Zdrowie

Mamy rozwiązanie na problemy z nietrzymaniem moczu

Mamy rozwiązanie na problemy z nietrzymaniem moczu

Współczesna medycyna oferuje wiele skutecznych i także małoinwazyjnych możliwości leczenia nietrzymania moczu. Pamiętajmy, że bagatelizowanie tego problemu może znacznie utrudnić nam codzienne funkcjonowanie i doprowadzić do zaburzeń życia emocjonalnego oraz zawodowego – podkreśla dr n. med. Kamil Burzyński, urolog Centrum Leczenia Nietrzymania Moczu i Rewitalizacji Okolic Intymnych w Klinice Medical Magnus.

LIFE IN Łódzkie: W Klinice Medical Magnus utworzono Centrum Leczenia Nietrzymania Moczu i Rewitalizacji Okolic Intymnych. Czy problem jest aż tak duży, aby była potrzeba organizacji oddzielnej gałęzi w działalności placówki i stosowania specjalnych metod leczenia?

Dr n. med. Kamil Burzyński: Nietrzymanie moczu jest problemem społecznym. Jako urolog obserwuję go od wielu lat. To choroba, która w znacznym stopniu obniża komfort życia, negatywnie wpływa na życie seksualne, a z czasem może nawet prowadzić do wycofania się z wszelkich aktywności społecznych. Dlatego właśnie, dostrzegając ten problem i widząc, że dla wielu kobiet jest to nadal temat bardzo wstydliwy, postanowiliśmy otoczyć je opieką i sprawić, by znowu poczuły się w pełni komfortowo i mogły czerpać radość z życia oraz swobodnie, bez skrępowania pracować zawodowo.

Skąd się biorą problemy z nietrzymaniem moczu?

Przyczyn jest kilka. Często winowajcą okazują się proste do wyleczenia infekcje układu moczowo-płciowego, których jednym z pierwszych objawów są właśnie objawy nietrzymania moczu. Jednak w większości przypadków choroba ma bardziej skomplikowane podłoże i jest często konsekwencją obniżenia narządów rodnych, pochwy, pęcherza, odbytu. Uszkodzeniu ulegają struktury podtrzymujące narządy miednicy mniejszej. Często zdarza się to u Pań po przebytych porodach oraz u Pań po menopauzie.

Czy jest jakaś skala nietrzymania moczu?

Są różne formy nietrzymania moczu. Najczęściej mamy do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, czyli popuszczamy, gdy nosimy ciężkie przedmioty, biegamy, tańczymy, śmiejemy się, kaszlemy, kichamy. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ uszkodzony został aparat zamykający cewkę moczową, osłabione są mięśnie dna miednicy lub brakuje hormonów w okresie menopauzy i cewka moczowa przestaje być szczelna. Wyróżniamy też naglące nietrzymanie moczu. To dolegliwość polegająca na mimowolnym wycieku moczu, który poprzedza lub któremu towarzyszy nagłe, niemożliwe do opanowania parcie na mocz. Wiele Pacjentek cierpi na tzw. postać mieszaną nietrzymania moczu, w której dolegliwości powodowane są obu wcześniej wymienionymi przyczynami. Może też występować nietrzymanie moczu wynikające z zaburzeń neurologicznych, czy z przepełnienia pęcherza moczowego.

Co powinno skłonić nas do wizyty u lekarza?

W zasadzie każdy epizod związany z niekontrolowanym oddawaniem moczu dyskomfortem w okolicy krocza, czy bóle brzucha podczas mikcji. Współczesna medycyna oferuje wiele skutecznych możliwości leczenia tego schorzenia.

Jakie są metody leczenia nietrzymania moczu?

W Klinice Medical Magnus skupiamy się głównie na nieinwazyjnych metodach leczenia nietrzymania moczu, wykorzystując do tego nowoczesne urządzenia medyczne. Jako jedyni w Łodzi wykorzystujemy w codziennej pracy urządzenie SonoCare, które emituje terapeutyczne nano-ultradźwięki, dzięki którym prawidłowo zaczynają pracować mięśnie zaciskające cewkę moczową. Wykorzystujemy też biostymulację laserową oraz trenażer wzmacniający mięśnie dna miednicy. Stosujemy terapie łączone i dzięki temu osiągamy wysoką skuteczność leczenia.

Kiedy stosujecie technologię SonoCare?

Stosujemy ją głównie w wysiłkowym nietrzymaniu moczu, bo w tym wypadku daje najlepsze efekty. Rekomendujemy serię trzech zabiegów SonoCare w odstępach miesięcznych połączoną z terapią laserową i trenażerem wzmacniającym mięśnie Kegla, następnie zabiegi przypominające co kilka miesięcy w zależności od potrzeb. Kluczem do wyleczenia jest prawidłowa diagnoza i zastosowanie indywidualnego planu leczenia. Odpowiednio dobrana terapia, z reguły trwająca kilka miesięcy, gwarantuje całkowity lub częściowy powrót do zdrowia.

Wiele Pacjentek odwleka decyzję o leczeniu, myśląc, że z tą dolegliwością trzeba po prostu żyć.

Niepotrzebnie. Dobre wyniki leczenia nietrzymania moczu powinny skłonić kobiety dotknięte tą dolegliwością do porzucenia obaw oraz lęku, i jak najszybszego skontaktowania się z lekarzem. Zapraszamy do naszego Centrum.

Rozmawiała Beata Sakowska
Zdjęcia Justyna Tomczak

Skuteczne leczenie nietrzymania moczu

Urządzenia wykorzystywane w Klinice Medical Magnus:

  • SonoCare
  • Światowej klasy urządzenie wyprodukowane przez lidera na rynku technologii ultradźwięków w medycynie. SonoCare wykorzystuje nano-ultradźwięki o różnych częstotliwościach, które pozwalają na leczenie nietrzymania moczu oraz rewitalizację pochwy i okolic intymnych w całkowicie bezbolesny i bezpieczny sposób. Zabieg jest nieinwazyjny, nie wymaga rekonwalescencji. Po zabiegu trwającym od kilku do kilkudziesięciu minut Pacjentka może wrócić do swoich codziennych aktywności.Laser biostymulacyjny
  • Nowoczesny diodowy laser terapeutyczny DORIS – CTL 1106MX o szerokim zastosowaniu, w tym m.in. w przebiegu leczenia nietrzymania moczu, przy stanach zapalnych pęcherza moczowego i cewki moczowej. Dzięki terapii uzyskuje się działanie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne i poprawiające ukrwienie narządów. Jest to nieinwazyjny i bezbolesny zabieg dopochwowy trwający kilka minut.
  • Trenażer eXcio-Pelvictrainer
  • Urządzenie do wzmacniania mięśni dna miednicy z biofeedbackiem. Pacjentka wykonuje ćwiczenia w pozycji siedzącej w pełni ubrana, co pozwala na spokojny i komfortowy trening. Biofeedback rejestruje aktywność mięśni dna miednicy podczas napinania, rozluźniania oraz czas trwania skurczu, a na monitorze Pacjentka widzi dokładnie czy ćwiczy prawidłowo. Dzięki kilku cyklom 20-minutowych ćwiczeń Pacjentki znacząco wzmacniają odpowiednie mięśnie i zaczynają kontrolować swój organizm.
Łódź, ul. Kopernika 38
tel. 42 253 19 00, 572 344 362
urologia@mmcenter.pl
www.mmcenter.pl