Marketing

Praca zdalna szansą dla niepełnosprawnych

Praca zdalna szansą dla niepełnosprawnych

.

Pozytywnym skutkiem ubocznym pandemii koronawirusa okazała się znacznie większa ilość ofert pracy przewidujących stanowisko zdalne. Automatycznie, więc uruchomiła się tutaj całkiem nowa funkcja podjęcia zatrudnienia dla osób z niepełnosprawnościami.

Dożyliśmy czasów, gdy komputer przeznaczony jest nie tylko do rozrywek takich, jak gry maszyny za darmo, ale właściwie w każdej firmie realizacja zadań nie byłaby bez takich urządzeń możliwa. Jednak jednym z większych problemów społecznych od zawsze była aktywizacja osób, które nie w pełni są sprawne. Deficyty w sferze komfortu psychicznego są przecież ogromne, gdy człowiek nie może się aktywizować w żaden sposób. A jak pokazują badania psychologiczne, wystarczy tylko kilka godzin płatnej pracy tygodniowo, aby poczucie własnej wartości znacznie się zwiększyło. W ten sposób spada ryzyko popadnięcia w różne zaburzenia psychiczne, a co za tym idzie obniżenia całościowej kondycji organizmu. Praca dla takich osób to możliwość nawiązania całkiem nowych relacji z ludźmi i znalezienie celu w życiu.

Ilość osób z ograniczeniami większa niż myślimy

Każdy, kto jest w miarę zdrowy, bardzo rzadko zastanawia się nad tym, ile osób nie jest w pełni sprawnych i może korzystać z życia tak samo jak my. Dane statystyczne robią rzeczywiście wrażenie. Okazuje się, że niemal 2,5 mln Polaków musi funkcjonować nawet z poważnymi ograniczeniami w sferze sprawności fizycznej. Poza tym prawie 30 % osób z tej grupy jest aktywnych zawodowo. W wymiarze całej Unii Europejskiej Polska wypada tu, więc bardzo blado. Na szczęście pojawia się coraz więcej inicjatyw takich jak Fundacja Digital Poland lub Fundacja Leżę i Pracuję. Takie organizacje starają się, jak mogą, aby zbierać fundusze na aktywizację takich osób i finansować nowoczesny sprzęt, który dedykowany jest dla ludzi z dużą niepełnosprawnością ruchową. Okazuje się też, że paradoksalnie właśnie czas pandemii jest takim momentem, gdy pojawia się szansa na znacznie większe zatrudnianie takich osób aniżeli przed narodzinami problemu związanego z koronawirusem.

Pandemia idealnym momentem na zatrudnienie niepełnosprawnych

Szczególnie teraz jednak osoby z niepełnosprawnościami mają bardzo dużą szansę na aktywizację zawodową. Okazuje się, co zresztą pokazują statystyki, że wielu pracodawców przed pandemią w ogóle nie interesowało się zatrudnieniem pracownika, który miałby pracować zdalnie. Obecna sytuacja i obostrzenia wprowadzone przez przepisy państwowe zmieniły jednak wszystko. W ciągu kilku tygodni bardzo duża ilość inwestorów przekonała się o tym, że w ten sposób można pracować tak samo wydajnie. Praca zdalna stała się, więc zjawiskiem masowym. To, co staje się atrybutem pracowników w oczach pracodawców, to tzw. umiejętności miękkie. Chodzi więc o jak najbardziej sprawne wykonywanie obowiązków zawodowych właśnie z domu. A te umiejętności przecież od lat potencjalnie posiadają ci z nas, którzy są niepełnosprawni. Jak zresztą informują specjaliści od strategii inwestycji, to właśnie osoby niepełnosprawne z uwagi na tryb prowadzonego życia znają wartość nowoczesnych technologii.

Czy pracodawcy chcą zatrudniać niepełnosprawnych?

Jak, więc w praktyce wygląda nowa sytuacja na rynku pracy? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy pracodawcy chętnie zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami. Na pewno faktem jest, że duże firmy podchodzą do takich kwestii bardzo pozytywnie i są gotowe przyjmować takich pracowników. Istnieją tutaj jednak pewne bariery formalne i dotyczą głównie wiedzy księgowej. W kontekście przepisów nie ma tu przejrzystości, jeśli chodzi o wytyczne dla pracodawców. Po prostu nie zawsze wiedzą oni, w jaki sposób można rozpocząć współpracę z sobą, która jest niepełnosprawna.