. Dzięki zastosowaniu technologii 5G możliwe będzie ciągłe monitorowanie mieszanki atmosfery komory, analizowanie parametrów terapii i pomiarownie użytkownika w czasie rzeczywistym. Co przełoży się m.in. na personalizację terapii.

Optimatik

Firma Optimatik rozwija platformę do zarządzania ruchem pojazdów intralogistycznych w nowoczesnych zakładach przemysłowych. Rozwiązanie opiera się na własnej unikalnej technologii do pozycjonowania wewnątrz budynku takich pojazdów, jak wózki widłowe czy pociągi intralogistyczne. Technologia 5G w projekcie pozwoli na rozwinięcie warstwy komunikacyjnej między oprogramowaniem używanym do zarządzania przemysłem, tradycyjnymi pojazdami intralogistycznymi i pojazdami autonomicznymi (AGV). Współpraca z ŁSSE pozwoli przyspieszyć rozwój systemu Optimatik. Optimatik 5G Intralogistics Platform to pierwszy krok do zbudowania autonomicznej fabryki przyszłości.

Smart Control Solutions

Zespół Smart Control Solutions tworzy platformę trAirl służącą do zdalnego nadzoru maszyn mobilnych i pojazdów przemysłowych, udostępniającą kanał komunikacyjny o dużej przepustowości oraz minimalnych opóźnieniach. Kluczem do zapewnienia zakładanych parametrów połączenia jest wykorzystanie technologii 5G do komunikacji pomiędzy urządzeniem zamontowanym w pojeździe a serwerem. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na udział w akceleratorze S5 Łódzkiej Strefy, który daje możliwość dobrego poznania tej technologii.
System trAirl w pierwszej kolejności będzie testowany na maszynach firm z branży górniczej, budowlanej i komunalnej.

Hetbot

Zespół Hetbot pracuje nad rozwiązaniami z zakresu robotyki mobilnej oraz zarządzania flotą robotów. Głównymi obszarami działań są roboty do transportu wewnątrzzakładowego oraz roboty outdoorowe (zarówno lądowe jak i drony). Najważniejszą cechą produkowanych urządzeń jest ich modułowość. Komponenty odpowiedzialne za lokalizację, sterowanie silnikami, czy też zarządzane energią są uniwersalne i mogą posłużyć do skonstruowania wielu różnych robotów. Dzięki temu czas samej integracji jest znacząco skrócony. Wykorzystując technologię 5G Hetbot jest w stanie zaoferować dodatkowe funkcjonalności do tworzonego przez system, jak chociażby zdalna diagnostyka lub zarządzanie całą fabryką.

Łódź, ul. Ks. Biskupa Wincentego Tymienieckiego 22G
tel. 42 676 27 53, 42 676 27 54
e-mail: info@sse.lodz.pl
www.sse.lodz.pl