Polecamy

Rolety, markizy, pergole i słońce nam niestraszne

Rolety, markizy, pergole i słońce nam niestraszne

O tym, co to jest fleks, dlaczego pergola balkonowa jest lepsza od markizy i czemu od ceny usługi ważniejsze bywają jakość i terminowość opowiada Piotr Kusiak, właściciel firmy P&K Window Devices z Łodzi.

 

Według zasad Feng Shui okna to jedne z najważniejszych elementów mieszkania czy domu, ponieważ wpływają na kondycję naszego serca i wątroby. Czy Pana klienci zwracają uwagę na takie rzeczy, czy tylko chcą, żeby było ładnie i praktycznie?

W naszych realizacjach skupiamy się przede wszystkim na takich klientach, którzy współpracują z architektami wnętrz. Chodzi właśnie o to, żeby okna były częścią określonej kompozycji, a nie przypadkowym elementem, który trzeba lepiej lub gorzej ozdobić i osłonić. Chcemy, aby nasze realizacje były praktyczne, zadowalały klientów, ale też pasowały do całej aranżacji mieszkania. A jeżeli przy tym są przygotowane zgodnie z zasadami Feng Shui to tym lepiej, bo dzięki temu, jak widać, możemy być zdrowsi.

Wnętrza urządzamy w różnych stylach, na przykład art déco, boho czy industrialnym. Czy aranżacje okien też można dobrać do określonego stylu?

Obecne trendy są przede wszystkim takie, że wnętrze ma być ciepłe i przytulne. Okna muszą zatem pasować i uzupełniać te potrzeby, czyli nadawać wnętrzu charakter, być jego ozdobą i ocieplać je. Oczywiście oprócz tego, muszą zasłaniać przed nadmiernym światłem, wzrokiem wścibskich sąsiadów i nieciekawym widokiem, który mamy czasami za oknem. To przede wszystkim, a jeżeli decydujemy się na aranżację mieszkania w określonym stylu, to zrozumiałe jest, że okno nie może być w innym.

Warto zauważyć, że do niedawna oknu poświęcaliśmy uwagę na końcu, kiedy już całe wnętrze było gotowe. I wtedy najczęściej brało się zwykłe rolety, których zadaniem było zasłonić mieszkanie na noc, a odsłonić na dzień. Takie mieszkania wyglądały czasami komicznie, bo wszystko w środku było na tip-top, a okna dalej stanowiły dziurę w ścianie.

Większość z nas spotkała się z problemem nadmiernego nasłonecznienia mieszkania czy domu. Jak najlepiej poradzić sobie ze słońcem, co wybrać jako osłonę okna od wewnątrz?

Jest wiele możliwości, choćby zasłony nieprzepuszczające światła, zwykłe rolety przylegające do szyby, żaluzje… Godne polecenia są też plisy okienne ze specjalnych tkanin, którymi można przesłaniać okno w zależności od pory dnia i nasłonecznienia od góry albo od dołu.

Kiedyś przed wiatrem czy innymi zjawiskami atmosferycznymi okna były chronione przez drewniane okiennice. Był to również sposób na złodzieja. Dziś okiennice stanowią rzadkość. Co wybieramy zamiast tego?

To prawda, dziś okiennice to rzadki widok. Można je czasami spotkać w domach, ale bardziej jako ozdobę zewnętrzną niż ochronę przed warunkami pogodowymi. Zamiast okiennic polecam na przykład rolety zewnętrzne. Praktyczne, zabezpieczające przed włamaniami, a jednocześnie skutecznie chroniące okna przed słońcem, czy porywistym wiatrem.

Już niebawem lato. Wystawimy wtedy fotele i stoliki na balkony, tarasy i werandy. Co poleciłby Pan do ochrony przed słońcem i drobnym deszczem?

Wszystko zależy od zasobności naszego portfela. Jeżeli dysponujemy mniejszym budżetem, to polecam markizy. Z tym że one są dobre, jako ochrona przed słońcem. Jak wieje wiatr czy pada deszcz, to trzeba je zwijać, bo nie są odporne na silny wiatr. Warte polecenia są także pergole, które pojawiają się na naszych balkonach coraz częściej. Kiedy szukamy dodatkowej przestrzeni do wypoczynku, pergola na balkon będzie idealnym rozwiązaniem.

Rolety rzymskie, dzień & noc, zewnętrzne – które aranżacje okna są dziś na topie?

Może Pana zaskoczę, ale wracają do mody firany i zasłony… I proszę mi wierzyć, że nie mają one nic wspólnego z tymi, które znamy z mieszkań naszych babć.

Czyli nie są wydziergane na szydełku i nie trzeba ich przyczepiać specjalnymi żabkami do karnisza, co było kiedyś zmorą mężczyzn. Bolały ręce, a ich i tak nie można było przypiąć w równych odstępach?

Absolutnie nie! Dziś modne są gładkie i przezierne woale, które delikatnie przysłaniają okna, nadając im wyjątkowego charakteru. A przy okazji wyciszają, zdobią i dodają oknom elegancji. Współczesne firany wykonane są zupełnie inaczej niż te babcine. W naszej firmie szyjemy je na specjalnym fleksie.

Co to jest fleks?

Idąc na skróty, chodzi o to, że firanki w górnej części mają wszytą na stałe krótką prowadnicę z zaczepami, które można przesuwać w górę lub w dół, a dzięki temu regulować ich długość. Dzięki temu firanę można stosować we wnętrzach o nierównej wysokości (tu chodzi o regulację przy krzywych sufitach i podłogach – flex ma kilka cm regulacji, ale materiał zawsze jest tej samej długości), do których można ją bez problemu dopasować bez konieczności podwijania czy skracania materiału. Poza tym firany na fleksach można z powodzeniem wieszać na większości typów karniszy, ponieważ mają one wszyte specjalne zaczepy. Zależnie od posiadanego rodzaju prowadnicy i żabek, mocuje się je na rurce, na karniszu sufitowym, albo też na karniszu apartamentowym.

Firany na fleksach można wieszać w salonie, kuchni, sypialni czy w pokoju dziecinnym. Zależnie od wybranego modelu, wpuszczą do wnętrza tyle światła, ile będziemy chcieli, jednocześnie chroniąc przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów. Upięte w elegancki sposób, skutecznie ozdobią każde pomieszczenie. Ich uzupełnieniem są lekkie zasłony lub odpowiednie rolety, które wieczorem i w nocy pozwalają zasłonić całkowicie lub przysłonić okna.

A oprócz firan i zasłon co jeszcze jest dziś w modzie?

To zależy od tego czy mieszkamy w bloku, czy w domy. Jeżeli chodzi o bloki, to zdecydowanie wygrywają plisy. Dalej są żaluzje – aluminiowe, drewniane, lub bambusowe. W zależności od możliwości montażu. Na trzecim miejscu postawiłbym rolety dzień i noc.

Jeżeli chodzi o domy, to jest wielki powrót firan i zasłon, które nadają oknom lekkości i elegancji. Wciąż modne są rolety rzymskie, a także żaluzje poziome aluminiowe i drewniane.

A do okien dachowych co by Pan polecił?

Zdecydowanie plisy. Można je przesuwać w obie strony, to po pierwsze. A po drugie są lepiej dopracowane technologicznie niż znane i polecane od lat rolety.

Kto w Pana firmie przygotowuje projekty aranżacji okien?

Zawsze służymy specjalistycznym doradztwem, co nie oznacza, że narzucamy konkretne rozwiązania. Na początek musimy poznać oczekiwania klienta, jego sugestie, bo to przecież on będzie codziennie spoglądał przez te okna i musi być zadowolony. Ważne przy wyborze aranżacji są możliwości montażowe. Nie wszystkie rozwiązania i nie wszędzie można zastosować. No i ostatnia sprawa, czyli spójność aranżacji okien z całym mieszkaniem czy domem.

Firma P&K Window Devices to łódzka firma, ale o ile wiem, realizuje zamówienia klientów z całej Polski. Mam rację?

Głównie działamy na rynku łódzkim i warszawskim, ale mamy też klientów z Pomorza, Śląska czy Wielkopolski. Chętnie wykonujemy aranżacje okienne w miejscowościach turystycznych, w ośrodkach wczasowych czy domkach letniskowych. Wszędzie tam, gdzie opłaca się to zarówno nam, jak i klientowi.

Rozmawiał Robert Sakowski
Zdjęcie Paweł Keler

P&K Window Devices
Łódź, Narutowicza 110
tel. 600 555 851, 606 620 422
e-mail: pk-wd@wp.pl
www.windowdevices.pl