Miejsca

Kuchnia: serce każdego domu

Kuchnia: serce każdego domu

Kuchnia to pomieszczenie, w którym spędzamy z rodziną czy przyjaciółmi sporo czasu. To serce naszego domu, jego wizytówka – mówi Anna Olasik, współwłaścicielka firmy Euro Meble.

LIFE IN. Łódzkie: Zawsze wydawało mi się, że tworzeniem mebli na wymiar zajmują się mężczyźni, tymczasem firmę Euro Meble prowadzi obecnie mama z córką? Firma działa już na rynku od prawie 30 lat. Jak to się zaczęło?

Anna Olasik: Myślę, że dawno już odeszliśmy od szufladkowania zawodów pod względem płci. Wbrew pozorom to zajęcie ma też bardzo kobiece aspekty. Wracając jednak do początków firmy, to faktycznie założycielami firmy, byli moi rodzicie i sporo obowiązków, tych typowo męskich należało do mojego taty. Życie pisze jednak różne scenariusze i od kilku lat firma jest w rękach dwóch kobiet. Przed trzydziestu laty, jako pierwsze studio w Łodzi proponowaliśmy klientom meble austriackie, które na naszym rynku były nowością jeśli chodzi o rozwiązania technologiczne i estetykę. Dziś, od wielu lat współpracujemy z jedną z dużych firm w Polsce, która produkuje meble na rynek krajowy i zagraniczny, realizując projekty, które im przedstawiamy. Lubimy pracować w bezpośrednim kontakcie z ludźmi i cieszy nas, że robimy w życiu to, w czym się spełniamy. Kobiety dużo czasu spędzają w kuchni, choć to mężczyźni uznawani są za najlepszych kucharzy (śmiech) Kuchnia i wspólne gotowanie gromadzi rodzinę, przyjaciół, dlatego mamy dużą satysfakcję współtworząc tę przestrzeń.

Co jest najważniejsze w prowadzeniu rodzinnego biznesu?

Cieszę się, że jestem częścią tego, co moi rodzice budowali przez lata. Prowadzenie własnej firmy ma swoje dobre i słabsze strony. Najlepszym przykładem jest obecna sytuacja, z którą wspólnie musimy się zmierzyć i nie mamy na nią wpływu. W przypadku rodzinnego biznesu plusem na pewno jest to, że mamy podobne poczucie estetyki, co pomaga przy współpracy i projektowaniu kuchni dla naszych klientów. Mamy do siebie zaufanie i wiemy, że gramy do tej samej bramki. Szanujemy siebie wzajemnie i doceniamy nasz wkład w firmę. Uzupełniamy się, oferując klientom ogromne doświadczenie techniczne mojej mamy i nowoczesne rozwiązania, które wdrażam ja do firmy. Łączymy nasze umiejętności, mimo różnicy pokoleń, która nas dzieli. Klienci cenią sobie profesjonalizm i to właśnie im zapewniamy. Myślę też, że czują tę atmosferę, która panuje u nas w studio, elastyczne podejście i rodzinny klimat. Z wieloma z naszych klientów pozostajemy w stałym kontakcie, wielu z nich wraca do nas po latach, żeby wspólnie stworzyć nową aranżację. Są też tacy, z którymi się zaprzyjaźniliśmy.
To nas cieszy i daje ogromną satysfakcję.

Coraz więcej osób decyduje się na zabudowę meblową pod wymiar. Dlaczego jest to dobre rozwiązanie? Jakie zalety ma kuchnia zrobiona na zamówienie?

Nasze studio oferuje tylko meble pod wymiar. Jesteśmy w stanie zaprojektować przestrzeń w taki sposób, żeby zagospodarować każdy centymetr kuchni. Pozwala to przede wszystkim na ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni, czasem bardzo niewielkiej, ale też zaoferowanie klientowi indywidualnego rozwiązania, spełniającego jego potrzeby. Nasze projekty dzięki temu są optymalne i oryginalne. Oferujemy rozwiązania szyte na miarę, nawet przy najbardziej nietypowych wnętrzach.

Co należy wiedzieć, planując aranżację własnej kuchni?

Możemy podzielić klientów na trzy typy. Pierwszy z nich to taki, który doskonale wie, jak dokładnie ma wyglądać jego kuchnia. Jaka ma być zabudowa, jej kolor, wykończenie czy sprzęt. Nasza rola to weryfikacja tych propozycji od technicznej strony i przedstawienie klientowi rozwiązania, a finalnie realizacja projektu. Ten drugi typ to taki, który przychodząc do nas w stu procentach, zdaje się na nasze doświadczenie i to od nas oczekuje rozwiązań. Są też tacy klienci, którzy korzystają z usług architekta i wtedy wspólnie pracujemy nad najlepszym rozwiązaniem. Z każdym z klientów pracuje się zupełnie inaczej, ale praca z każdym z nich daje nam satysfakcję. Nawet jeśli ktoś zupełnie nie wie, jak ma wyglądać kuchnia jego marzeń, jesteśmy po to, żeby w tym pomóc.

Jak wygląda proces projektowania mebli kuchennych w firmie Euro Meble?

Przede wszystkim cenimy sobie bezpośredni kontakt, dlatego zawsze zapraszamy klientów do naszego studia. Daje nam to możliwość rozmowy, poznania oczekiwań klienta, ale przede wszystkim przedstawienia naszych rozwiązań. Dobrze, jeśli klient, odwiedzając nas ma wstępny wymiar pomieszczenia, które mamy zaaranżować. Na tym etapie, możemy już zaproponować pewne rozwiązania, inne wyeliminować. Kolejnym krokiem jest wizyta u klienta, bardzo szczegółowy pomiar, ale też obejrzenie przestrzeni, z którą kuchnia ma tworzyć spójną całość. Kolejny krok to projekt techniczny i wizualizacja, która jest nieodłącznym elementem. Musimy pamiętać o tym, że nie każdy ma wyobraźnię przestrzenną, a wizualizacja daje pogląd na to, jak będzie wyglądał efekt końcowy. Każdemu klientowi poświęcamy tyle czasu, ile jest konieczne. Nanosimy poprawki do momentu, aż wspólnie uznamy, że to jest to, czego szukaliśmy.
A później pozostaje nam realizacja i najprzyjemniejszy moment, czyli montaż mebli i urzeczywistnienie tego, nad czym pracowałyśmy razem z klientem.

Czy w meblach kuchennych możemy też mówić o pewnych trendach, czy raczej wybór kuchni to nasza bardzo indywidualna sprawa?

Jak najbardziej… Na corocznych targach w Mediolanie wyznaczane są trendy, prezentowane nowe rozwiązania i technologie. Lubimy otaczać się pięknymi rzeczami i coraz częściej przestrzeń, w której mieszkamy ma zarówno pełnić funkcję użytkową, jak i cieszyć oko. Kuchnia to pomieszczenie, w którym spędzamy z rodziną czy przyjaciółmi sporo czasu, również za sprawą tego, że gotowanie od wielu lat stało się bardzo popularnym i medialnym zajęciem. Dlatego właśnie sporo klientów chce, aby serce domu, jakim jest kuchnia, często otwarta na resztę przestrzeni, była również jego wizytówką. Są też tacy klienci, którzy stawiają na klasykę i wybierając meble myślą o tym, aby ich wzornictwo było ponadczasowe.

Jakie materiały i kolory mebli są najczęściej zamawiane?

Od wielu lat w kuchni kolorami wiodącymi są biel i szarość. Klienci często decydują się na te kolory, ponieważ są one neutralne i bezpieczne. Możemy je oczywiście zaaranżować w wydaniu bardzo nowoczesnym, ale też świetnie sprawdzają się w klasycznych propozycjach. Wraca również czerń w połączeniu z fornirem oraz złote wykończenia dla tych bardziej odważnych klientów. Ja wciąż czekam na klienta, który zdecyduje się na pudrowy róż w kuchni i poszaleje z dodatkami. Projektując kuchnię musimy wziąć pod uwagę wszystkie aspekty, również budżet, jakim dysponuje klient. Jeśli chodzi o materiały, to przede wszystkim stawiamy na trwałe i wysokiej jakości wykończenie, jak lakier czy fornir oraz te efektowne i praktyczne jak kamień naturalny, który stosujemy w dodatkach. Oferta jest naprawdę bardzo szeroka.

Jak radzicie sobie Panie w obecnej sytuacji?

Liczymy na to, że wszyscy niedługo będziemy mogli w bezpieczny sposób wrócić do swoich obowiązków. Musiałyśmy dostosować się do dzisiejszej rzeczywistości i przenieść swoje działania do bardziej wirtualnej przestrzeni. Dzisiejsza technika na szczęście na to pozwala. Jesteśmy cały czas dostępne pod telefonem czy e-mailem. Jak najbardziej możliwe jest umówienie się również na indywidualne spotkanie i wykonanie projektu, więc serdecznie zapraszamy do kontaktu. Oczywiście mamy nadzieję, że wkrótce obecna sytuacja się poprawi i wszyscy będziemy mogli wrócić do bezpośrednich kontaktów.

Rozmawiała Beata Sakowska
Zdjęcia Archiwum prywatne

Studio kuchenne Euro Meble
Łódź, ul. Bracka 45
tel. 42 656 62 64, 664 767 726
e-mail: biuro@euromeble.info
www.euromeble.info