Polecamy

Pierwsze innowacje 5G już w polskich fabrykach

Pierwsze innowacje 5G już w polskich fabrykach

Cyfrowe bliźniaki, systemy przewidujące awarie, wirtualne przymierzanie ubrań, autonomiczne wózki widłowe, to tylko niektóre z innowacji opartych o 5G, jakie powstały dzięki programom dedykowanym startupom w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Skorzystało z nich do tej pory blisko 120 młodych firm.

Do współpracy ze startupami w projektach przystąpiło 16 partnerów, w tym m.in. tak znane marki jak: Procter & Gamble, Ericsson, Miele, Polkomtel, Bluerank, Indigo Nails, Polska Grupa Energetyczna, WnD. O pomysłach stworzonych przez startupy opartych o 5G, o wpływie i możliwościach sieci najnowszej generacji rozmawiali eksperci podczas 5G SUMMIT – pierwszego w Polsce przeglądu sektora technologii 5G.

Przedstawiciele ŁSSE podczas 5G SUMMIT opowiadali o projektach jakie wdrożyli dla startupów: „Startup Spark”, „S5 – Akcelerator Technologii 5G” i „Re_Source”. Dzięki ich powstaniu pomoc w stworzeniu innowacji, a potem jej komercjalizacji otrzymało blisko 120 młodych firm, a to jeszcze nie koniec. O powodzeniu projektów najlepiej świadczą sukcesy jego uczestników.

– Współpracujemy z akceleratorami Łódzkiej Strefy od kilku lat. To ważne, bo realizacja innowacyjnego projektu od pomysłu, przez prace badawczo-rozwojowe aż do komercjalizacji jest objęta dużym ryzkiem. Opracowane przez nas autonomiczne wózki widłowe to połączenie odpowiedniego sprzętu i autorskiego oprogramowania. Dziś mamy już pewność, że pomysł został pozytywnie zweryfikowany przez biznes. Jesteśmy na etapie dostawy pierwszych wózków, a co ważne wciąż rozwijamy je o nowe możliwości, np. łączność 5G – Bogumił Zięba, CEO Inovatica AGV.

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna rozpoczęła budowę ekosystemu startupowego w 2016 r. Stworzyła akceleratory oparte na biznesowym połączeniu startupów z dużymi firmami.

– Tworząc akceleratory startupowe otworzyliśmy nowy rozdział działalności Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dzięki włączeniu do projektów technologii 5G zyskaliśmy przewagę konkurencyjną oraz dodatkową zachętę inwestycyjną dla przedsiębiorców, w szczególności nakierowanych na Przemysł 4.0 – mówi Marek Michalik, prezes ŁSSE S.A.

– Udział w akceleratorach Łódzkiej Strefy, a szczególnie w „S5” dał unikalną możliwość testowania rozwiązań poprzez m.in. dostęp do infrastruktury 5G oraz firmy produkcyjnej, co oznacza implementację akcelerowanych produktów w realnych warunkach infrastrukturalnych, biznesowych i produkcyjnych. Program stworzył startupom możliwość pracy na żywym organizmie: instalowania urządzeń przy liniach produkcyjnych, na pojazdach czy w halach magazynowych wybranych partnerów, pracę z realnymi danymi, a nawet działania z klientem końcowym – mówi Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE.

Startupy otrzymują od Łódzkiej Strefy wsparcie finansowe, biznesowe, technologiczne i przede wszystkim wdrożeniowe. Do tej pory przyznano blisko 30 mln zł na rozwój i testowanie technologii. Działanie jest możliwe dzięki wsparciu z funduszy unijnych, które w najbliższych latach posłużą do rozwoju technologii 5G.

Do akceleratorów ŁSSE zgłosiło się kilka tysięcy młodych firm z pomysłami na nowe rozwiązania technologiczne dla biznesu. Do programów dostały się jednak startupy, których propozycje były w obszarze zainteresowania dużych firm. Ich współpraca ze startupami pozwoliła opracować innowacje dopasowane do potrzeb rynku, co ułatwiło ich komercjalizację.

Dzięki współpracy Łódzkiej Strefy, partnerów w akceleratorach i startupów powstały rozwiązania technologiczne, które właśnie przyspieszają rozwój przemysłu 4.0 w Polsce. Zespół ConnectedVR stworzył przestrzeń, platformę do jednoczesnej współpracy wielu użytkowników w spersonalizowanym środowisku VR. Umożliwia stworzenie w wirtualnej rzeczywistości kopii przestrzeni istniejących i planowanych, np. obiektów przemysłowych, scenariuszy szkoleniowych. Powstały też innowacje oparte na sztucznej inteligencji do nadzoru bezpieczeństwa w fabrykach. Jest to system analizujący obraz z kamer w czasie rzeczywistym, który potrafi wykryć niepożądane zdarzenia, zagrożenia, np. czy pracownicy noszą odzież ochronną, kaski, gogle, maski, czy poruszają się po wyznaczonych ścieżkach bezpieczeństwa. Jeśli system wykryje nieprawidłowości informuje o tym, co pozwala na przykład uniknąć wypadków w fabryce.

W projekcie S5 startupy pokazały możliwości jakie daje sieć 5G. Np. poprzez stworzenie platformy do streamingu live z wykorzystaniem okularów VR i kamery 360, który w niedalekiej przyszłości może nas przenieść na odległy koncert, wydarzenie sportowe czy kulturalne. Będziemy przeżywali koncert na żywo i czuli się jakbyśmy stali wśród publiczności bez wychodzenia z domu. VR został też wykorzystany do budowy cyfrowych bliźniaków fabryk, co pozwala na szkolenie pracowników z użyciem tej wirtualnej przestrzeni. Opracowane innowacje 5G startupy wdrożyły i wdrażają w fabrykach inwestorów Łódzkiej Strefy. To pierwsze realne wykorzystanie technologii 5G do budowy inteligentnych fabryk w Polsce, co nie byłoby możliwe gdyby Urząd Komunikacji Elektronicznej nie przyznał testowo dostępu do docelowej częstotliwości 5G.

Technologia 5G już wpływa i w jaki sposób będzie wpływać na naszą pracę, rozrywkę, bezpieczeństwo, sposoby w jakie się komunikujemy mówi Michał Kanownik, prezes ZIPSSE.

Jak wynika z doświadczenia ekspertów, po technologię 5G w biznesie sięgają na razie więksi gracze. Ten trend ma jednak szanse się odwrócić w przyszłości. Możliwości jakie daje sieć piątej generacji i korzyści płynące z jej wdrażania w dłużej perspektywie powinny być także atrakcyjne dla sektora MŚP. Dostępność 5G zależy także od działającej infrastruktury, której możliwości zwiększają się nieustannie.

Jedną z pierwszych inteligentnych fabryk w Polsce wykorzystującą infrastrukturę 5G jest zakład światowego producenta sprzętu AGD firmy Miele, zlokalizowany w Ksawerowie pod Łodzią. Zbudowanie wewnętrznej sieci 5G było możliwe dzięki udziałowi firmy w projekcie „S5” Łódzkiej Strefy. Dziś firma korzysta z rozwiązań kilku startupów, które dla niej przygotowały i wdrożyły innowacje oparte o 5G.