Polecamy

Przetwory z owoców dla dbających o sylwetkę

Przetwory z owoców dla dbających o sylwetkę

Kromka świeżego, chrupiącego chleba z pachnącym dżemem to przysmak, któremu ciężko się oprzeć. Z owoców i cukru można wyczarować prawdziwe smakołyki. Problemem dla preferujących zdrowy styl życia jest jednak cukier. Czy rzeczywiście jest on niezbędny, by w pełni cieszyć się aromatem owocowych przetworów?

Cukier nie jest nam do niczego potrzebny, śmiało można z niego zrezygnować z korzyścią dla zdrowia. Również przetwory z sezonowych owoców można zrobić bez cukru. Jak to możliwe? Frużeliny to całe, soczyste kawałki owoców zanurzone w delikatnej galaretce, bardzo obecnie popularne wśród sportowców i osób aktywnych fizycznie. Nawet osoby odchudzające się, stosujące restrykcyjną dietę, mogą pozwolić sobie na taką przyjemność. Można przygotować je samodzielnie lub zakupić w specjalistycznym sklepie. Zawierają naturalnie występujące cukry i dosładzane są zdrowym słodzikiem – erytrytolem.
Innym sposobem na zamknięcie owoców w słoiku bez dosładzania jest janginizacja.

Na czym polega proces janginizacji?

Janginizacja polega na gotowaniu owoców we własnym soku z dodatkiem odrobiny soli. Nie trzeba się obawiać, że przetwory będą słone. Soli dodaje się tylko szczyptę. Jej działanie powoduje, że wytrąca się naturalny cukier zawarty w owocach. Tak utrwalone wyroby można bardzo długo przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Słoiki z gotowym dżemem trzeba zapasteryzować, by dżemy i konfitury przetrwały do zimy.

Do przetworów janginizowanych należy wybrać dojrzałe i słodkie owoce, by miały jak najwięcej naturalnego cukru. Najlepiej nadają się jagody, czereśnie, maliny, morele, brzoskwinie, gruszki. Można robić konfitury z jednego gatunku owoców, lub połączyć brzoskwinię z morelą, jabłko z gruszką itp. Na przetwory janginizowanie nie nadają się kwaśne porzeczki i pigwa.

Frużelina – pyszne i zdrowe owoce w żelu

Frużelina to atrakcyjna alternatywa dla dżemów i konfitur. Są to owoce w żelu, który przygotowuje się z mąki ziemniaczanej i żelatyny. Dodatek żelatyny powoduje, że galaretka jest błyszcząca oraz ma odpowiednią konsystencję. Przygotowując frużelinę w domu, można dodać do niej cukier według uznania. Jednak w sklepach ze zdrową żywnością, czy z odżywkami dla sportowców, kupić można frużelinę słodzoną erytrytolem. Słodzik ten prawie nie zawiera kalorii, ma zerowy indeks glikemiczny, jest bezpieczny dla zdrowia i zalecany osobom pracującym nad sylwetką. Dzięki dodatkowi erytrytolu frużeliny można przyrządzać nawet z kwaskowatych owoców, jak porzeczki czarne i czerwone, wiśnie.

Dzięki dostępnym na rynku niskokalorycznym produktom, osoby dbające o sylwetkę nie muszą odmawiać sobie słodkich deserów. Frużeliny są równie smaczne, jak słodzone cukrem konfitury. Dzięki obniżonemu indeksowi glikemicznemu mogą również z powodzeniem zastępować słodkie dżemy osobom chorym na cukrzycę. Mają tylko 55 kcal na 100 g produktu. Osoby będące na diecie mogą delektować się słodkimi goframi lub naleśnikami z frużeliną całkowicie bezkarnie i z korzyścią dla zdrowia.