Kariera i rozwój

Skorzystaj z „Przepisu na Rozwój”

Skorzystaj z „Przepisu na Rozwój”

Dlaczego warto nieustannie inwestować w rozwój pracowników? Bo firma to ludzie, a ich kapitał intelektualny jest jedną z jej największych wartości. Jeśli nadal nie zdajemy sobie z tego sprawy, wkrótce rynek pracownika boleśnie mam to uświadomi.

Inwestycja w kadry to ważny element w strategii rozwoju współczesnej firmy. Kto o tym zapomina, ten traci podwójnie, bo brak wzrostu to nie tylko mniejsze zyski, ale i utrata kapitału w postaci doświadczonych pracowników. Wzrost kompetencji zatrudnionych osób szybko przekłada się na jakość wykonywanej pracy i jej efektywność, a tym samym na wyższy dochód przedsiębiorstwa. Pracownik, w którego pracodawca inwestuje, zapewniając mu możliwość uczestniczenia w szkoleniach, kursach czy warsztatach, czuje się zauważony i doceniony, a równocześnie znacznie bardziej utożsamia się z firmą. Staje się jej integralną częścią – ma poczucie przynależności do przedsiębiorstwa, które współtworzy i które potrzebuje jego zdolności, umiejętności i doświadczenia. Dla pracowników udział w szkoleniach to możliwość spełnienia zawodowych ambicji, samorealizacji i budowania ścieżki rozwoju zawodowego. Szkolenia, kursy i studia podyplomowe mogą też pełnić ważną funkcję motywacyjną – stać się formą nagrody za dobrą pracę i sposobem na wyróżnienie przez pracodawcę.

Skąd wziąć środki na szkolenia?

Niestety często okazuje się, że na profesjonalne szkolenia, kursy zawodowe, usługi doradcze czy studia podyplomowe po prostu brakuje w firmie środków. Warto więc ich poszukać. I tu z pomocą przychodzi projekt „Przepis na Rozwój” (http://przepisnarozwoj.eu/), realizowany przez HRP Group we współpracy z Łódzką Izbą Przemysłowo-Handlową, Polską Izbą Firm Szkoleniowych oraz Fenix Poland. – Dzięki naszemu ponad 14-letniemu doświadczeniu w pozyskiwaniu dofinansowania w obszarze zasobów ludzkich, dysponujemy łącznie rekordową kwotą 60 milionów złotych, przeznaczoną na usługi rozwojowe. Środki pozyskaliśmy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego – tłumaczy Jakub Kobyliński, dyrektor zarządzający w HRP. – Trafiają one do przedsiębiorców w postaci bonów rozwojowych: krótko i długoterminowych. Za ich pomocą można sfinansować do 80 procent kosztów kursów, szkoleń, studiów podyplomowych bądź doradztwa, coachingu czy mentoringu dla pracowników. To przedsiębiorca decyduje, jaką usługę wykupi, które ze szkoleń będzie najbardziej korzystne dla rozwoju jego przedsiębiorstwa i przyniesie najwięcej korzyści jego pracownikom. Jedynym warunkiem skorzystania z kursu lub szkolenia jest jego obecność w Bazie Usług Rozwojowych, a że wybierać można spośród ponad 31 tysięcy pozycji, bez trudu dopasuje właściwą usługę do własnych potrzeb.

Rejestracja w Bazie Usług Rozwojowych

Co musi zrobić przedsiębiorca, by wziąć udział w projekcie? Zarejestrować się w Bazie Usług Rozwojowych i platformie „Przepis na Rozwój”. Dla średniego przedsiębiorstwa kilka kliknięć i wypełnionych rubryk otwiera drogę do pozyskania nawet 600 tysięcy złotych (na małe przedsiębiorstwa czeka 240 tysięcy złotych, a na mikroprzedsiębiorstwa – 72 tysiące złotych). Druga edycja projektu to nowe, dodatkowe limity: 360 tysięcy złotych dla średniego przedsiębiorstwa i 72 tysiące dla miko i małego przedsiębiorstwa. To szansa dla tych firm, które osiągnęły już próg wsparcia przysługującego im w pierwszej edycji projektu, a nadal chcą zadbać o rozwój swoich pracowników. Oczywiście w naborze w ramach „Przepisu na Rozwój 2” mogą również wziąć udział przedsiębiorstwa, które nie uczestniczyły jeszcze w projekcie. Wniosek składa się elektronicznie, określając status przedsiębiorcy, kryteria preferencyjne, rodzaj pomocy i liczbę bonów (wielkość oczekiwanego wsparcia).

Niezbędna jest weryfikacja

– Weryfikacja wniosku następuje w ciągu pięciu dni roboczych, a w wyniku jej pozytywnego zakończenia przedsiębiorca otrzymuje wsparcie dedykowanego doradcy lokalnego, który pomoże w skompletowaniu wymaganej dokumentacji i przygotowaniu umowy. Po jej podpisaniu i wpłaceniu wymaganego wkładu własnego, bony pojawią się na koncie przedsiębiorcy w systemie. Pozostaje tylko wybrać rodzaj kursu lub szkolenia i cieszyć się z nowo zdobytej wiedzy i umiejętności – wyjaśnia Konrad Jaszczyński, prezes zarządu HRP Group. – Doskonale rozumiemy biznes i jego potrzeby. Największy unijny projekt dotyczący szkoleń realizujemy w partnerstwie przedsiębiorców i organizacji ich zrzeszających. To współdziałanie przynosi wymierne efekty. Prawie 490 tys. bonów z pierwszej edycji już zostało rozdanych. W drugiej, rozpoczętej w listopadzie ubiegłego roku, 100 tys. bonów krótkoterminowych dostępnych w pierwszym naborze rozeszło się w ciągu kilku tygodni. Przedsiębiorców zachęca formuła programu, w której sami wybierają temat, formę i długość szkoleń. Mikroprzedsiębiorstwa i małe firmy mogą otrzymać bony dokładając na ogół 20 proc. wartości szkolenia, średnie przedsiębiorstwa dopłacają 30 lub 50 proc., a w szczególnych przypadkach mogą ten wkład ograniczyć także do 20 procent.

Cykliczne nabory

Aplikować o środki można wielokrotnie, w ramach limitów określonych dla obu edycji programu. Limity sumują się, więc jeśli skorzystamy z „Przepisu na Rozwój 1” i „Przepisu na Rozwój 2”, kwota przeznaczona na rozwój i wzrost kwalifikacji dla jednego pracownika wyniesie 14 400zł. – Oferowane przez nas bony rozwojowe stanowią więc olbrzymie wsparcie w systemie szkoleniowym czy motywacyjnym. Dodatkowo, szybko okazuje się, że procedura pozyskania środków nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Naprawdę warto skorzystać – podkreśla Jakub Kobyliński. W 2019 roku nabory ogłaszane będą cyklicznie, raz w miesiącu. Zwykle rozpoczynają się koło 20 dnia miesiąca. W naborach można ubiegać się o bony krótkoterminowe i długoterminowe. Te pierwsze większość przedsiębiorców przeznacza na dofinansowanie kursów i szkoleń zawodowych dla pracowników bądź usługi doradcze, coaching czy mentoring, te drugie – na studia podyplomowe lub dłuższe, specjalistyczne kursy.

Z jakich szkoleń można skorzystać

Muszą to być szkolenia znajdujące się w Bazie Usług Rozwojowych. To centralna baza prowadzona przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Można w niej wybierać spośród ponad 31 tysięcy pozycji. Bardzo dużą popularnością cieszą się kursy na prawo jazdy kategorii C, czyli samochody ciężarowe, profesjonalną obsługę klienta, efektywną sprzedaż czy językowe. Zainteresowanie wzbudzają także te mniej popularne, jak tatuaż artystyczny, szkolenia dla operatorów bezzałogowych statków powietrznych, czyli dronów, projektowanie systemów fotowoltaicznych czy druk 3D. Niezależnie od tego, jak specjalistyczna sługa rozwojowa potrzebna jest przedsiębiorcy, warto jej szukać w firmach zrzeszonych w PIFS i posiadających certyfikat SUS 2.0.

 

Grupa docelowa: Projekt skierowany jest do 1 000 mikro/małych/ średnich przedsiębiorców posiadających jednostkę organizacyjną na terenie województwa łódzkiego. Zaplanowano, iż 1 500 uczestników będą stanowić osoby po 50 roku życia oraz 2 000 – osoby z niskimi kwalifikacjami.
Limity wsparcia wynoszą: 7.200 zł na osobę; na firmę: mikroprzedsiębiorstwo – 72.000 zł, małe przedsiębiorstwo – 240.000 zł, średnie przedsiębiorstwo – 600.000 zł.
Wartość projektu: 41 717 930,10 zł

 

 

Grupa docelowa: Projekt skierowany jest do 540 mikro/małych/ średnich przedsiębiorców posiadających jednostkę organizacyjną na terenie województwa łódzkiego. Zaplanowano, iż 810 uczestników będą stanowić osoby po 50. roku życia oraz 1080 – osoby z niskimi kwalifikacjami.
Limity wsparcia wynoszą: 7.200 zł na osobę; na firmę: mikroprzedsiębiorstwo i małe przedsiębiorstwo – 72.000 zł, średnie przedsiębiorstwo – 360.000 zł. Wartość projektu: 22 853 933,08 zł