Biznes

Bożena Ziemniewicz: Jak nauczyć się języka obcego?

Bożena Ziemniewicz: Jak nauczyć się języka obcego?

O tym jak w czasie pandemii działa szkoła językowa, dlaczego słuchacze wolą naukę online i jak wyglądają zajęcia opowiada Bożena Ziemniewicz, założycielka szkoły językowej BRITISH CENTRE w Łodzi.

LIFE IN Łódzkie: Czy we wrześniu będzie można już korzystać ze stacjonarnej, a nie tylko zdalnej nauki języków obcych w BRITISH CENTRE?

Bożena Ziemniewicz: Przez ostatnie 27 lat działaliśmy pod hasłem „a guarantee of success”, teraz działamy pod hasłem „BRITISH CENTRE – a guarantee of safety”. Obecnie największą naszą troską jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno osobom, które chcą zapisać się na nasze zajęcia, naszym kursantom, jak i naszym lektorom i całemu zespołowi. Musimy dbać o to, by cały proces rekrutacyjny i dydaktyczny był dla wszystkich całkowicie bezpieczny.

To chyba spore wyzwanie, bo przecież nikt nie wie, co czeka nas w nadchodzących miesiącach?

Procedury bezpieczeństwa w naszej szkole mamy doskonale przećwiczone, ponieważ w warunkach pandemii prowadzaliśmy już egzaminy, od maja do lipca – 11 sesji egzaminacyjnych Cambridge English Qualifications w naszych salach, ale też w różnych miejscach w Polsce. Cały proces zapisania siebie lub dziecka na kurs może odbyć się bezpiecznie poprzez naszą stronę internetową i platformę – nie trzeba tracić czasu ani narażać się na kontakty z innymi. Jesteśmy też przygotowani do prowadzenia zajęć stacjonarnych, wszystkie nasze sale wyposażone są w środki dezynfekcji, mamy jasne procedury bezpieczeństwa zakomunikowane też w Zasadach korzystania z kursów BC i BCKids dostępnych dla wszystkich naszych kursantów. Stacjonarnie planujemy małe grupy 4-6 osobowe, w niektórych większych salach dopuszczamy 8-10 osób. Chcemy w ten sposób zapewnić kursantom możliwość utrzymania dystansu, choć zdajemy sobie sprawę, że będzie to ze szkodą dla samego procesu dydaktycznego, bo będzie utrudniać komunikację między uczestnikami. A nauka języka to przede wszystkim uczenie komunikacji. Nie mamy jednak innego wyjścia, musimy dostosować się do obowiązujących przepisów.

Czy oferujecie też zajęcia w formie online?

Oczywiście! Właśnie to jest ta znakomita i bezpieczna alternatywa dla kursów stacjonarnych! Większość naszych stałych kursantów już zdecydowała, że w nadchodzącym semestrze wybiera naukę w formie online. W sytuacji wyższej konieczności w ubiegłym roku szkolnym przekonali się, że nasze kursy, które nazwaliśmy „BC L!VE online”, są naprawdę znakomite, bardzo skuteczne, dają większy komfort komunikacyjny. Pozwalają uniknąć niedogodności, długotrwałych dojazdów w godzinach szczytu, szumu rozmów w sali zajęciowej i ryzyka zakażenia COVID-19 czy też choćby klasyczną grypą. BRITISH CENTRE było chyba pierwszą szkołą językową w Łodzi, która w marcu, po zamknięciu placówek oświatowych, wznowiła działalność w formie zdalnej. W sumie przerwa trwała tylko trzy dni – już od poniedziałku kolejne grupy wznawiały zajęcia online.

Proszę powiedzieć, jak wyglądają zajęcia online w BRITISH CENTRE.

Każdy inaczej rozumie prowadzenie zajęć online, jedni na przykład wysyłają słuchaczom instrukcje, co mają zrobić i później sprawdzają wykonane zadania. Inni przesyłają materiały do „nauczenia się”. Dla nas są to pełnowartościowe zajęcia z lektorem w czasie rzeczywistym, tyle że prowadzone na odległość, z wykorzystaniem nieco innych narzędzi. Dodam: znakomitych narzędzi, pozwalających zanurzyć się w procesie przyswajania języka. Zajęcia online u nas oznaczają po prostu wirtualną klasę, w której dzieje się wszystko to, co podczas zajęć stacjonarnych, z pełnym udziałem uczniów i lektora, tylko każdy siedzi u siebie w domu, przy swoim komputerze. Uczestnicy zajęć dzieleni są na grupy – pary, albo trójki – w zależności od potrzeb. Dla lektora jest to niezwykle wygodne, ponieważ ma możliwość bezpośredniego przysłuchiwania się wszystkim osobom uczestniczącym w zajęciach. Bardzo ważne jest to, byśmy podczas zajęć online widzieli uczestników lekcji, słyszeli ich i mieli z nimi bezpośredni kontakt, dlatego prosimy o pozostawienie włączonych kamer i mikrofonów przez cały czas. Jeśli trzeba, to lektor wyłącza mikrofon uczestnika. Najważniejsze jest pełne zaangażowanie kursantów i lektora, możliwość bezpośredniego stosowania narzędzi wideo i ćwiczeń interaktywnych. Tym bardziej że one są łatwe do pokazania w komputerze, a trudniej je zastosować w klasie, podczas zajęć prowadzonych w tradycyjnej formule.

Czy w związku z pandemią zajęcia stacjonarne rozpoczną się w BRITISH CENTRE z początkiem października?

W tym roku chcemy ruszyć nieco wcześniej. Przede wszystkim z uwagi na nowych kursantów, ponieważ bardzo nam zależy, by poznali swoich lektorów osobiście. Mamy przeczucie i obawy, że w którymś momencie sytuacja zmusi nas do zmiany sposobu nauczania we wszystkich naszych grupach ze stacjonarnego na online. W naszych kursach uczestniczą uczniowie z różnych szkół i może się zdarzyć, że ktoś zarazi się koronawirusem. Będziemy wtedy zmuszeni wprowadzić kwarantannę, a tym samym zamknąć szkołę.

Miejmy nadzieję, że do takiej sytuacji nie dojdzie i kursanci będą mogli korzystać z zajęć stacjonarnych. A skoro o nich mowa, to co BRITISH CENTRE ma do zaoferowania w nadchodzącym semestrze?

Proponujemy naukę angielskiego, rosyjskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, a nawet chorwackiego. W ofercie jest też język polski dla cudzoziemców. Mamy wiele rodzajów kursów – np. 120-godzinne, podzielone na 60 dwugodzinnych spotkań w ciągu roku szkolnego, kursy egzaminacyjne trwające 160 godzin, które dają dodatkową wiedzę z zakresu technik egzaminacyjnych, czyli uczą też jak zdawać egzaminy Cambridge na różnych poziomach, mamy kursy dla maturzystów i ósmoklasistów, przygotowujące do egzaminu maturalnego i na zakończenie szkoły podstawowej, konwersacje, pozwalające podtrzymać osiągnięty poziom zaawansowania. Mamy oczywiście kursy dla profesjonalistów z różnych obszarów tematycznych, na przykład dla finansistów czy medyków, najczęściej realizowane na zamówienie firm i instytucji. I tu trzeba wspomnieć o kursach „mieszanych” – trochę stacjonarnych, a trochę online, w zależności od sytuacji w firmie, częstotliwości wyjazdów, preferencji klientów. Jesteśmy naprawdę bardzo elastyczni.

Dla najmłodszych też znajdzie się coś w ofercie?

Oczywiście. Nie moglibyśmy pominąć naszych najmłodszych kursantów. Specjalnie z myślą o nich przygotowaliśmy nasz autorski program BC Kids i BCK L!VE online, będący efektem wielu lat pracy i doświadczeń naszych metodyków. Jest on zintegrowany z National Geographic Learning – prestiżowym programem nauczania opartym na wspaniałych filmach, zdjęciach i prawdziwych opowieściach National Geographic. Scenariusze lekcji oparte są o metodę zwaną CLIL (Content Language Integrated Learning), która zakłada połączenie nauki języka angielskiego z elementami wiedzy ogólnej z różnych przedmiotów, w tym wiedzy o kulturze innych krajów. W efekcie dzieci nabywają kompetencje niezbędne do życia we współczesnym świecie.

Słyszałam, że bardzo dbacie o swoich słuchaczy. Co takiego wyjątkowego im oferujecie w BRITISH CENTRE?

To prawda, już na starcie dajemy pisemną gwarancję, że ich nauka zakończy się sukcesem. Oczywiście do tego, by była skuteczna, kursant musi spełnić określone warunki – jednym z nich jest uczestnictwo w zajęciach, bez tego nie da się osiągnąć sukcesów. Dajemy też gwarancje egzaminacyjne – jeśli jakimś cudem słuchacz nie zda, dotrzymując warunków gwarancji, bierzemy na siebie ciężar jego ponownego przygotowania. Oferujemy bezpłatne konsultacje, co jest rzadkością na rynku, zapraszamy na lekcje próbne, egzaminy próbne z egzaminatorami Cambridge, oferujemy zniżki kontynuacyjne i rodzinne, dajemy możliwość rozłożenia płatności na kilka rat. Mamy również program lojalnościowy „Opłaca się polecać”, polegający na tym, że każdy, kto poleci BRITISH CENTRE swoim znajomym, może otrzymać za to wynagrodzenie. Jeśli polecisz nas ośmiu osobom, które zapiszą się na kursy w naszej szkole, otrzymasz roczny kurs gratis! Dbamy też bardzo o to, by każda grupa była jednorodna pod względem poziomu zaawansowania, bo to gwarantuje największą skuteczność nauki. A my jesteśmy naprawdę skuteczni!

Rozmawiała Beata Sakowska
Zdjęcie Justyna Tomczak

Łódź,  al. Kościuszki 93
tel.+48 42 636 84 80, +48 42 630 20 48, 606 654 093, 505 968 994
kosciuszki@british-centre.pl
Sekretariat czynny:
Od poniedziałku do piątku: 10.00-19.00
Sobota: 10.00-14.00
https://british-centre.pl/