Klinkier może przybierać formę nie tylko niezwykle trwałej, ale przede wszystkim atrakcyjnej okładziny ściennej. Ze względu na swoje walory użytkowe i wartość wizualną płytki klinkierowe wykorzystuje się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Dlaczego warto stosować klinkier na elewacji i na ścianie w salonie?
Elewacyjne płytki klinkierowe o wysokiej jakości wykonania
Płytki klinkierowe to okładzina, która do złudzenia przypomina ceglany mur. Jako cieńsza wersja cegły płytka stanowi doskonałe rozwiązanie, kiedy nie mamy możliwości wymurowania przegrody z tradycyjnych cegieł, a nie chcemy zrezygnować z walorów estetycznych klinkieru. Co więcej, ceramiczne płytki często oferowane są również w formacie tradycyjnych cegieł.
Elewacyjne płytki klinkierowe swoje wysokie właściwości użytkowe i walory estetyczne zawdzięczają wysokiej jakości wykonania. Okładzina jest wypalana w temperaturze około 1000℃ ze specjalnie wyselekcjonowanych gatunków gliny. Płytki są dostępne w szerokiej gamie kolorów, faktur i formatów i mają niepowtarzalny charakter. Zastosowane na elewacji lub na ścianach wewnątrz domu tworzą unikalny styl.
Klinkier na ścianie – parametry użytkowe
Podobieństwo płytek klinkierowych do cegieł przejawia się nie tylko w estetyce, ale również w walorach użytkowych. Wyszczuplona wersja materiału tworzy bowiem okładzinę, która chroni ściany przed uszkodzeniami mechanicznymi, zabrudzeniami i wilgocią. Elewacyjne płytki wyróżniają się niską nasiąkliwością i mrozoodpornością, co przemawia za ich zastosowaniem zewnętrznym. Klinkier jest materiałem wyjątkowo trwałym i wytrzymałym. Łatwo utrzymać go w czystości – ten wewnątrz od czasu do czasu wymaga odkurzenia, natomiast ułożony na elewacji w przypadku zabrudzenia najczęściej wystarczy spłukać czystą wodą.
Płytki klinkierowe na elewacji i na ścianie w salonie – wyjątkowa estetyka
Popularność płytek klinkierowych wynika przede wszystkim z ich wyjątkowej estetyki. Zarówno na elewacji, jak i na ścianach wewnątrz domu tworzą skupiającą uwagę dekorację, która stanowi o charakterze budynku i wnętrza. Elewacja klinkierowa zdecydowanie podnosi wartość nieruchomości, dodając jej klasy i elegancji. Płytkami można pokryć nie tylko przegrody zewnętrzne w całości – równie częstym rozwiązaniem jest użycie ich jako strefowych detali architektonicznych. Atrakcyjnie prezentuje się zatem ceglana okładzina na cokołach, wokół drzwi i okien. Klinkier doskonale komponuje się z innymi materiałami elewacyjnymi, takimi jak popularny tynk czy też drewno i kamień.
Dostępne w szerokiej gamie kolorów i faktur płytki klinkierowe to doskonały sposób na podkreślenie ściany w salonie, kuchni czy przedpokoju w różnym stylu. Klimat miejskiego loftu pozwolą uzyskać płytki o ciemnych antracytowych odcieniach lub też naturalnej ceglastej czerwieni. Ściana wykończona klinkierem w jasnych szarościach lub bieli będzie świetnym rozwiązaniem do wnętrza o charakterze nowoczesnym lub skandynawskim.