Polecamy

ŁÓDŹ jak LOVE, czyli rzeźba w pasażu Monopolis

ŁÓDŹ jak LOVE, czyli rzeźba w pasażu Monopolis

ŁÓDŹ, czyli wyjątkowa rzeźba autorstwa Rafała Grzelewskiego ozdobiła pasaż Monopolis. Jest ona hołdem dla słynnej rzeźby LOVE, którą wykonał 50. lat temu przez Robert Indiana. W zamyśle twórców i inwestora Monopolis rzeźba jest także wyrazem miłości do miasta.

Monopolis poraz kolejny pokazuje, że pomimo epidemii koronawirusa, można działać aktywnie na rzecz potrzebujących oraz wspierać kulturę. W ramach akcji „Monopolis wspiera kulinarnie” restauracje znajdujące się w Monopolis przygotowują posiłki dla lekarzy łódzkich szpitali. Istotnym elementem działalności Monopolis jest także szeroko rozumiana kultura. I właśnie na tym polu działo i dzieje się sporo, a w najbliższym czasie będzie się działo jeszcze więcej.

– Kultura była, jest i będzie ważną częścią Monopolis i chcemy, aby właśnie to nas wyróżniało. – mówił Krzysztof Witkowski, prezes Virako i inwestor Monopolis. – Niebawem w Monopolis zaczniemy organizować wystawy i wernisaże, ale chcemy także, aby znalazło się tutaj miejsce na wyjątkowe instalacje artystyczne i rzeźby.

Po czterech latach prac, które przywróciły świetność dawnym zakładom przemysłu spirytusowego, w pasażu Monopolis pojawiła się rzeźba zaprojektowana i wykonana przez Rafała Grzelewskiego, głównego projektanta Monopolis i przedstawiciela pracowni Grupa 5 Architekci, która przygotowała projekt rewitalizacji zabytkowej przestrzeni. Zdaniem Krzysztofa Witkowskiego rzeźba może stać się symbolem Monopolis.

– Ta rzeźba jest dla mnie kropką nad i pierwszego etapu Monopolis i cieszę się, że możemy ją zaprezentować wszystkim łodzianom. – mówił Rafał Grzelewski. – Ona doskonale uzupełnia koncepcję, którą przygotowaliśmy dla tego miejsca. Dokładnie pół wieku temu Robert Indiana pokazał publiczności swoją rzeźbę. Od tamtego czasu rzeźba doczekała się wielu różnych odsłon, w 26 krajach. Dlatego jest mi szczególnie miło, że dziś za sprawą Virako do tego grona dołączyła Polska. W ten sposób Łódź honoruje sztukę pop-artu.

Oprócz tego, że rzeźba może stać się symbolem Monopolis, to zdaniem Rafała Grzelewskiego na pewno będzie mocnym elementem promującym Łódź. Warto zaznaczyć, że podczas realizacji rzeźby wykorzystano kolory charakterystyczne dla miasta – magentę, niebieski, żółty i czarny. Rzeźbę może zobaczyć każdy zainteresowany, wystarczy odwiedzić pasaż Monopolis. Choćby przy okazji wizyty w działających już tutaj restauracjach Sendai sushi & ramen i Trattoria Italiana. Szczególnie warto oglądać rzeźbę wieczorem, gdy jest oświetlona.

 

Robert Indiana

Amerykański artysta związany z ruchem pop-art. Projekt jego rzeźby LOVE powstał w 1964 roku jako pocztówka bożonarodzeniowa dla Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku. W 1970 roku po raz pierwszy wystawiono rzeźbę, wykonaną ze stali. Od 1975 roku stanowi ona ekspozycję w Indianapolis Museum of Art. Charakterystyczny napis „love” z ustawioną pod kątem literą „o” stał się symbolem popkultury. Sama rzeźba doczekała się wielu reprodukcji i wersji obcojęzycznych – np. w Mediolanie stoi rzeźba AMOR.