Styl życia

Projekt „Po MOC w odchudzaniu”

Projekt „Po MOC w odchudzaniu”

O tym, jak zdrowo zgubić zbędne kilogramy, jak utrzymać prawidłową wagę przez dłuższy czas oraz nieocenionym wsparciu dietetyka i psychologa w procesie odchudzania, rozmawiamy z Lidią Zwierzak, Dyrektor ds. Rozwoju Centrum Medycznego PROFAMILIA.

LIFE IN Łódzkie: Dlaczego Centrum Medyczne PROFAMILIA zdecydowało się wziąć udział w unijnym projekcie „odWAŻYMY ŁÓDZKIE”?

Lidia Zwierzak: Projekt „odWAŻYMY ŁÓDZKIE” jest kolejnym, w który zaangażowaliśmy się jako łódzkie centrum medyczne. Cały czas staramy się aktywnie tworzyć oraz uczestniczyć w projektach prozdrowotnych i profilaktycznych. Problem utrzymania prawidłowej masy ciała w ostatnich latach staje się coraz poważniejszy. Jak wynika ze statystyk GUS, aż 56,8 procent mieszkańców naszego województwa ma nadwagę. Przerażające jest też to, że 18,5 procent osób powyżej 15 roku życia stanowią osoby otyłe. Daje nam to niechlubne pierwsze miejsce w krajowych statystykach. Nie jest tajemnicą, że nadmierna masa ciała jest ściśle powiązana z wieloma chorobami wynikającymi ze złego odżywiania i braku aktywności fizycznej. Dlatego postanowiliśmy zmierzyć się z tym tematem w sposób profesjonalny i odpowiedzialny. Regionalny Program Zdrowotny dotyczący przeciwdziałaniu nadwadze i otyłości stworzony przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego umożliwił nam realizację tego działania w większej skali. Dzięki Europejskiemu Funduszowi Społecznemu możemy zaprosić do odchudzania ponad 500 osób z terenu naszego województwa, które skorzystają z tego bezpłatnie. W naszej placówce projekt zatytułowaliśmy „PO MOC w ODCHUDZANIU” i myślę, że to w dość przewrotny sposób definiuje nasze podejście to tego działania. Dla jednej grupy będzie to rzeczywista pomoc zdrowotna, a dla drugiej danie mocy w osiągnięciu celu wagowego.

Jakich efektów spodziewacie się Państwo po tym programie?

Mamy nadzieję, że w perspektywie długoterminowej uczestnicy projektu będą silnie zmotywowani do pielęgnowania nawyków związanych ze zdrowym trybem życia. Oczywiście postawiliśmy sobie szereg celów krótkoterminowych, a wśród nich przede wszystkim spadek masy ciała oraz zmniejszenie obwodu talii. Chcielibyśmy jednak, żeby uczestnicy po zakończeniu udziału w programie posiadali wiedzę i umiejętności, które pozwolą im na skuteczne kontrolowanie wagi ciała w przyszłości, żeby nastąpiła zmiana podejścia do codziennego funkcjonowania, a także, żeby wiedzieli na, co zwrócić uwagę myśląc o swoim zdrowiu.

Dlaczego warto schudnąć?

Ponieważ redukcja masy ciała tylko o pięć procent pozwala na obniżenie poziomu glukozy, cholesterolu, trójglicerydów, co przyczynia się do błyskawicznej poprawy naszego stanu zdrowia. Oprócz tego utrata nadmiernych kilogramów poprawia samopoczucie, często odbudowuje utracone poczucie własnej wartości, wzmacnia pewność siebie – czyli jesteśmy szczęśliwsi i to jest najważniejsze.

Co jest najważniejsze w procesie odchudzania?

Chęć zmiany i motywacja. Bardzo istotna jest dobrze dobrana dieta, czyli taka, która nie tylko ma odpowiednią kaloryczność, ale jest również dopasowana do naszego trybu życia oraz oparta w miarę możliwości na składnikach, które lubimy. Osobiście uważam, że to są elementy kluczowe. Nie możemy namawiać osoby, która nie lubi gotować, żeby codziennie spędzała w kuchni kilka godzin i odwrotnie. Ciężko jest mi sobie wyobrazić przedsiębiorcę, który dużo podróżuje służbowo, żeby codziennie przygotowywał zupy. Równie ważne są dodatkowe wskazówki np. jak stosować dietę podczas urlopu, jak oprzeć się pokusom, co zrobić gdy tracimy motywację. To wszystko jest niezbędne, by odnieść sukces. W całym procesie odchudzania nie możemy zatem zapomnieć o wparciu dietetyka i psychologa.

Jaka jest rola psychologa w procesie odchudzania?

Niezależnie od rodzaju otyłości psycholog wspiera pacjenta w procesie odchudzania. Pomaga znaleźć dobrą motywację oraz uczy pacjenta wyrobienia właściwych nawyków dotyczących trybu życia. Rolą psychologa jest również rozpoznanie psychicznych uwarunkowań otyłości i stosownie do rozpoznania, wdrożenie odpowiedniej terapii. Każdy z nas jest inny. W ramach naszego programu przewidziano zarówno spotkania indywidualne jak i grupowe, w zależności od potrzeb i chęci uczestników.

Czy łatwiej gubi się kilogramy samemu, czy pod opieką specjalisty?

Dzięki współpracy z dietetykiem nasze odchudzanie jest bezpieczniejsze i bardziej skuteczne. Wykwalifikowany dietetyk po zebraniu szczegółowego wywiadu ułoży zbilansowaną dietę, w pełni dopasowaną do naszych potrzeb i oczekiwanych efektów. Pomoże nam również podczas wizyt kontrolnych, gdy będzie oceniał osiągnięte efekty, motywował do działania i wspierał w dążeniu do celu. Uczestnicy naszego projektu będą mieli pełen dostęp do analizatora składu ciała. Pozowali to na śledzenie zmian, które dokonują się w naszym organizmie. Musimy bowiem pamiętać, że do rozsądnej utraty wagi musimy organizm przygotować. Na początku badamy procentowy udział tkanki tłuszczonej, tkanki mięśniowej czy wody w naszym ciele. Na kolejnych wizytach analizujemy na ile się to zmienia. Nie zawsze tylko fakt utraty kilogramów świadczy o naszym sukcesie. Na przykład na początku kluczowym okazuje się odpowiednie nawodnienie organizmu.

Jak mądrze gubić zbędne kilogramy, nie narażając przy tym naszego zdrowia?

Najlepszy sposobem na właściwą utratę zbędnych kilogramów jest robienie tego pod okiem specjalistów. Ważne, by dieta, jaką stosujemy, była odpowiednio zbilansowana, a aktywność fizyczna dobrana pod nasze możliwości zdrowotne i wytrzymałościowe. Ważne jest opracowanie celów krótko i długoterminowych. Dzięki temu jesteśmy w stanie wytrwać w swoich postanowieniach. Cele muszą być realne. Warto proces odchudzania wydłużyć, ale dzięki temu po pierwsze nie stracić motywacji, a po drugie nie dopuścić do efektu jo-jo.

Co zrobić, by zachować na długo stałą wagę? Czy jest to możliwe?

By nasza waga po skończonym procesie odchudzania nie podniosła się w górę, jedyną rzeczą, jaką musimy zrobić po stabilizacji diety, to trwać w nowej strategii żywieniowej, czyli nie powracać do „starych” nawyków. Oczywiście, dopuszczalne jest czasem odstępstwo od reguły, jednak należy pamiętać o tym, co doprowadziło nas do sukcesu. Trwała zmiana nawyków żywieniowych i regularna aktywność fizyczna to jedyny sposób na utrzymanie rezultatów.

Na co mogą liczyć osoby zgłaszające się do programu w Centrum Medycznym PROFAMILIA?

Zapraszamy osoby w wieku 30-65 lat. Udział w programie jest całkowicie bezpłatny. Projekt jest bowiem finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego poddziałanie X.3.2. Każdy uczestnik zostanie objęty 24 tygodniową indywidualną opieką dietetyczną. Nasze dietetyczki przygotują każdemu indywidualny plan odchudzania, opracują diety dostosowane do preferencji żywieniowych, stylu życia i pracy, a także dobiorą odpowiednią aktywność fizyczną (w tym wypadku również nastąpi refundacja kosztów udziału w tych zajęciach). Równolegle odbywać się będą spotkania z psychologiem. Na zakończenie półrocznych zmagań odbędzie się konsultacja diabetologiczna, której celem jest ocena stanu zdrowia i osiągniętych efektów zdrowotnych. Oczywiście jeżeli to będzie konieczne, to przekierujemy pacjenta do odpowiednich poradni specjalistycznych. Zarówno na początku, jak i na końcu projektu przewidziano przeprowadzenie badań laboratoryjnych. Przez cały czas trwania projektu uczestnicy będą objęci opieką lekarską naszych internistów. Wydaje mi się, że jest to projekt unikatowy, który zapewnia kompleksowe podejście to tematu odchudzania. Pierwsze osoby zaczynają swoją przygodę z odchudzaniem już pod koniec września. Jestem przekonana, że za dwa lata (bo tyle trwać będzie projekt) będę mogła opowiedzieć o sukcesie prawie pół tysiąca mieszkańców naszego województwa, a wtedy zrzucone kilogramy odmierzymy w tonach.

Łódź, ul. Stefana 2
Kontakt:
od poniedziałku do piątku w godz. 7-20,
tel. 42 288 11 20, 42 279 75 79,
tel. projektu 881 43 77 77
www.profamilia.net.pl