Architektura

Pracujemy z klientem premium

Pracujemy z klientem premium

O pracy zespołowej, klientach premium, dniach niepodobnych do siebie, wyzwaniach i godzeniu różnych ról rozmawiamy z Katarzyną Drożdżewicz-Nowacką, architekt, właścicielką firmy NOBO Architects.

 

Jak rozmawialiśmy pierwszy raz, a minęło od tego czasu już pięć lat, poruszaliśmy głównie tematy współpracy z klientem indywidualnym. Czy to nadal priorytetowy klient?

Oj, dużo się od tego czasu zmieniło. Aktualnie pracujemy głównie z klientami premium, którzy zgłaszają się do nas po kompleksowe projekty – osiedli, domów, budynków wielorodzinnych. Z klientami indywidualnymi praktycznie obecnie nie pracujemy. Mamy zbyt duży portfel zamówień od dużych deweloperów. Projekty realizujemy w całej Polsce. Jednocześnie prowadzimy ich kilkanaście.

Pracownię architektoniczną prowadzi Pani od kilku lat, jak w tym czasie zmieniła się branża i sama firma?

Branża nie zmienia się mocno, ale za to firma znacznie. Realizujemy zdecydowanie więcej projektów i zatrudniamy więcej pracowników. Obsługujemy ciekawych klientów przy równie ciekawych inwestycjach.

Ile osób obecnie pracuje w firmie i jak Pani dobiera zespół?

Obecnie zespół razem ze mną liczy sześć osób. Zatrudniając nowego pracownika, przede wszystkim zwracam uwagę na to, jakim jest człowiekiem i czy dobrze będzie się mu pracowało z naszym zespołem, kompetencje i umiejętności oczywiście też są istotne.

Czy każdy odpowiada za inny obszar?

Z reguły każdy odpowiada za konkretny projekt, jednak nawzajem wspieramy się wiedzą i doświadczeniem.

Chciałaby Pani stworzyć jeszcze większą firmę z dużo większym zespołem?

Nie podchodzę obecnie do tego w ten sposób, bardziej skupiam się na tym, aby realizować ciekawe, użytkowe projekty, takie, które zmieniają przestrzeń wokół nas i doskonale wpisują się w architekturę miasta, w których je realizujemy.

Łączy Pani bycie mamą z prowadzeniem biznesu, jak się udaje to pogodzić?

Udaje bardzo dobrze. Można pogodzić wszystkie role – zawodowe i rodzinne, nie ograniczając przy tym w żaden sposób własnych planów i zadań wynikających z pracy. Choć prowadząc własną firmę, czasami jesteśmy zmuszeni do skracania tego czasu spędzonego z rodziną. Ale właśnie robimy to po to, by w przyszłości mieć go więcej. Pewnie teraz niejedna mama powie, że najważniejszy jest czas spędzony z małym dzieckiem, bo później to ono ma coraz mniej ochoty na spędzanie go z nami. Kluczowa w tym wszystkim jest równowaga i ja ją znajduję. Choć przyznaję, że w takim procesie twórczym, gdzie myślę o projektach, nad którymi pracuję lub chciałabym pracować, jestem praktycznie przez całą dobę.

Dni podobne są do siebie?

Zdecydowanie każdy jest inny i czuję, że to jedna z większych wartości tej pracy. W każdym dniu są inne satysfakcjonujące chwilę, gdzie klient dzwoni i mówi, że wszystko jest naprawdę super, a z drugiej strony dzwoni generalny wykonawca i mówi, że coś nie do końca mu wyszło i trzeba znaleźć rozwiązanie.

Jak pracujecie z zespołem – stacjonarnie, a może jednak online?

U nas wszystko działa bardzo elastycznie, pojawiamy się o różnych porach i w różnym składzie w biurze. Praca architekta nie polega tylko na projektowaniu obiektów, jest naprawdę sporo spraw i uzgodnień, które musimy załatwiać w różnych instytucjach, często bywamy też na budowach, musimy je nadzorować. Wiele decyzji, szczególnie na końcówce projektu podejmujemy wspólnie, więc spotkania stacjonarne są nieodzownym elementem naszej pracy. Praca online też nam się zdarza.

Jak bardzo rozwój sztucznej inteligencji może zaszkodzić pracy architekta?

Na razie się tego zupełnie nie obawiam, a w przyszłości mam nadzieję, że bardziej nas wspomoże, niż będzie realizowała za nas projekty. Chyba takie rozwiązanie, póki co w ogóle jest niemożliwe. Ale świat tak szybko się rozwija, że trudno dziś przewidzieć, co będzie za kilka lat. Może maszyny i sztuczna inteligencja wyręczać będą nas we wszystkim, tylko co my wówczas poczniemy. Może warto i nad tym się zastanowić.

Rozmawiał Damian Karwowski
Zdjęcie Paweł Keler

NOBO Architects
Łódź, ul. Tymienieckiego 19a;
tel. 695 866 833
e-mail biuro@noboarchitects.pl
www.noboarchitects.pl