Immergas

Przyszłość trzeba planować

Przyszłość trzeba planować

.

AGNIESZKA CHOŁODY, analityk finansowy: Po latach pracy czuję firmę, doskonale rozumiem też potrzeby zarządu, jestem w stanie dosyć szybko reagować na zmieniającą się sytuację i otoczenie.

Od jak dawna jest Pani analitykiem finansowym?

Pracuję w firmie Immergas Polska od pięciu lat, a finansami i kontrolą finansową zajmuję się łącznie już ponad dziesięć lat.

Jak minął ten czas w Immergas?

To ewidentnie czas stałego rozwoju i ogromnych wyzwań stawianych przez firmę, która działa niezwykle prężnie. Sprostanie jej wymaganiom wymaga bardzo dużej dyscypliny.

Czy to prawda, że Excel nie ma przed Panią tajemnic?

Myślę, że tak. Jestem osobą, która na co dzień pracuje z liczbami i Excel w tym mocno pomaga. Przyznam, że to bardzo dobre narzędzie, które przyspiesza i ułatwia pracę, a do tego praca z Excelem sprawia mi frajdę.

Może nam Pani w kilku zdaniach powiedzieć, czym zajmuje się analityk finansowy?

W dużym uproszczeniu to analiza i kontrola finansowa. Kontrola przychodów, kosztów i marżowości. Odpowiadam za przygotowanie budżetu rocznego oraz kontrolę jego realizacji (czy wszystko idzie zgodnie z planem). Równie ważny element to planowanie przepływów finansowych, a następnie monitorowanie i kontrolowanie. Przygotowuję również raporty i sprawozdania za dany okres rozliczeniowy. Praca ta wymaga ode mnie skrupulatności i cierpliwości.

 

Oprócz analizy sytuacji finansowej firmy przygotowuje Pani również plan na przyszłość i dba o jego wdrożenie?

Zdecydowanie przygotowanie budżetu to stworzenie planu na przyszłość. Przewidujemy, jak będzie wyglądał kolejny rok, z jakim wynikiem finansowym go zamkniemy, na jakiej marży, na jakich obrotach. Tworząc budżet, w naszej firmie pod uwagę trzeba wziąć wiele wskaźników. A w ciągu roku na bieżąco analizuję i kontroluję realizację jego wykonania oraz informuję Zarząd o efektach.

W firmie Immergas połowa zespołu to kobiety. Czy dobrze pracuje się w takim gronie?

Rzeczywiście w dziale księgowości i finansach pracują same panie. Uważam, że to dobrze, ponieważ kobiety są ambitne, pracowite, elastyczne, świetnie dostosowują się do różnych zmian, które zachodzą w firmie, a jest ich całkiem sporo. Firma dynamicznie się rozwija i żeby za nią nadążyć, trzeba być niezwykle elastycznym. A my kobiety na pewno jesteśmy bardzo elastyczne, przez to, że musimy pogodzić wiele ról w naszym życiu – żony, matki, pracownika. Ponadto uważam, że mamy w sobie naprawdę wiele empatii, to nasza bardzo pozytywna cecha. Dobrze się rozumiemy.

Jakie największe różnice widzi Pani w tej pracy, gdy stawiała tu pierwsze kroki a dzisiaj?

Głównie myślę ma to związek z doświadczeniem, które budujemy przez lata. Po latach pracy czuję firmę, doskonale rozumiem też wymagania Zarządu, jestem w stanie dosyć szybko reagować na zmieniającą się sytuację i otoczenie. I w tym bardzo pomaga doświadczenie.

Skoro rozmawiamy o liczbach, to proszę powiedzieć, ile osób pracuje w Immergas?

Obecnie około siedemdziesięciu osób, ale w związku z rozwojem firmy nasz zespół wciąż się powiększa.

Jak Pani odpoczywa po pracy?

Lubię spędzać czas z przyjaciółmi i rodziną. Staramy się wypoczywać aktywnie – spacerując, jeżdżąc na rowerach, a zimą na nartach.