Polecamy

Przemysł bogaty w innowacje 5G od startupów

Przemysł bogaty w innowacje 5G od startupów

Program S5, czyli Akcelerator Technologii 5G, realizowany przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną nabiera tempa. Kolejne innowacyjne firmy z sektora MŚP rozpoczynają swoją biznesową przygodę w Łodzi. Pracują nad innowacjami 5G dla dużych inwestorów.

Program Łódzkiej Strefy otworzył przed dużym biznesem i młodymi firmami nowe możliwości rozwoju, przy użyciu technologii piątej generacji. Startupy w projekcie S5 mogą liczyć na dofinansowanie przez ŁSSE opracowania innowacji, ale przede wszystkim zyskują ogromny pakiet wiedzy technologicznej i możliwość współpracy z dojrzałym biznesem.

Odbiorcami przygotowywanych przez startupy rozwiązań są takie firmy jak: Miele, Wielton, PGE i Indigo Nails. Dla przemysłu otwierają się nowe możliwości w zakresie rozwiązań cyfrowych z wykorzystaniem m.in. wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, sztucznej inteligencji i analizy danych. Dla startupów to możliwość testowania rozwiązań i łączności w realnych warunkach produkcyjnych. Oczekuje się, że sieć 5G zrewolucjonizuje, przyspieszy robotyzację i zautomatyzuje procesy, a także zoptymalizuje koszty. Uznaje się ją za element kluczowy w tworzeniu fabryk 4.0, które powstają w ŁSSE.

FitMech

Platforma industrial IoT służąca do cyfryzacji raportowania oraz analityki wydajności pracy maszyn i procesów produkcyjnych. Innowacyjność opracowanej metody polega na zbieraniu danych dotyczących stanu pracy maszyn nieinwazyjnymi czujnikami wibracji. Chmura obliczeniowa FitMech zamienia dane o drganiach maszyn na praktyczne informacje dotyczące wykorzystania oraz wydajności stanowisk. Umożliwia to efektywne zarządzanie produkcją oraz działania optymalizacyjne, takie jak: eliminacja niechcianych przestojów i wąskich gardeł procesów.
W projekcie S5 zespół FitMech planuje rozwój modułu, który będzie wykorzystywał infrastrukturę sieci 5G. Spowoduje to wzrost stabilności połączenia czujników oraz zwiększy możliwości w kontekście zasięgu i ilości przesyłanych danych.

Sensfix

Sensfix to innowacyjne oprogramowanie do obsługiwania maszyn, które zwiększa wydajność operacji i konserwacji w fabryce, a także skraca czas ewentualnego przestoju sprzętu. W opracowywanej platformie wykorzystujemy algorytmy uczenia maszynowego/sztucznej inteligencji do przewidywania awarii. Następnie korzystamy z inteligencji predykcyjnej, aby maszyny mogły same planować swoją pracę, swoje zadania serwisowe. Organizacja zadań jest w prosty sposób digitalizowana na platformie sensfix przez menedżerów ds. eksploatacji i utrzymania. Rozwiązanie korzysta z technologii 5G, dzięki której dane z czujników gromadzone są przy bardzo wysokich częstotliwościach, a dokładniejsze modele sztucznej inteligencji pozwalają na lepsze prognozowanie niepożądanych w fabrykach zjawisk.

TruBlu

Startup opracowuje innowacje optymalizujące wydatki energetyczne. Szacuje się, że w ciągu 25 lat światowa gospodarka podwoi się, a 1/3 stanowić będzie rynek energetyczny. Jednym z kluczowych wyzwań w najszybciej rozwijającym się obszarze, który stanowi fotowoltaika prosumencka, jest rozliczanie i bilansowanie energii. TruBlu pracuje nad niezawodnym i bezpiecznym rozwiązaniem dla infrastruktury energetycznej i informatycznej, które to umożliwi. Opracowywany system all.blu zapewni wymierne oszczędności oraz powszechny dostęp do taniej energii. – Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna i Akcelerator S5, mając świadomość tych wyzwań, są w awangardzie zmian, oferując wszechstronną pomoc dla startupów takich jak nasz. To najlepsze miejsce na Innowacyjnej Mapie Polski – mówi zespół TruBlu.

Omniview

Startup powstał dzięki możliwościom, które otworzyły się podczas wdrożenia technologii 5G w sieciach operatorskich. Ideą Omniview, jest stworzenie oprogramowania wykorzystującego możliwości kamer 360 stopni i okularów VR w przemyśle. Odbiorcami rozwiązania, które powstanie w S5 – Akceleratorze Technologii 5G, są firmy zainteresowane nowatorskim podejściem do wdrażanych rozwiązań w obszarach zdalnego wsparcia, monitoringu oraz marketingu. Innowacja pozwoli zmniejszyć koszty marketingu, podróży oraz zwiększy wydajność i efektywność produkcji. Akcelerator Łódzkiej Strefy to nie tylko dofinansowanie, ale również szkolenia i to, co najcenniejsze – możliwość współpracy z partnerami przemysłowymi i testowania rozwiązania w warunkach rzeczywistych – na „żywym organizmie”.

Spectral Applications

System, który specjalizuje się w budowaniu rozwiązań rozszerzonej rzeczywistości (Augmented Reality) dla Przemysłu 4.0. Opracowywany przez startup system automatyzuje obszar szkoleń, procedury montażu oraz kontroli jakości. Zmniejsza tym samym koszty, poprawiając efektywność pracowników, oraz skuteczność kontroli jakości nawet do 99 proc. Przygotowane modele i procedury można użyć ponownie, a dzięki edytorowi klienci sami mogą dostosować je do potrzeb, np. modyfikując procedurę do onboarding’u pracowników na linii produkcyjnej, a następnie wpierając montaż. Komunikaty i instrukcje wyświetlane są na praktycznie nieskończonym ekranie okularów AR i w czasie rzeczywistym, pokazują również dane z systemów dziedzinowych (IoT, SCADA, etc.).

Virtual Car 360

Platforma feruje innowacyjne rozwiązania w obszarze e-commerce na potrzeby rynku motoryzacyjnego. Obecnie z rozwiązań VC360 korzystają m.in. sieci dealerskie, centra remarketingu, dealerzy oraz firmy leasingowe. Dzięki wsparciu uzyskanemu w projekcie Akcelerator S5 platforma VC360 zostanie rozbudowana o możliwość prezentacji pojazdów w formie wideostreamingu – w oparciu o technologię 5G oraz zaawansowany moduł e-commerce. Rozwiązanie stanie się pierwszym tego typu narzędziem do sprzedaży pojazdów online w Europie. – Udział w programie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej pozwoli na dalszy rozwój Virtual Car 360 i wprowadzenie rewolucyjnych rozwiązań w obszarze sprzedaży pojazdów – mówi zespół VC360.