Biznes

Spotkajmy się w Strykowie

Spotkajmy się w Strykowie

Cały czas intensywnie pracujemy nad tym, aby nasze tereny inwestycyjne przyciągały kolejne firmy. Udało nam się zapewnić niemałe dochody gminy z podatków związanych z wielkopowierzchniową działalnością gospodarczą, ale zależy nam na ich stałym wzroście po to, by jeszcze więcej inwestować w to wszystko, co poprawia komfort życia mieszkańcom – mówi Witold Kosmowski, burmistrz Strykowa.

 

Na początek trywialne pytanie. Gdzie leży Stryków?

Mówi się, że leży pośrodku. I to jest  bardzo trafne określenie. Nie tylko z oczywistego względu, jakim jest położenie geograficzne w centralnej Polsce, ale również uwagi na miejsce, w jakim znajdujemy się obecnie pod względem rozwoju. Gmina Stryków jest w samym centrum. Po kilkunastu latach od pojawienia się u nas pierwszych inwestycji zagranicznych i otwarcia pierwszego odcinaka autostrady dużo dobrego za nami, ale również głęboko wierzę w to, że drugie tyle przed nami.

W ostatnich latach okazało się, że Stryków dołączył do europejskich miast przyszłości. Tak orzekli twórcy rankingu European Cities and Regions of the Future fDi Intelligence. To budujące?

Zapracowaliśmy na zainteresowanie w oczach tych, którzy zajmują się przewidywaniem, gdzie w Europie i na świecie opłaca się długoterminowo inwestować. Stała obecność w rankingu oczywiście jest dla nas budująca, tym bardziej że w 2021 r. wyprzedziliśmy takie miasta jak Oslo, Barcelona, Cambridge, Sztokholm czy Kopenhagę, a także — że to badania prowadzone przez niezależny ośrodek. Niemniej jednak nie o rankingi tu chodzi, bo taki rozgłos trwa krótko i ma to do siebie, że może mieć różny oddźwięk, bo przecież żadne miasto nie staje się „naj”, tylko dlatego, że dobrze wypadło w tabelach. Dzięki lokalizacji jesteśmy na uprzywilejowanej pozycji, ale to tyle, jeśli chodzi o ułatwienia, bo mocną stronę trzeba umieć wykorzystać. Nadal intensywnie pracujemy nad tym, aby nasze tereny inwestycyjne przyciągały kolejne firmy. Udało nam się zapewnić niemałe dochody gminy z podatków związanych z wielkopowierzchniową działalnością gospodarczą, ale zależy nam na ich stałym wzroście po to, by jeszcze więcej inwestować w to wszystko, co poprawia komfort życia mieszkańcom.

Czyli Stryków to nadal dobre miejsce do inwestycji?

Bez wątpienia. Inwestor, który podejmie decyzję o lokalizacji biznesu w Strykowie, może być pewny, że znajdzie tu nie tylko doskonałe położenie logistyczne, ale również nasze proinwestycyjne nastawienie i  przestrzeń do rozwoju. Na ponad 600 ha ulokowało się już wielu krajowych i światowych liderów pochodzących ze: Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Finlandii, Holandii, USA i Francji. Swoje inwestycje posadowiły u nas firmy m.in. z branż: logistycznej, kurierskiej, motoryzacyjnej, budowlanej, farmaceutycznej, spożywczej,  telekomunikacyjnej i innowacyjnych technologii. Część z nich działa w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Jednak tereny inwestycyjne to nie wszystko, co do zaoferowania ma Gmina Stryków. Rozwojowi parków przemysłowych towarzyszą inwestycje, które służą bezpośrednio mieszkańcom — tym obecnym i tym, którzy chcieliby się u nas osiedlić.

Wynika z tego, że jesteście gminą zorientowaną nie tylko na inwestorów, ale również na napływ mieszkańców.

Tak. Moim marzeniem jest, by Stryków wrócił do liczby mieszkańców sprzed II wojny światowej. Wówczas samo miasto liczyło 5,5 tys. mieszkańców, teraz ma tylko 3,5 tys. Chcielibyśmy także, aby gmina przekroczyła 20 tys. mieszkańców, a ma ich obecnie o ponad 7 tys. mniej. Wierzę, że wykorzystując nasze atuty, uda nam się tego dokonać. W bliskości Łodzi, sieci autostrad, kolei i niedalekiej odległości od lotniska tkwi duży potencjał, który w połączeniu z rosnącą liczbą sprzedanych terenów inwestycyjnych i dojeżdżających do lokujących się tu firm pracowników z terenu całego regionu generuje zapotrzebowanie w zakresie budownictwa mieszkaniowego.

Brzmi to jak zaproszenie dla deweloperów.

I faktycznie nim jest. Zapraszamy inwestorów z branży mieszkaniowej, w szczególności idących w kierunku tworzenia nowych osiedli łączących w sobie komfort życia z szacunkiem dla przyrody i środowiska. Zależy nam na tym, aby osoby szukające przestrzeni do życia mogły odnaleźć ją w Gminie Stryków, która proponuje interesującą alternatywę dla miejskiego zgiełku, z bogatą ofertą miejsc pracy, rozwijającą się ofertą żłobków i przedszkoli oraz znakomicie wyposażonymi szkołami, a także prężnie działającymi klubami sportowymi i bogatą ofertą zajęć i wydarzeń kulturalnych. Poza tym Gmina Stryków zorientowana jest proekologicznie. Prowadzimy m.in. programy dotujące wymianę pieców i usuwanie azbestu, modernizujemy i rozbudowujemy oczyszczalnie ścieków, termomodernizujemy budynki użyteczności publicznej, a także prowadzimy wiele ekologicznych akcji, rozdając mieszkańcom domki dla jeży, budki lęgowe dla jerzyków czy też domki dla owadów pożytecznych. Sadzimy drzewa, krzewy i rośliny miododajne, czy też inwestujemy w tereny parkowe i edukację ekologiczną mieszkańców.

Czym zatem może przyciągać Stryków?

Przed nami realizacja dużych projektów infrastrukturalnych. Warto tu wspomnieć o budowie Centrum Rozwoju Strykowa, składającego się ze szkoły, przedszkola, hali sportowej, domu kultury z biblioteką oraz boisk sportowych z zapleczem i trybuną dla widzów. W najbliższym czasie rozpoczniemy również modernizację zagospodarowania strykowskiego zalewu, gdzie planujemy m.in.: budowę nowych placów zabaw, boisk sportowych, toru rowerowego, strefy street workout czy też przebudowę plaży miejskiej i montaż nowego pomostu. Ponadto nasze sołectwa wyposażone są w bogatą infrastrukturę rekreacyjną w postaci placów zabaw i zewnętrznych siłowni. Dbamy o estetykę i zieleń w przestrzeni publicznej. W cieplejsze pory roku zapraszamy do spacerów czy zabaw z dziećmi w nowo zagospodarowanym ekologicznym parku nad Moszczenicą. Do aktywności w plenerze zachęcają szlaki piesze i rowerowe Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich, w którego otulinie  leży część gminy Stryków, a także działające tutaj stadniny i kluby jeździeckie. Na terenie gminy organizowane są również cykliczne imprezy sportowe o ogólnopolskim zasięgu. Zapraszamy kibiców i fanów sportów m.in. na widowiskowe rundy Motocrossowych Mistrzostw Polski  czy też Triathlon Stryków, który jest największą tego typu imprezą w województwie łódzkim. Gmina Stryków jako miejsce do życia ma więcej zalet niż wad. Liczymy na zainteresowanie ludzi, chcących odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku, mieszkać niedaleko miejsca pracy, na większej przestrzeni, z zielenią wokół i dobrą infrastrukturą społeczną, a przy tym w bliskim sąsiedztwie miasta akademickiego z bogatą ofertą kulturalną.  Zapraszamy!

Spotkajmy się w Strykowie!

Foto: zdjęcia gminy: Michał Mikuła, zdjęcie burmistrza: Justyna Tomczak

Urząd Miejski w Strykowie
Stryków, ul. Kościuszki 27
tel.: 42 719 80 02, fax: 42 719 81 93
e-mail: strykow@strykow.pl
www.strykow.pl