Rozwój osobisty

Potrzebujesz świeżości w życiu?

Potrzebujesz świeżości w życiu?

Czujesz, że utknąłeś w martwym punkcie? Twoje życie przestało Cię zaskakiwać, a rutyna na dobre wpisała się w szarą codzienność? Kreatywność ustąpiła miejsca sile nawyku, a spontaniczność wyparł błogi spokój? To sygnał, że potrzebujesz świeżości w życiu. A zatem, czas na zmiany!

Zerwij z nawykiem
Nasz umysł jest oszczędny w gospodarowaniu dostępną sobie energią i dąży do tego, by pracować w sposób ekonomiczny. Związane jest to z tym, że funkcjonujemy w ramach określonych, sprawdzonych w poprzednim doświadczeniu schematów. Powielamy w naszym zachowaniu oraz sposobie myślenia to, co okazało się skuteczne w innych sytuacjach. Dzięki temu nasz umysł oszczędza energię, którą zużywałby każdorazowo analizując aktualną sytuację i wybierając odpowiedni dla niej, za każdym razem nowy sposób reakcji. Ten mechanizm nazywamy nawykiem. Szybkie tempo życia, presja czasu, wysoko ustawiona poprzeczka oraz silna konkurencja sprawiają, że naszym życiem kierują przyzwyczajenia. Jeśli chcesz nadać swojemu życiu świeżości, jeśli pragniesz znów złapać wiatr w żagle, zerwij z nawykami, które jak kotwica trzymają Cię niezmiennie w tym samym porcie.

Doświadczaj

Jednym ze skuteczniejszych sposobów jest wyjście poza schemat, w którym do tej pory funkcjonowałeś. Ile razy mówiłeś sobie: „Nie, to nie dla mnie” zanim spróbowałeś czegoś nowego? Paraliżował Cię lęk przed nieznanym, strach przed porażką i, co za tym idzie, poczuciem wstydu. To oczywiste, taka obawa wpisana jest w naszą naturę. Paradoks polega na tym, że z jednej strony tęsknisz za świeżością, pragniesz doświadczyć czegoś ekscytującego, wyjątkowego, z drugiej, natomiast, ulegasz szeptom podświadomości, która mówi: „Nie rób tego, to nowe czyli niebezpieczne!” Cała sztuka polega na tym, żeby nie pozwolić się sabotować i ciągle doświadczać nowych sytuacji. „Codziennie rób jedną rzecz, której się boisz” – mawiał Clint Eastwood. A
zatem walcz ze swoją podświadomością i z pełną premedytacją oraz żelazną konsekwencją stawiaj się w trudnych sytuacjach doświadczając czegoś nowego.

Zatrzymaj się
Żyjemy w świecie technologii cyfrowej, która narzuca nam obrazkowy, zmieniający się w ułamku sekundy świat. Chcąc – nie chcąc próbujemy dotrzymać mu kroku. W szalonym pędzie gubimy siebie. Żyjemy z dnia na dzień nie zastanawiając się nad jakością naszego życia, nad kierunkiem, w którym ono zmierza, nad tym, kim jesteśmy oraz kim chcielibyśmy się stać. Będąc w ciągłym biegu zapominamy o tym, co stanowi istotę życia, o tym co przynosi nam radość, szczęście oraz spełnienie. A zatem, zatrzymaj się na chwilę. Usiądź wygodnie, zamknij oczy, weź głęboki oddech i pomyśl … Czego pragniesz? O czym marzysz? Co sprawia Ci radość? Kiedy czujesz się szczęśliwy?

Otaczaj się nowymi ludźmi
Prawdziwy przyjaciel to bezcenny skarb, to dar, za który powinieneś być wdzięczny. Jego obecność, lojalność, bezinteresowność i szczerość, są nie do przecenienia. To oczywiste, że z nim najchętniej spędzasz czas, ale nie zamykaj się na nowych ludzi, którzy pojawiają się w Twoim życiu. Każdy z nich może wnieść coś wartościowego, od każdego nich możesz nauczyć się czegoś nowego o samym sobie. Im bardziej różnicie się od siebie, tym więcej możecie sobie dać.

Podróżuj
Jedna z zasad życia według Dalajlamy mówi: „Raz do roku jedź w miejsce, gdzie nie byłeś nigdy wcześniej”. Jaką wartość niesie ze sobą podróżowanie? Czym jest odkrywanie nieznanych dotąd rejonów? Podróżowanie to bycie w ruchu, to stan naturalny, gdyż wszystko co nas otacza podlega temu prawu. Podróżowanie to zostawienie za sobą tego, co znane, bezpieczne i sprawdzone. To zgoda na niewygodę i nieprzewidywalność. To akceptacja inności, różnorodności. To umiejętność rezygnacji i gotowość do zmiany. To elastyczność, ciekawość i otwartość na to co dzieje się TU i TERAZ.

Kasia Malinowska
Life&language coach, właścicielka INSPIRATION Centrum Językowo-Szkoleniowego. Trener rozwoju osobistego i coach od 2014. Dyrektor łódzkiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Coachingu i Rozwoju. Laureatka konkursu Polskie Lwice Biznesu 2016. Prowadzi szkolenia dla firm , warsztaty rozwoju osobistego oraz coaching indywidualny (także w języku angielskim). Prywatnie mama 11-letniej Michaliny. Jej wielka pasją jest czarno-biała fotografia portretowa.