Biznes

Pracownik potrzebny od zaraz

Pracownik potrzebny od zaraz

Braki kadrowe doskwierają wszystkim przedsiębiorcom i rzeczywiście odczuwamy znaczące zapotrzebowanie na rynku pracy na pracowników z zagranicy. Luka jest duża i trzeba ją wypełnić – mówi Piotr Wiśniewski, dyrektor UKRWORKER, doświadczonej agencji pracy tymczasowej, zapewniającej profesjonalną pomoc pracodawcom w uzupełnianiu niedoborów kadrowych oraz kompleksową i bezpieczną rekrutację pracowników.

LIFE IN. Łódzkie: Jakie były początki UKRWORKER, jednej z pierwszych tego typu agencji w Łodzi?

Piotr Wiśniewski: Prowadząc fabrykę tekstylną, wspieraliśmy się pracownikami z Ukrainy na potrzeby naszej działalności. Sytuacja społeczno-polityczna za naszą wschodnią granicą zmusiła nas do zamknięcia fabryki. Postanowiliśmy jednak wykorzystać ten potencjał, który tam dostrzegliśmy i zastąpić firmę produkcyjno-handlową, firmą rekrutującą pracowników na potrzeby polskiego przemysłu i rynku pracy. Po przebranżowieniu, od 2014 roku zaczęliśmy prowadzić agencję pracy.

Czemu firma zawdzięcza dynamiczny rozwój?

Mnóstwo współpracujących podmiotów, zagraniczne filie? Dynamiczny rozwój, to pośredni wynik sytuacji na rynku pracy i rosnącego zapotrzebowania na tego typu usługi, ale przede wszystkim zawdzięczamy, to rozbudowanej sieci kontaktów. Dzięki działalności w Łódzkiej Izbie Przemysłowo-Handlowej, uzyskaliśmy informacje od wielu przedsiębiorców potrzebujących pracowników, poznaliśmy dokładnie ich sytuację i wykorzystaliśmy te informacje celem dostarczenia pracowników, na potrzeby najpierw łódzkich firm, potem warszawskich, a obecnie działamy na terenie całej Polski.

Czy w Pana opinii problem zatrudnienia nowych pracowników, to jeden z największych problemów pracodawców na naszym rynku?

Braki kadrowe doskwierają wszystkim przedsiębiorcom. Ponadto funkcjonujemy obecnie w czasach pracownika. Rzeczywiście odczuwamy znaczące zapotrzebowanie na rynku pracy na pracowników z zagranicy. Przyczyny „zniknięcia” polskiego pracownika z rynku to złożony problem, na który składają się: sytuacja demograficzna, zmniejszenie wieku emerytalnego i jeszcze kilka elementów, o których wszyscy dobrze wiemy. Luka jest duża i trzeba ją wypełnić.

Jakich pracowników najczęściej poszukują pracodawcy?

Poszukiwany jest pracownik niemal każdego rodzaju, ale my staramy się koncentrować na pracownikach będących specjalistami, bardziej wykwalifikowanymi, na przykład spawacz, ślusarz, tokarz, monter, operator CNC, których brakuje najbardziej. Oczywiście wspieramy także centra logistyczne, branżę gastronomiczną czy hotelarską.

Wbrew nazwie, firma sprowadza nie tylko pracowników z Ukrainy, ale Mołdawii, Białorusi… Z Indii, Nepalu, Wietnamu… 

Nie ukrywam, że czeka nas gruntowny rebranding w związku z otwarciem się na nowe rynki i rozbudową naszej oferty.

Jak się udało nawiązać kontakty, sfinalizować współpracę, na tak egzotycznych rynkach?

Dostajemy mnóstwo zapytań o specjalistów, szczególnie spawaczy. Rynek ukraiński i z Europy Wschodniej został już dość mocno wyeksploatowany pod tym kątem, musieliśmy zatem sięgnąć ciut dalej i pozyskać pracowników z Nepalu, Wietnamu, Indii czy Bangladeszu.

Na jakie wsparcie pracodawca może liczyć?

Zapewniamy komplementarną pomoc, gdzie cały proces jest kompleksowo przez nas przygotowany. Zajmujemy się całą logistyką, począwszy od zweryfikowania pracowników, zatrudnienia, sprowadzenia do Polski i wyszkolenia, jeśli jest taka potrzeba. Mamy swoje centrum szkoleniowe i uczymy pracowników, dokształcamy tych, którzy mają potencjał i chcą podnieść swoje kwalifikacje spawalnicze.

Czym wyróżnia się UKRWORKER na tle konkurencyjnych firm, których już jest trochę na rynku? Dlaczego akurat Państwu warto zaufać?

Przede wszystkim obsługą na najwyższym poziomie, zapewniającą opiekę zarówno pracodawcy jak i pracownikom. Możemy się pochwalić tym, że do tej pory, od lat tak wykonujemy swoją pracę, że żadna firma nie zrezygnowała z naszych usług. Wręcz przeciwnie, powiększają wciąż liczbę pracowników pozyskiwanych dzięki naszej pomocy.

Skąd pomysł na działalność? To duża odpowiedzialność z każdej strony – pracownika i pracodawcy?

Mam duże doświadczenie na rynkach wschodnich, które budowałem przez lata, pełniąc wcześniej funkcję wiceprezesa Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej, a obecnie na stanowisku pełnomocnika ds. rynku pracy ŁIPH. Prowadzenie firmy zarejestrowanej na terenie Ukrainy pozwoliło zbudować bogatą sieć kontaktów. Nie chcieliśmy rezygnować z naszych pracowników, którzy z powodzeniem działali na tym rynku. Woleliśmy wykorzystać ich potencjał i możliwości, dzięki czemu wielu z nich, będąc wcześniej handlowcami, zostało rekruterami na terenie Ukrainy. Doskonała znajomość rynku, sieć kontaktów, informacje bezpośrednio stamtąd, spowodowały, że dużo łatwiej nam się funkcjonuje na rynku ukraińskim.

Na polskim rynku są problemy, czy są pytania z firm zagranicznych? Czy pomagacie też tam pracodawcom?

W niedługim czasie rynek niemiecki otworzy się na pracowników z Ukrainy. Chcemy wykorzystać ten moment i sami umieścić pracowników na tym rynku. Dlatego od stycznia uruchamiamy firmę na rynku niemieckim, która będzie zajmowała się pośrednictwem pracy.

Pańska firma, jak Pan wspomniał, zapewnia kursy i szkolenia podnoszące kwalifikacje lub doszkalające pracowników dla potrzeb pracodawcy. Czy pracownicy z zagranicy chętnie podnoszą swoje kwalifikacje?

Takie propozycje otrzymują ci, którzy wyrażają chęć do podnoszenia kwalifikacji i chcą się rozwijać. Wprowadziliśmy złożony system zarówno doboru takich osób, jak i system stypendiów, dofinansowań na czas szkoleń, dzięki czemu przed podjęciem pracy, kandydaci mogą zyskać dodatkowe umiejętności i kwalifikacje. Zapewniamy w ten sposób perspektywy rozwoju przez najbliższe lata, co zachęca pracowników do pracy w naszym kraju i współpracy z naszą agencją.

Jak długo trwa rekrutacja? Ile zajmuje zrekrutowanie określonej przez klienta grupy pracowników?

Dobór pracowników zależy przede wszystkim od tego, jaką pracę mają wykonywać. Dopasowujemy do tego przebieg rekrutacji, a następnie proces przygotowania i szkolenia w zakresie przyszłych, wykonywanych zadań. Nie jest to prosty proces, rynek jest coraz bardziej wymagający. To już nie to, co było kiedyś, czyli prace sezonowe, ale przede wszystkim stanowiska bardzo wymagające, specjalistyczne. Oczywiście do najprostszych prac proces rekrutacji jest bardzo szybki, jednak skupiamy się przede wszystkim na organizacji zespołów ukierunkowanych na współpracę z daną branżą, mogących stawić czoło konkretnym zadaniom.

Wiemy już, że pracodawca może liczyć na kompleksową pomoc z Waszej strony, a na co mogą liczyć kandydaci do pracy?

Przede wszystkim zapewniamy kompleksowe wsparcie prawne, dzięki czemu pobyt i praca są w pełni legalne. Każda osoba, która przyjeżdża do naszego kraju, może skorzystać z naszej bazy hotelowej, jak również bezpłatnego transportu bezpośrednio do miejsca pracy. To kolejny atut obok szerokiej oferty szkoleń i kursów, które organizujemy. Nasza agencja zapewnia również profesjonalną pomoc polskich lektorów.

Rozmawiała Beata Sakowska
Zdjęcie Paweł Keler

UKRWORKER
Łódź, ul. Siewna 15
tel. 42 253 28 10
biuro@ukrworker.com
www.ukrworker.com