Kultura

Sieradz Open Hair Festival

Sieradz Open Hair Festival

Alpahaville, Smolik/Kev Fox feat. Bokka & John Porter, Baranovski, spora garść offowej muzyki, Gosia Baczyńska w nocnym pokazie swoich kolekcji, spotkanie z Allanem i Wiesławą Starskimi, Zuhra Sullieva i Adam Szulc w wyjątkowych pokazach fryzjerskich i oczywiście Antoni Cierplikowski, którego duch od początku patronuje Sieradz Open Hair Festival.

Pierwsza edycja Sieradz Open Hair Festival zorganizowana została w 2009 roku w setną rocznicę narodzin „chłopczycy” – fryzury, która  w  1909  roku zapoczątkowała niezwykły rozgłos i rozwój kariery Antoine’a Cierplikowskiego. Festiwal opiera się na niezwykle nowatorskim i niecodziennym pomyśle –  zarówno amatorskim, jak i profesjonalnym, kreatywnym fryzjerstwie, połączonym ze sztuką, modą, muzyką. Na festiwal składają się odbywające się w wielu punktach miasta – parady, spektakle, instalacje, wystawy, koncerty, warsztaty dla dzieci, etc. Wszystkie wydarzenia są ogólnodostępne i niebiletowane. Sieradzki festiwal nierozerwalnie związany jest z postacią Antoine’a Cierplikowskiego, genialnego fryzjera, artysty, wizjonera pochodzącego z Sieradza, który przede wszystkim był jednym z pierwszych stylistów, którzy kreowali fryzury słynnych aktorek, piosenkarek i gwiazd swoich czasów.

Muzyczne szaleństwo

Największą muzyczną gwiazdą Sieradz Open Hair Festival 2019 będzie świętujący 35-lecie debiutanckiego albumu „Forever Young” niemiecki zespół Alphaville, bez którego przebojów trudno o dobra imprezę w klimacie lat 80. XX wieku. Alphaville na scenie głównej (plac Wojewódzki) pojawi się wieczorem, w sobotę 20 lipca. Wcześniej publiczność posłucha polsko-brytyjskiego projektu Smolik & Kev Fox i ich gości, którymi będą John Porter & Bokka. Jednak muzyczna uczta zacznie się już dzień wcześniej, 19 lipca na scenie PlażOFFej, ulokowanej nad rzeką Wartą zagra Baranovski i Kwiat Jabłoni. Muzyka na SOHF to także Muzyczny Rynek, a tu zaprezentują się w sobotę 20 lipca Warta Folk Band i Helaine Vis, a w niedzielę 21 lipca zagra Hańba i Singin’ Birds. Muzyczne będzie też zakończenie festiwalu, na scenie głównej na Rynku zaprezentuje się Jazz band Młynarski & Masecki.

Pokazy mistrzów fryzjerstwa

Na Sieradz Open Hair Festival nie może oczywiście zabraknąć fryzjerów. Po raz kolejny przyjedzie zakochany w Cierplikowskim, Sieradzu i samym festiwalu Adam Szulc, barber z Poznania. W sobotę 20 lipca w Teatrze Miejskim zaplanowane jest Szkolenie Pokazowe by Adam Szulc Barber Team. W niedzielę 21 lipca na ul. Rycerskiej stylizacje dla mieszkańców i Zuhra Sullieva mieszkająca w Dubaju Rosjanka, topowa stylistyka w wyjątkowym pokazie. Mający nieoczekiwane zakończenie pokaz fryzjerski Most zaprezentuje Adam Szulc Barber Team.

Modowa uczta

Modową gwiazdą SOHF będzie w tym roku Gosia Baczyńska, której kolekcje będziemy mogli podziwiać w nocnym pokazie na ul. Rycerskiej w sobotę 20 lipca. Wcześniej w tym miejscu mieszkańcy Sieradza i goście festiwalu będą mogli wziąć udział w warsztacie „Folk na wybiegu – jak łączyć słowiańskie inspiracje z nowoczesnym designem” z projektantką Anastasiyą Vasylyk. Będzie też przygotowany przez nią pokaz mody. Swoje kolekcje zaprezentują również młodzi polscy projektanci – Angelika Józefczyk, Zuzanna Czaja, Karolina Bochnia, a Katarzyna Konieczka, której „stroje” nosiła m.in. Lady Gaga czy Jennifer Lopez zdradzi, co wspólnego z modą mają archaiczne urządzenia medyczne.

Spotkania z ciekawymi ludźmi

SOHF 2019 to także spotkania z ciekawymi ludźmi. Sobotnimi gośćmi strefy MeetMe będą: Gosia Baczyńska, Zuzanna Markiewicz (kostiumograf, opowie o retroinspiracjach w modzie współczesnej), a także Franciszek Głów – żywa legenda poznańskiego fryzjerstwa, z którym o rzemiośle i artyzmie zawodu fryzjera porozmawia Adam Szulc. Natomiast w niedzielę 21 lipca uczestnicy festiwalu będą mogli spotkać się z Wiesławą i Allanem Starskimi. Tuż po spotkaniu na Rynku w foyer Teatru Miejskiego rozpocznie się finisaż wystawy „Tło na pierwszym planie”, której otwarcie nastąpiło już 7 czerwca. Tego samego dnia zagoszczą… Antoni Cierplikowski i Max Factor. Będą bohaterami spotkania „Z małych miast do wielkiej kariery”.

Polský oscarový scénograf Allan Starski poskytl v úterý 5. července 2016 rozhovor Festivalovému deníku

Prowadzącymi poszczególne festiwalowe wydarzenia będą m.in. Paulina Sykut, Conrado Moreno.

Szczegóły na http://openhair.pl/

Paweł Osiewała, prezydent Sieradza

Sieradz Open Hair Festival to wydarzenie, które ulega przemianom, zmienia się razem z mieszkańcami Sieradza. Intryguje i dotyka różnych sfer naszego życia. Dedykowany jest wyjątkowej osobie, sieradzaninowi Antoniemu Cierplikowskiemu. Chcemy, żeby to było wydarzenie, które będzie podkreślało dorobek artystyczny naszego regionu, żeby pokazywało trendy i kierunki światowej mody, fryzjerstwa. Chcemy, żeby także i w tym roku Sieradz Open Hair Festival przykuł uwagę mieszkańców miasta, regionu, Polski i Europy.