Wydarzenia

Półkolonie zimowe – jak kreatywnie spędzić czas z dziećmi?

Półkolonie zimowe – jak kreatywnie spędzić czas z dziećmi?

Nadchodzący nowy rok zwiastuje zbliżające się ferie zimowe. Ta dwutygodniowa przerwa w edukacji jest doskonałą szansą na zabawę i aktywny wypoczynek. Wielu rodziców wysyła swoje pociechy na półkolonie zimowe, które są idealną formą kreatywnej ekspresji ze strony animatorów. Jeżeli jesteś jednym z nich lub po prostu chcesz w ciekawy sposób spędzić czas ze swoim dzieckiem, zapoznaj się z naszym artykułem!

Jako że ferie zimowe przypadają na najchłodniejsze miesiące w roku, już sama pogoda jest w stanie zaoferować wiele możliwości aktywnego spędzania czasu na zewnątrz. Jeżeli jednak zima nie należy do najbardziej śnieżnych, musimy zapewnić naszym pociechom rozrywkę w czterech ścianach. W wielu miastach można skorzystać ze zorganizowanych zajęć dla dzieci. Warto zacząć planować aktywności, które umilą ten czas wolny od szkoły, ponieważ półkolonie zimowe w Poznaniu rozpoczną się już pod koniec stycznia. Jakie kreatywne zabawy możesz zaoferować swoim podopiecznym?

Zimowe półkolonie językowe – przekonaj dzieci do mówienia!

Chociaż dzieci o wiele łatwiej przełamują barierę związaną z mówieniem w obcym języku, wciąż nie są przyzwyczajone do swobodnego komunikowania się za jego pomocą. Zajęcia w szkole nie motywują uczniów do aktywnego poznawania języka obcego, a co za tym idzie, zmniejszają ich szanse na opanowanie go na bardzo wysokim poziomie. Jednym ze sposobów na przekonanie dzieci do rozmawiania w innym języku jest nauczanie go poprzez zabawę.

Zimowe półkolonie językowe to doskonały sposób na zaszczepienie w dzieciach smykałki do języków. Nie trzeba posiadać bardzo dobrze rozwiniętych umiejętności lingwistycznych, aby brać udział w takich aktywnościach. Nie mają one na celu nauczyć dzieci rozmawiania perfekcyjnie w danym języku. Tak naprawdę, najważniejsza jest dobra zabawa, przełamanie bariery językowej oraz zachęcenie dzieci do nauki nowych języków.

Półkolonie zimowe – jakie gry i zabawy przygotować?

Rodzaje aktywności, jakie zaplanujesz na półkolonie zimowe, powinny być dostosowane do poziomu Twoich podopiecznych. U dzieci w wieku przedszkolnym warto postawić na zabawy stymulujące rozwój psychoruchowy. W tym przypadku dobrze sprawdzą się aktywności wykorzystujące taniec i śpiew. Mogą to być proste rymowanki dla dzieci, pochodzące z innych krajów, podczas których wykonuje się różne ruchy i gesty. W przypadku nauki języków obcych takie zabawy przynoszą wiele korzyści, ponieważ dziecko jest w stanie skojarzyć dane słowo z ruchem, który wykonywało.

Zabawy językowe, przygotowane na półkolonie zimowe dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, mogą być już nieco bardziej zaawansowane. W tym przypadku ruch jest równie ważny, ponieważ wspomaga kreatywne myślenie. Niemniej nieco starsze dzieci mają lepiej rozwinięte myślenie abstrakcyjne, dzięki czemu do zabawy możesz wprowadzić różnorakie łamigłówki czy zagadki. Połączenie takich zadań z aktywnością w terenie z pewnością zapewni dzieciom mnóstwo wspaniałej zabawy.