Nowa atrakcja pojawia się na mapie województwa łódzkiego. Termy Poddębice niebawem przyjmą pierwszych gości. Ten wyjątkowy kompleks rekreacyjno‑zdrowotny ma naprawdę wiele do zaoferowania.
O nowej inwestycji i jej wpływie na rozwój regionu rozmawiamy z Piotrem Sęczkowskim, burmistrzem Poddębic.
LIFE IN Łódzkie: To zacznijmy od początku, jak się narodził pomysł na budowę Term Poddębice?
Piotr Sęczkowski: Wszystko zaczęło się w 2010 roku od budowy odwiertu geotermalnego, choć plany wykorzystania wód termalnych znajdujących się w Poddębicach istniały już wiele lat wcześniej. O tym, że pod Poddębicami znajdują się gorące źródła, dowiedzieliśmy się w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, podczas szukania na tym terenie złóż gazu ziemnego. Tematem wydobycia wód termalnych zajął się w latach dziewięćdziesiątych ówczesny burmistrz Alfred Szałyga. Jednak dopiero powstanie odwiertu i uzyskanie koncesji na eksploatację wód pozwoliły realizować szereg inwestycji. Właściwości wody z poddębickiego odwiertu umożliwiają wykorzystanie jej w ciepłownictwie, a także do celów rekreacyjnych. Od 2011 roku zasilaliśmy wodą termalną otwarte baseny, które były czynne sezonowo i cieszyły się dużym powodzeniem. Ponieważ infrastruktura przy ul. Mickiewicza liczyła kilkadziesiąt lat, to stanowiła doskonałą bazę pod rozbudowę. Stąd pomysł, by przeprowadzić jej rewitalizację.
Termy Poddębice już wyglądają imponująco. Prace dobiegają końca. Czego możemy się spodziewać, jak inwestycja zostanie już otwarta?
Atrakcji w postaci dzikiej rzeki, groty sztucznej fali i groty z masażami, gejzerów, leżanek rurowych z masażem powietrznym, wodnego placu zabaw, ale to nie wszystko. Odwiedzających mogą przyciągnąć dwie strefy nowoczesnego Centrum Wodolecznictwa i Rekreacji. Centrum składa się z części krytej i zewnętrznej. Co ważne, by przedostać się z jednej do drugiej, nie trzeba w ogóle wychodzić z wody. Obie strefy łączą baseny wewnętrzny i wypływowy. W części krytej odwiedzający skorzystają z basenu rekreacyjnego, brodzika dla dzieci oraz wanien z hydromasażem. Na zewnątrz znajdują się: basen pływacko-rekreacyjny, basen ścian wodnych, do którego będzie można wjechać wózkami dla niepełnosprawnych oraz niecki dla dzieci wyposażone w wodny plac zabaw,
zjeżdżalnie, armatki i kaskady wodne. Do dyspozycji są też sauny: sucha, parowa, infrared, jak również pomieszczenia haloterapii wraz z komnatą solną. Ponadto zespół rehabilitacji z salami do zajęć ruchowych, pomieszczenia masażu i gabinety lekarskie.
Sporo tego i brzmi niezwykle zachęcająco. Skąd pochodzą środki na budowę?
Inwestycja pod nazwą „Przeciw wykluczeniu – Kraina Bez Barier w Poddębicach – rewitalizacja kompleksu geotermalnego” składa się z trzech części. Pierwsza z nich to Centrum Wodolecznictwa i Rekreacji o wartości 77 mln złotych. Drugą jest budynek Integracji i Spotkań Osób Niepełnosprawnych kosztujący 9,6 mln zł. Trzecią tworzy infrastruktura wokół z parkingami, której wysokość sięga 2,8 mln zł. Całe przedsięwzięcie wspierają fundusze unijne w kwocie 42 mln złotych.
Jak ocenia Pan burmistrz, w perspektywie ilu lat zwróci się ta inwestycja? I jakie wymierne korzyści przyniesie całej gminie?
Liczymy, że rewitalizacja kompleksu geotermalnego pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarczy. Szansę na rozwój mają też inne dziedziny, jak gastronomia czy hotelarstwo. W ostatnim czasie na terenie gminy powstają obiekty hotelowe, których do tej pory brakowało. Zwiększyło się zainteresowanie przedsiębiorców, którzy zakupują działki pod kolejne inwestycje lub są w trakcie ich realizacji.
Termy Poddębice to nie jedyna inwestycja, która powstała dzięki gorącym źródłom. Poddębice od paru lat wykorzystują je do ogrzewania mieszkań, firm i obiektów użyteczności publicznej. Co zyskało miasto dzięki takim rozwiązaniom?
Dostęp do bogatych złóż wody termalnej wykorzystujemy w różny sposób. Od momentu budowy odwiertu gorące źródła są eksploatowane jako ekologiczne źródło energii. Z ciepła w głębi ziemi korzystają budynki użyteczności publicznej, bloki mieszkalne, wielorodzinne budynki szeregowe, czy Poddębickie Centrum Zdrowia. Geotermia ogrzewa obecnie 70 procent miasta. Za inwestycje w jej rozwój Krajowa Nagroda Ekologiczna przyznała gminie nagrodę „Eko-Janosik 2018”. Poddębice otrzymały też wyróżnienie w zorganizowanym przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej konkursie „Innowacyjny Samorząd 2020”.
Woda z gorących źródeł ma też właściwości prozdrowotne.
Poddębicka woda termalna wydobywana jest z głębokości ponad dwóch kilometrów i liczy 27 tysięcy lat. Szczególnym jej walorem jest temperatura, 71 stopni w miejscu wypływu oraz pierwotna czystość pod względem chemicznym i mikrobiologicznym. Według badań przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego ze względu na właściwości termalne woda nadaje się do wykorzystania w różnych formach hydroterapii oraz rehabilitacji. Zabiegi z jej zastosowaniem wykonywane są w Poddębickim Centrum Zdrowia, które zlokalizowane jest przy tej samej ulicy co termy. „Do Poddębic po zdrowie” pod takim hasłem zrewitalizowany kompleks ma też przyciągnąć tych, którzy przy okazji rekreacji będą chcieli zadbać o zdrowie. Termy wyposażone są w specjalny zespół do rehabilitacji, z gabinetami lekarskimi, salami do zajęć ruchowych i pomieszczeń masażu. Na ich terenie znajdują się różnego rodzaju sauny, jak chociażby sucha i parowa oraz pomieszczenia haloterapii wraz z komnatą solną. Chcemy wykorzystać też lecznicze borowiny, które znajdują się na terenie naszej
gminy. Badania potwierdzają, że mogą być one stosowane w formie okładów, zawijań czy kąpieli zawiesinowych, a połączone z wodą termalną mogą być wykorzystywane do uwadniania i ogrzania masy borowej. Nasz obiekt kompleksowo realizuje ideę przestrzeni przyjaznej osobom niepełnosprawnym. Tuż obok Centrum Wodolecznictwa i Rekreacji będzie funkcjonował budynek Integracji i Spotkań Osób Niepełnosprawnych z salą zajęciową oraz wielofunkcyjną, a także pokojami dziennego pobytu.
Kiedy może nastąpić otwarcie? Czy obiekty są już gotowe – w momencie zniesienia obostrzeń są w stanie od razu przyjmować chętnych?
By otworzyć zrewitalizowany kompleks geotermalny w Poddębicach, potrzebna jest stabilna sytuacja epidemiczna. Do pierwszego uruchomienia basenów od zniesienia wszelakich obostrzeń aquaparkowych potrzeba minimum 10-12 tygodni.
Na jakie atrakcje mogą jeszcze liczyć goście przyjeżdżający do Poddębic?
Rewitalizacja kompleksu geotermalnego jest kontynuacją gminnych działań. W ostatnich latach samorząd zrewitalizował zabytkowy poddębicki Pałac oraz centrum miasta. Wybudowane zostało nowoczesne Centrum Turystyki i Rekreacji w Byczynie. W sąsiedztwie nowego kompleksu – Centrum Wodolecznictwa i Rekreacji przy ul. Mickiewicza znajduje się Ogród Zmysłów, późnorenesansowy Pałac i Pijalnia Wód Termalnych. Przy tej samej ulicy gmina posiada też budynek po byłej szkole, który może zostać przekształcony w obiekt o charakterze zdrojowym. Te wszystkie komponenty się wzajemnie uzupełniają. A w pobliskim Borysewie działa jeszcze bardzo atrakcyjne Zoo Safari.
Czym będą się różnic Termy Poddębice od Term Uniejów? Czy doświadczenie Uniejowa pokazuje, że jest zapotrzebowanie na drugą inwestycję z gorącymi źródłami?
Przykłady Niemiec, Węgier czy Słowacji pokazują, że znajdujące się obok siebie kompleksy termalne mogą funkcjonować z powodzeniem. Poddębicki obiekt nie ma charakteru konkurencyjnego i stanowi uzupełnienie oferty sąsiedniej gminy.
Rozmawiała Beata Sakowska
Zdjęcia Paweł Keler oraz archiwum UM Poddębice