Styl życia

Poznaj swój głód i naucz się go karmić

Poznaj swój głód i naucz się go karmić

Naukowcy najstarszej instytucji badającej potencjał ludzki na świecie – Gallup Institute – 30 lat temu postanowili zbadać głody, które odczuwają ludzie.

Wyróżnili 34 typy głodów, czyli cech osobowości i postawili tezę, że 5 dominujących cech kieruje życiem człowieka we wszystkich jego działaniach – zawodowych i prywatnych.

Krzysztof Raczyński to bioinżynier oraz ekonomista, autor i współautor około 50 wynalazków, głównie z dziedziny medycyny. Implementowano je około stu tysiącom pacjentów w Polsce i za granicą. Wśród biomateriałów są sztuczne naczynia krwionośne, kości, tkanki, ścięgna, więzadła i wiele innych. To między innymi dzięki jego wynalazkom na całym świecie przeprowadza się dziś setki operacji chirurgicznych z użyciem biomateriałów.

Był ambitnym, bardzo zdolnym studentem, miał kontakty w branży dziewiarskiej, mógł prowadzić dochodową firmę z nowoczesnymi produktami, jak na tamte czasy bardzo innowacyjnymi, na które był popyt: koszulki non-iron, ubrania dla sportowców. Ta droga zapewne zagwarantowałaby mu spokojne, obfite finansowo życie. Jednak Pan Krzysztof miał w sobie głód, który czuł całe życie. Chciał robić rzeczy ważne. Porzucił dochodową produkcję, wziął potężny kredyt hipoteczny i założył prywatną firmę naukową. Wszyscy uważali, że postradał zmysły.

Pan Krzysztof mógł wybrać inne życie, karierę w bioinżynierii (tworzącej się nowej dziedzinie nauki i praktyki), z jego inteligencją mógł w wieku 40 lat zapewnić sobie bardzo atrakcyjny dobrobyt finansowy. Jednak, w mojej ocenie, nie ma takiego luksusu, który mógłby  równać się z jego niezwykłym bagażem doświadczeń, które gromadził przez całe swoje bogate intelektualnie życie.

Dziś Pan Krzysztof mówi: „Jestem już zmęczony, ale to szlachetne zmęczenie”.

Ta historia, choć jest bardzo wyrazista i nasycona emocjami, ponieważ mówi o ratowaniu ludzkiego życia, tak naprawdę dotyczy każdego człowieka. Pokazuje GŁÓD, który odczuwa każdy z nas, z którym się rodzimy i umieramy i którego nie da się wyciszyć. Mimo to tylko nieliczni mają odwagę, aby nakarmić swój głód, zignorować cały sztab pseudodoradców i zaufać tylko jednemu… sobie, bo skoro ja to czuję, to jest to PRAWDA.

INTELIGENCJA EMOCJONALNA według GOLEMANA

Daniel Goleman w swojej książce „Inteligencja emocjonalna” opisuje pewien proces neurologiczny zachodzący w mózgu człowieka. W dużym uproszczeniu – każde doświadczenie, a właściwie  towarzyszące mu odczucie zostaje zapamiętane  i przechowywane w tzw. engramach w prawej półkuli mózgu. Wypustki neuronów pełnią rolę antenek, zbierając informacje z otoczenia. Kiedy musisz podjąć decyzję, to te wypustki zbierają informacje z zewnątrz i porównują je z informacjami zgromadzonymi w engramach w postaci wszystkich twoich odczuć zebranych w przeszłości po to, aby wysłać ci wiadomość, radę, jakie działanie w tej sytuacji jest najlepsze. To się nazywa … INTUICJA. Każdy ją ma. Oczywiście im więcej masz lat, im więcej doświadczeń, tym lepszym doradcą jest twoja intuicja. To, co czujesz, nie pochodzi z kosmosu lub boskiego objawienia, tylko z twoich doświadczeń.

Wsłuchanie się w siebie, w swoje wrodzone potrzeby i podążanie za nimi jest wielką mądrością. Nazwanie swojego głodu, zdefiniowanie go, nauczenie się jego zaspokajania jest drogą do osiągnięcia błogostanu.

 

GALLUP INSTITUTE

Naukowcy najstarszej i (moim zdaniem) najwyższej standardem instytucji badającej potencjał ludzki na świecie – Gallup Institute – 30 lat temu postanowili zbadać głody, które odczuwają ludzie. W toku badań wyróżnili 32 typy głodów, czyli cech osobowości i postawili tezę, że 5 dominujących cech kieruje życiem człowieka we wszystkich jego działaniach – zawodowych i prywatnych. Jeśli człowiek zda sobie z nich sprawę, nauczy się z nich korzystać, to osiągnie szczęście. Jeśli będzie postępować wbrew nim, próbując np. dopasować się do otoczenia, to całe życie będzie mieć poczucie braku spełnienia.

Jest dużo testów osobowości, zrobiłam większość z nich, ale ten test zmienił moje życie, ponieważ Gallup przewrotnie pokazuje to, co dotychczas uważałeś za swoją słabość, jako twój Talent, wokół którego powinieneś budować wszystkie swoje działania.

Wiele razy w swoim życiu zastanawiałam się, dlaczego wybrałam tak trudną branżę jak edukacja. Z moim wykształceniem i przedsiębiorczością mogłabym prowadzić każdy biznes, zdecydowanie bardziej dochodowy i stabilny. Nigdy nawet nie spróbowałam, bo podobnie jak pan Krzysztof, muszę robić rzeczy ważne.  Nie umiem zarabiać pieniędzy na przedsięwzięciach, które – w moim odczuciu – nie zmieniają świata, lecz dają mi jedynie korzyść finansową. Muszę mieć misję i przekonanie, że to co robię, jest istotne. Moją główną cechą jest SIGNIFICANCE i FUTURIST. Kiedy poznałam swój głód, zdefiniowałam swoje talenty, przestałam słuchać ludzi wokół mnie, przestałam siebie obwiniać za wybory, których moje otoczenie nigdy nie zrozumie. Polecam Ci zrobić to samo.

I tylko jedna myśl się pojawia: Ile czasu zaoszczędziłabym, gdybym wiedziała o sobie to wszystko 10 lat wcześniej!

 

KIEDY?

Nigdy nie jest za późno, ale jednak im wcześniej, tym lepiej.

Kilka lat temu zrobiłam test mojemu 9-letniemu synowi i spotkałam się z ekspertką na omówieniu. To było niezwykłe spotkanie. Skoro rodzimy się z pewnymi predyspozycjami, warto je znać jak najwcześniej. Oczywiście jestem zdania, że nie powinno się szufladkować dzieci w tak młodym wieku, określając ich cechy osobowości. Mam raczej na myśli to, że już na etapie nastolatka można zdefiniować swoje odczucia w bardzo ogólnym aspekcie, w charakterze nie konkretnych cech, ale raczej ścieżki, na której młody człowiek się znajduje. I choć jeszcze nie wiemy, jaki będzie, to wiemy, w jakim kierunku mniej więcej podąża.  W dużym skrócie – w przypadku mojego syna raport wyraźnie pokazywał, że on kieruje się w życiu relacjami z ludźmi, zależy mu najbardziej na tym, aby mieć przyjaciół, być lubianym. 6 lat później, podczas gry towarzyskiej z kilkoma osobami, wszyscy odpowiadali na pytanie: „Co byś zrobił, gdybyś był sławny i bogaty?”. Odpowiedzi były rozmaite, najczęściej: „Kupiłbym sobie…, pojechałbym do…” itp. Antek odpowiedział: „Zrobiłbym tak, aby moi przyjaciele nie przestali mnie lubić”. Przez 6 lat jego główny talent się nie zmienił. Od małego dziecka po nastolatka relacje kierują jego życiem. Jeśli w życiu będzie liderem, to takim, którego wybiorą ludzie, a nie takim, który ma aspiracje na lidera. Ta wiedza to ogromna wartość dla mnie i dla niego, wyklucza wiele błędów w wyborach, ułatwia decyzję.

 

Anetta Grzanek – certyfikowany trener matematyki mentalnej przez Związek Sorobanu w Japonii, wykładowca akademicki, założycielka i twórca programów Superminds Academy sp.z o.o, właściciel Centrum Języków Obcych CONVERS.

 

Dopisek

TEST OSOBOWOŚCI GALLUPA możesz wykonać na stronie https://supermindsacademy.com/gallup

LITERATURA

Daniel Goleman „ Inteligencja emocjonalna”

Krzysztof Raczyński „Polska Szkoła Biotechnologii”, wydawca Instytut Włókiennictwa, Łódź.