Architektura

PROGRESS w sercu Łodzi

PROGRESS w sercu Łodzi

O nowej łódzkiej inwestycji mieszkaniowej Strefie PROGRESS, zmieniającej się Strefie Piotrkowska 217 i nowych kolejnych projektach firmy OKAM rozmawiamy z MARCINEM MICHALCEM, CEO OKAM oraz KATARZYNĄ LEWOC, Dyrektor Oddziału OKAM w Łodzi.

 

OKAM ruszył w Łodzi z budową Strefy PROGRESS. To pierwsza inwestycja mieszkaniowa firmy w naszym mieście, ale kolejna z wielu realizowanych w Polsce. Ile do tej pory i gdzie udało się wybudować kompleksów mieszkalnych?

Marcin Michalec: Dokładnie tak, w tym roku rozpoczęliśmy realizację naszej pierwszej łódzkiej inwestycji mieszkaniowej – Strefy PROGRESS. Mamy sentyment do tego miejsca, bo teren po dawnej odlewni żelaza Józefa Johna to jedna z pierwszych działek, jakie OKAM zakupił, rozpoczynając działalność w Polsce. Nie jest to przy tym pierwszy projekt OKAM w Łodzi – wśród przeprowadzonych inwestycji znajduje się centrum biurowe ŁÓDŹ.WORK, które powstało na terenie dawnej fabryki Teodora Meyerhoffa, a także centrum kulturalno-rozrywkowe Strefa Piotrkowska 217, z którym będzie sąsiadować Strefa PROGRESS. Z Łodzią jesteśmy blisko związani i na pewno na tym nie poprzestaniemy. W portfolio OKAM znajduje się łącznie 25 inwestycji w 7 miastach w Polsce. Poza Łodzią wiele projektów prowadzimy w Warszawie – wśród zakończonych są m.in. ARLET HOUSE, INCITY, MOKKA, VISTA czy Żoli Żoli. Obecnie kontynuujemy zaś projekt CENTRAL HOUSE oraz BOHEMA – Strefa Praga, przed nami inwestycja na 62-hektarowej działce na Żeraniu. Z kolei w Katowicach realizujemy kompleks INSPIRE w Dolinie Trzech Stawów, gdzie już znajduje się inna nasza inwestycja tj. DOM W DOLINIE TRZECH STAWÓW. Łącznie w naszych projektach powstało oraz jest w trakcie realizacji ok. 5.500 mieszkań.

Czym będzie się wyróżniać łódzka Strefa PROGRESS na tle innych kompleksów mieszkaniowych realizowanych w mieście?

Katarzyna Lewoc: To będzie wyjątkowy projekt łączący wygodę, funkcjonalność, atrakcyjną lokalizację czy bogatą i różnorodną okoliczną infrastrukturę. Ogromne znaczenie ma tu lokalizacja, sąsiedztwo Strefy Piotrkowska 217 – niezwykle lubianego przez łodzian centrum kulturalno-rozrywkowego bogatego w punkty usługowe, kawiarniane czy restauracje, a także obfitującego w różne wydarzenia artystyczne, które są tam organizowane. Co więcej, do dyspozycji przyszłych mieszkańców Strefy PROGRESS będzie m.in. strefa mieszkalna wraz z przestrzenią coworkingową i siłownią. Przestrzeń pomiędzy budynkami wypełniona zostanie wewnętrznym ogrodem, który stanowić będzie miejsce do odpoczynku. W ławki na dziedzińcu zainstalowane zostaną z kolei gniazda do ładowania urządzeń mobilnych. Na terenie obiektu dostępny będzie także paczkomat oraz darmowa wypożyczalnia rowerów i hulajnóg, a także stacje do ładowania aut elektrycznych, czy serwis naprawy rowerów. Inwestycja powstanie zgodnie z Nową Polityką Jakości OKAM w duchu ekologii oraz z uwzględnieniem szeregu rozwiązań poprawiających jakość życia. Przy tym wszystkim dodatkowym atutem projektu będzie lokalizacja, w samym centrum Łodzi, zapewniająca rozbudowaną komunikację miejską.

Strefa PROGRESS wraz ze strefą Piotrkowska 217 to w nieco mniejszej skali warszawska BOHEMA. Tam i tu przestrzeń mieszkalna, handlowa, biurowa oraz kulturalna przenikają się, tworząc nową jakość życia. Czy takie połączenie to najlepsza z możliwych ofert dla nabywców?

Katarzyna Lewoc: Powstająca Strefa PROGRESS ma stanowić naturalne uzupełnienie innej naszej, już zrealizowanej inwestycji – Strefy Piotrkowska 217. Oba projekty wspólnie stworzą obiekt typu mixed-use, wielofunkcyjny kompleks, łączący funkcję mieszkalną, gastronomiczną, handlową, kulturową czy biurową. Chcemy stworzyć tu przestrzeń, która jeszcze bardziej będzie tętnić życiem, pozwoli zachować worklife balance i zachęci mieszkańców Strefy PROGRESS do zróżnicowanych aktywności. Dzięki połączeniu ze Strefą Piotrkowską 217 będą mieli oni na wyciągnięcie ręki to, co potrzebne im do życia: wypoczynek, rozrywkę, dobrą kuchnię czy dostęp do kultury. Wiemy, że tego właśnie oczekują szczególnie osoby młodsze, które w znacznej części stanowią nabywców mieszkań w naszym łódzkim projekcie mieszkaniowym.

Specjalizujecie się Państwo w rewitalizacjach, skąd pomysł akurat na taki kierunek rozwoju?

Marcin Michalec: Zgadza się, mamy wieloletnie doświadczenie w realizacji projektów postindustrialnych. Wyszło to naturalnie – w OKAM cenimy bowiem mocno przeszłość i tradycję, a przy tym jesteśmy nowoczesną firmą, starającą się nieustannie wychodzić naprzeciw zmieniającym się potrzebom konsumentów i mającą swój udział w kształtowaniu rynkowych trendów – łączymy to tworząc nowoczesne budownictwo rewitalizacyjne. Dzięki temu nadajemy miejscom z przeszłości nowe życie i funkcjonalności, przeobrażamy je w przestrzenie przyjazne i użyteczne, wzbogacające charakter miast i pozwalające im na dalszy zrównoważony rozwój. Prowadzimy rewitalizację na wspomnianej BOHEMIE – Strefa Praga w Warszawie, przed nami kolejna na stołecznym Żeraniu, a także rewitalizacja terenu po dawnej fabryce Danone. Tradycja i przeszłość są również obecne we wszystkich naszych łódzkich projektach. Także Strefa PROGRESS w jakimś stopniu swoją architekturą będzie nawiązywać do działającej tu w XIX wieku odlewni żelaza.

Czy działająca od 10 lat Strefa Piotrkowska 217, miejsce gastronomiczno-kulturalne z funkcjami biurowymi stanie się teraz częścią Strefy PROGRESS?

Marcin Michalec: Powiedziałbym, że oba obiekty będą ze sobą „współgrać”. Naszym zamysłem jest to, żeby te dwie Strefy wzajemnie się przenikały, działając oddzielnie stanowiły jedność. Zakładamy, że z atutów Strefy Piotrkowska 217 będą korzystać na co dzień mieszkańcy Strefy PROGRESS, ale pamiętać trzeba o tym, że jest to także miejsce niezwykle popularne i chętnie odwiedzane zarówno przez łodzian, którzy mieszkają w innych częściach miasta, jak i przybywających do Łodzi turystów.

Czy Piotrowska 217 też się zmieni?

Katarzyna Lewoc: Naturalnie, sąsiedztwo nowej inwestycji, z blisko 300 mieszkaniami, będzie miało również wpływ na Strefę Piotrkowska 217. Jesteśmy przekonani, że zdynamizuje jeszcze bardziej to miejsce, że będzie oferować ona nowe atrakcje, które z pewnością będzie odpowiedzią na potrzebny przyszłych mieszkańców Strefy PROGRESS. Obie Strefy będą wzajemnie przenikać się, uzupełniać.

W Łodzi firma OKAM zrealizowała także kompleks biurowy przy ul. Dowborczyków – Łódź.Work. Czy obiekt już funkcjonuje?

Marcin Michalec: Przestrzeń biurowa Łódź.Work działa już od pewnego czasu, obecnie firmy i organizacje zajmu- ją ponad 50 procent powierzchni. Zgłaszają się do nas kolejne zainteresowane najmem podmioty, które pragną wrócić do stacjonarnej działalności po kolejnych fazach pandemii COVID-19. Oferujemy elastyczne warunki najmu m.in. opcję biur w formule „all inclusive” skierowaną przede wszystkim do małych firm czy start-upów – w ramach niej proponujemy krótszy okres najmu przestrzeni, z opcją korzystania z salek konferencyjnych, Wi-Fi czy mini magazynów. Także ten kompleks OKAM charakteryzują liczne udogodnienia dla najemców i ich pracowników – do ich dyspozycji znajdują się m.in. eko pojazd TWIZy, rowery oraz elektryczne hulajnogi.

Czy OKAM dostrzegł potencjał w Łodzi i zamierza obecnie mocniej inwestować w mieście? Czy kreślone są plany kolejnych inwestycji?

Katarzyna Lewoc: Rynek łódzki jest dla nas niezwykle ważny. Teren, na którym powstaje Strefa PROGRESS był jednym z pierwszych zakupionych przez OKAM w Polsce, stąd nasz naprawdę duży sentyment do tego miasta. W Łodzi inwestujemy z wielką przyjemnością i nie wyobrażamy sobie, że miałoby nas tu nie być z kolejnymi projektami. W planach mamy już następną inwestycję mieszkaniową, tym razem przy ulicy Dowborczyków 18, obok naszego projektu biurowego Łódź.Work, gdzie docelowo powstanie ponad 300 mieszkań.

Co obecnie jest największym wyzwaniem na rynku budowlanym: szalejące ceny materiałów, galopująca inflacja, czy też ciągle drożejące kredyty?

Marcin Michalec: Wszystko na raz, te aspekty wiążą się bowiem ze sobą. Rosnące ceny czy brak dostępności materiałów budowlanych wpływają na proces inwestycyjny. Na szczęście nasze projekty w tym momencie realizowane są zgodnie z planem, wiele firm deweloperskich jest jednak zmuszona wstrzymać czy spowolnić wykonanie swoich inwestycji. Na to wpływa także finansowanie zewnętrzne – banki podchodzą z większą ostrożnością do kwestii kredytowania nowych projektów deweloperskich. Jednocześnie rosnące koszty budowy wpływają naturalnie na wzrost cen, jakie należy zapłacić za mkw. powierzchni, na przykład mieszkania. Do tego, z punktu widzenia konsumenta, dochodzą trudności związane z uzyskaniem kredytu hipotecznego na zakup wymarzonego lokum. Na mniejszą liczbę lokali wprowadzanych do oferty może mieć wpływ także ograniczony dostęp do gruntów w dużych miastach, dalszy wzrost stóp procentowych i wyższe koszty pozyskiwania kapitału. Przed firmami z sektora nieruchomości stoją dodatkowo kolejne wyzwania związane z implementacją zapisów znowelizowanej ustawy deweloperskiej.

Rozmawiał Damian Karwowski
Wizualizacje OKAM

Strefa PROGRESS ››› Sprzedaż mieszkań
Łódź, al. Kościuszki 132 / ul. Piotrkowska 217
tel. 668 445 367, 691 644 646
www.strefaprogress.pl
Łódź.Work ››› Wynajem powierzchni biurowych
Łódź, ul. Dowborczyków 18
tel. 725 940 945
www.lodzwork.pl