Polecamy

Płyta na święta od Radio Łódź i Debich Studio

Płyta na święta od Radio Łódź i Debich Studio

Dzięki współpracy Radia Łódź i Debich Studio ukazała się płyta „Sesja świąteczna Radia Łódź vol. 1”. Album zawiera nagrania z unikalnych, radiowych sesji, niepublikowanych dotąd nigdzie indziej. Wydawnictwo trafiło do sprzedaży, nakładem firmy GAD Records.

„Sesja świąteczna vol. 1” to zestaw 24 utworów, różnych artystów utrzymane w różnorodnej w muzycznej stylistyce. To efekt sesji nagraniowych, które zainicjowano przy okazji świątecznych programów radiowych.

W ostatnich latach rozgłośnia zapraszała do współpracy improwizatorów, songwriterów, piosenkarzy folkowych, śpiewaków operowych, aktorów i kabareciarzy. Kilka piosenek powstało podczas programu na żywo, a nie podczas sesji nagraniowych, organizowanych w radiowym studiu im. Henryka Debicha.

Pierwsze świąteczne sesje w Radiu Łódź opierały się na kolędach. Artyści szybko podchwycili pomysł i sami proponowali własne świąteczne piosenki. Niektóre, to utwory ponadczasowe, inspirowane Bożym Narodzeniem, które mogą zaistnieć na antenach radiowych, nie tylko w święta.

– Od początku zależało nam, żeby muzycy nagrywali kolędy w nowoczesnych wersjach. Istotą miała pozostać nienaruszona melodyka, oddająca piękno tych utworów. Wszystko miało brzmieć kameralnie, wręcz intymnie, w przeświadczeniu, że zyskają na tym teksty naszych przepięknych polskich kolęd – tłumaczy dziennikarz muzyczny Radia Łódź Piotr Bielawski.

Płyta świąteczna stanowi kompilacje nagrań z ostatnich dziesięciu lat, wspólnego tworzenia. Z wyjątkiem „Szarej kolędy” w wykonaniu Magdy Kumorek i Macieja Tubisa. Ich wersja została podarowana radiowcom. I na razie jest dostępna tylko na tej płycie.

– Chcielibyśmy, żeby te niezwykłe nagrania trafiły do odbiorców. Cieszyły nie tylko słuchaczy radia. Spośród wielu płyt świątecznych, ma nadzieję, że ten zestaw wyróżnia się doborem repertuaru, oryginalnością wykonania i pomysłem. Firmie Gad Records, która na co dzień wnikliwie przeszukuje radiowe archiwa, dziękuję, że uwierzyła w ten projekt. A biorąc pod uwagę, że nagrań pozostało jeszcze wiele, kolejne płyty z serii „Sesja świąteczna Radia Łódź” staną się wydawniczą tradycją – dodaje dyrektor programowy Radia Łódź Marcin Wąsiewicz.

Płyta trafiła do sprzedaży. Jest dostępna w salonach EMPIK, w niezależnych sklepach płytowych, na kultowenagrania.pl oraz w internetowych platformach z muzyką.

Utwory, które znalazły się na płycie:
 1. ŚWIĘTA WNAS – BLUE CAFE (P. Rurak-Sokal – D. Gawęda)
 2. NIE DEKORUJ – LESKI* (P. Leszoski – P. Leszoski)
 3. ETERNITY – BUSLAV* (Buslav – Buslav)
 4. CHRYSTUS SIĘ RODZI – DOROTA SZYSZKOWSKA-JANIAK (trad.)
 5. SZARA KOLĘDA – MAGDA KUMOREK & TUBIS TRIO (K. Komeda – W. Młynarski)
 6. CICHA NOC – MAŁGORZATA HUTEK & WITOLD JANIAK (F. Gruber)
 7. PÓJDŹMY WSZYSCY DO STAJENKI – MAŁGORZATA HUTEK & WITOLD JANIAK (trad.)
 8. KOŁYSANKA MARII – NIKA LUBOWICZ (S. Lubowicz – Maciej Pinkwart) – fortepian – Nika Lubowicz
 9. JEST TAKI DZIEŃ – AGA KIEPUSZEWSKA (S. Krajewski – K. Dzikowski)
 10. DAJ SIĘ ZA RĘKĘ WZIĄĆ – AGA KIEPUSZEWSKA, NIKOLA KOŁODZIEJCZYK & ORKIESTRA GROHMANA (A. Kiepuszewska – A. Kiepuszewska)
 11. GDY ŚLICZNA PANNA – MONIKA MAJAK-ZAWADZKA (trad.)
 12. OLD SOUL – SEEME (K. Makowiecka – K. Makowiecka)
 13. DREAMERS – SEEME (K. Makowiecka – K. Makowiecka)
 14. OJ MALUŚKI, MALUŚKI – JABŁONKA (trad.)
 15. PRZYBIEŻELI DO BETLEJEM – DOROTA SZYSZKOWSKA-JANIAK (trad.)
 16. PASTORAŁKA – SAMOKHIN BAND (P. Samokhin – P. Samokhin)
 17. ZAGRZMIAŁA, RUNĘŁA W BETLEJEM ZIEMIA – ODPOCZNO (trad.)
 18. HEJ KOLĘDA, KOLĘDA – ODPOCZNO (trad.)
 19. JEST TAKI DZIEŃ – BARTAS SZYMONIAK (B. Szymoniak – B. Szymoniak)
 20. BĘDZIE DOBRZE – CHILLOVE (A. Szul, W. Maszyński – S. Barabach)
 21. LUKIER I MIÓD – EDYTA GÓRECKA (R. Musiolik – E. Górecka)
 22. WŚRÓD NOCNEJ CISZY – MONIKA MAJAK-ZAWADZKA (trad.)
 23. PIOSENKA ŚWIĄTECZNA – BARTEK GRZANEK (B. Grzanek – B. Grzanek)
 24. PASTORAŁKA PIOTRKA – ANDRZEJ JANECZKO (A. Janeczko – A. Janeczko)