Polecamy

Sposób na zwyrodnienie stawów

Sposób na zwyrodnienie stawów

O innowacyjnych metodach leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów m.in. z wykorzystaniem komórek macierzystych można było dowiedzieć się podczas dni otwartych zorganizowanych przez Centrum Medyczne Bimed.

Kilkadziesiąt osób, które wzięły udział w wydarzeniu dedykowanym chorobie zwyrodnieniowej stawów mogło także skorzystać z bezpłatnych konsultacji ortopedycznych i fizjoterapeutycznych prowadzonych przez specjalistów.

Terapia komórkami macierzystymi to dla wielu chorych szansa na skuteczne leczenie. Centrum Medyczne Bimed w Łodzi jako jedna z pierwszych placówek w regionie łódzkim zaczęła wykorzystywać komórki macierzyste pochodzące z tkanki tłuszczowej do leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów oraz chorób mięśni i ścięgien. – Terapię wykorzystujemy do leczenia pacjentów cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów w miernym stopniu zaawansowania lub u chorych z zaawansowanym procesem chorobowym, u których istnieją przeciwwskazania do radykalnego leczenia operacyjnego (endoprotezoplastyki stawów) – wyjaśnia dr n. med. Przemysław Łaganowski.

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest postępującym procesem uszkodzenia chrząstki stawowej i błony maziowej. Występuje zwykle u ludzi w starszym wieku, ale może też dotyczyć ludzi młodych i często prowadzi do pojawienia się dokuczliwych dolegliwości bólowych i znacznego upośledzenia funkcji narządu ruchu. Najczęstszą lokalizacją jest staw kolanowy, biodrowy i kręgosłup.

– Istotą choroby zwyrodnieniowej jest destrukcja chrząstki stawowej, dlatego w jej leczeniu dużą nadzieję wiąże się z zastosowaniem komórek macierzystych ze względu na ich zdolności regeneracyjne. Liczne badania dowiodły bowiem, że w komórkach macierzystych drzemie olbrzymi potencjał naprawczy, gdyż zatrzymują proces obumierania komórek z powodu niedotlenienia. Powstrzymują procesy bliznowacenia, zwiększając unaczynienie – tłumaczy dr n. med. Michał Waszczykowski.