Kultura

Spirit of Łódź, czyli niezwykły projekt w duchu miasta

Spirit of Łódź, czyli niezwykły projekt w duchu miasta

Zakończyły się zdjęcia do teledysku utworu „Horyzont”, który powstał w ramach projektu muzycznego Spirit of Łódź. Klip muzyczny to ostatni element trwającego wiele miesięcy procesu artystycznego.

Zainspirowane przez Krzysztofa Witkowskiego, prezesa Virako, inwestora Monopolis, spotkanie czworga twórców, zaowocowało powstaniem singla, który opowiada historię przemiany i nieograniczonych możliwości. Projekt tworzą różni muzycy, których wspólnym mianownikiem jest miejsce, w jakim żyją na co dzień – Łódź. Mimo to utwór poprzez swoją wymowę i charakter jest uniwersalny. Wokalistą i autorem tekstu jest doskonale znany łodzianom Elektryczny Węgorz, wokalistką Edyta Kuczyńska, producentem DJ Double.u (współpracujący m.in. z Blue Cafe), a na saksofonie zagrał Kobojek (współdziałający też z zespołem Varius Manx).

Zdjęcia do klipu powstawały w wielu charakterystycznych dla naszego miasta miejscach, które doskonale ilustrują myśl przewodnią utworu. Warto chociażby wspomnieć Stare Polesie, ulicę Piotrkowską czy powstające właśnie Monopolis. Produkcją zajął się Jacek Łukasiewicz (Cine), współrealizujący projekty dla wielu znanych marek m.in. Męskie Granie, Samsung, Nokia, British Telecom, Lancome, American Express.

Reżyserem jest Adam Musiałowicz, operatorem Tomasz Sobczak, za efekty pirotechniczne odpowiadał Piotr „Szopen” Nowacki, pracujący przy takich filmach jak „Boże Ciało”, „Legiony”, „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały”, a mistrzem oświetlenia był doskonale znany w branży filmowej Marek Wojtaszewski („Ida”, „Obywatel”, „EDI”).

Warto wspomnieć, że w momentach kluczowych na planie pracowało łącznie 60 osób. Natomiast w produkcję zaangażowanych było około 40 tancerzy i statystów, a wśród nich solistka Marta Jakubowska, która szkoliła się m.in. w Los Angeles i tańczyła u boku największych, polskich gwiazd muzyki. O oprawę choreograficzną zadbał znany z programu „You Can Dance – po prostu tańcz” i wieloletniej współpracy z Cirque Du Soleil, Marcin Mroziński. W teledysku gościnnie wystąpił aktor Kamil Maćkowiak.

Efekty pracy całej ekipy będziemy mogli zobaczyć na początku przyszłego roku, premiera teledysku przewidziana jest bowiem już na styczeń 2020 roku.

Autorami zdjęć są Jacek Łukasiewicz i Kacper Giercuszkiewicz.

Tytuł utworu: „Spirit of Łódź. Horyzont”

Słowa: Paweł Krawczyk, Arkadiusz Zwoliński

Muzyka: Paweł Krawczyk, Arkadiusz Zwoliński, Michał Kobojek

Wokal: Paweł Krawczyk,  Edyta Kuczyńska

Saksofon: Michał Kobojek

Skrzypce – Piotr Kubiak

Nagranie wokali, saksofonu, skrzypiec: Piotr Kubiak / Playade

Miks: Piotr Kubiak / Playade i Maciej Polański / Musoneo

Mastering: Piotr Kubiak / Playade