Biznes

Piękno każdego dnia

Piękno każdego dnia

Każdy moment jest dobry, aby zadbać o naszą skórę. Im wcześniej zaczniemy, tym bardziej wynagrodzi nam to w przyszłości. Pamiętajmy o tym, że z wiekiem zmieniają się potrzeby skóry, staje się ona coraz bardziej wymagająca i pojawia się coraz więcej wyzwań. Dlatego, jeśli coś nas niepokoi, bez względu na wiek, warto umówić się na konsultację z kosmetologiem – mówi ANNA RETKOWSKA, właścicielka Kliniki Retkowska, mieszczącej się w Łodzi przy ul. Kilińskiego 170.

 

Przychodzi do pani pacjentka, patrzy pani na jej twarz i co widzi?

Przede wszystkim piękną kobietę. Kobietę, która przychodzi do mnie po poradę w kwestii pielęgnacji i analizy stanu swojej skóry. Jest mi niezmiernie miło i mam dużą satysfakcję, że obdarzyła mnie zaufaniem i zdecydowała, bym to właśnie ja zadbała o jej twarz.

Wspomniałam w poprzednim pytaniu tylko o pacjentkach, czy słusznie? Czy tylko panie korzystają z usług Kliniki Retkowska?

Oczywiście panie stanowią nadal zdecydowaną większość, ale pojawia się u nas coraz więcej panów. I cieszę się z tego bardzo. Przez lata mojej pracy z satysfakcją obserwuję wzrastającą świadomość mężczyzn w kwestii pielęgnacji zarówno w domu, jak i w profesjonalnym gabinecie. Współczesny mężczyzna potrafi dbać o swoją skórę każdego dnia i doskonale rozumie, że do jej pielęgnacji nie wystarczy tylko woda, dlatego w swojej kosmetyczce ma całą gamę odpowiednich produktów.

To zapytam od razu, z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się panowie do Kliniki Retkowska?

Twarz jest wizytówką każdego z nas i panowie zaczęli sobie z tego świetnie zdawać sprawę. Zależy im na zadbanym wyglądzie. Są jednak bardzo ostrożni w swoich wyborach, oczekują subtelnej poprawy wyglądu, a nie całkowitej przemiany. Najczęściej korzystają u nas z różnych form oczyszczania twarzy, między innymi oczyszczania wodorowego, oczyszczania z pomocą lekkich kwasów, zabiegu Geneo łączącego silne oczyszczanie, odżywianie i dotlenianie skóry. Popularne są także zabiegi epilacji laserowej, czyli trwałego usuwania owłosienia, szczególnie w obrębie pach, pleców czy torsu. Panowie chętnie korzystają również z usług medycyny estetycznej. Wykwalifikowani lekarze z naszej kliniki, przy użyciu toksyny botulinowej, potrafią całkowicie wyeliminować nadpotliwość pach. Zabieg ten zdecydowanie poprawia komfort codziennego funkcjonowania, szczególnie u mężczyzn, którzy w pracy czy podczas spotkań biznesowych noszą formalne stroje – koszule i garnitury. Nieestetyczne plamy potu po prostu nie będą się już pojawiać. Dzięki toksynie botulinowej wygładzamy też zmarszczki na czole. Dodatkowo panowie borykają się z jeszcze jednym problemem, nadmierną utratą włosów na głowie. I w tym zakresie służymy im pomocą, oferując zabieg osocza bogatopłytkowego na skórę głowy. Taka kuracja wzmacnia włosy oraz przyspiesza porost nowych. Mamy również gotowe preparaty do mezoterapii igłowej skóry głowy, którymi przeciwdziałamy nadmiernemu wypadaniu włosów. Zabiegi mezoterapii igłowej wykorzystujemy też do cyklicznej profilaktyki twarzy, z uwagi na ich głębsze i mocniejsze działanie niż w przypadku kremów. Substancje, które podajemy w ten sposób to m.in. kwas hialuronowy potrzebny do nawilżenia skóry i aminokwasy, które odbudowują struktury tkankowe.

 

Niektórzy mężczyźni mają problemy z bliznami po trądziku. Czy możecie im pomóc?

Oczywiście, pomagamy uporać się z głębokimi bliznami potrądzikowymi na twarzy, które z reguły są przykrymi pamiątkami z lat młodzieńczych. W naszej klinice dysponujemy szerokim wachlarzem technologii laserowych czy mikroigłowych. Przy ich pomocy po- trafimy znacząco spłycić te blizny. Stosujemy również techniki łączone – między innymi ze złuszczeniem przy pomocy kwasów. Osiągamy w ten sposób bardzo satysfakcjonujące efekty, którymi chwalimy się w mediach społecznościowych @klinikaretkowska.

Jak pokazują badania, dobry wygląd ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Jednak cały czas odnoszę wrażenie, że dbanie o dobrą kondycję naszej skóry, naszego ciała ciągle jeszcze schodzi na plan dalszy. Mylę się?

I tak, i nie. Coraz więcej osób, niezależnie od wieku, jest świadomych takiej potrzeby. Pojawiają się u nas zarówno osoby młode z problemami trądzikowymi, jak i osoby starsze, które chcą jak najdłużej zachować witalność skóry. Co bardzo istotne, rosnąca świadomość powoduje, że cykliczną i regularną profilaktykę naszej skóry zaczynamy wcześniej, jeszcze zanim w ogóle pojawi się jakiś problem. A to pozwala się cieszyć zdrową skórą przez długie lata. Przyznam jednak, iż mimo stałego wzrostu zainteresowania dbaniem o urodę, sektor beauty w wielu krajach rozwinął się zdecydowanie mocniej niż u nas i na przykład zabieg endermologii LPG Alliance modelujący ciało oraz ujędrniający skórę, należy tam do cotygodniowych rytuałów pielęgnacyjnych. W Polsce jest to ciągle zabieg mocno sezonowy, popularny wiosną i latem.

Pani zdaniem, ekspertki w dziedzinie kosmetologii, w którym momencie życia powinniśmy zacząć dbać o skórę?

Nie ma złego momentu, każdy moment jest dobry. Jednak im wcześniej zaczniemy o nią dbać, tym lepiej wynagrodzi nam to w przyszłości. Pamiętajmy o tym, że z wiekiem zmieniają się potrzeby naszej skóry, staje się ona coraz bardziej wymagająca i pojawia się coraz więcej wyzwań. Dlatego jeśli coś nas niepokoi bez względu na wiek, warto umówić się na konsultację z kosmetologiem.

Na kondycję naszej skóry w istotnym stopniu wpływa nasz styl życia. Jaki powinien być, byśmy jak najdłużej cieszyli się młodym wyglądem?

Żyjemy w czasach, które nie ułatwiają nam zdrowego stylu życia. Stres, ciągły pęd, zarwane noce, nieregularne posiłki, przetworzona żywność, siedzący tryb życia, godziny spędzone przed komputerem, telewizorem, czy smartfonem, podróże, ekspozycja na promieniowanie UV – przeszkód do zachowania młodego wyglądu, jak widać, jest wiele. Na szczęście jest też wiele możliwości, by o niego dbać. Warto zwrócić uwagę na trzy filary, które sprawiają, że wyglądamy młodziej, niż wskazuje na to nasza metryka. Są nimi sport, zdrowa dieta i odpowiednia pielęgnacja. Sama, mimo życia w pędzie, staram się znaleźć czas na dwa treningi w tygodniu, odpowiednio nawadniać swój organizm, jadać regularnie posiłki bogate w warzywa, kwasy omega i antyoksydanty, które są bardzo potrzebne dla zdrowej skóry. Wspomagam się też suplementacją dobraną na podstawie wyników badań.

Edukuje pani również pacjentów w tym zakresie?

Tak. Do zdrowej i pięknej skóry podchodzimy holistycznie. Efekt końcowy jest zawsze połączeniem naszych starań w klinice i konsekwencji pacjenta w kilku obszarach. Podczas pierwszej wizyty szczegółowo omawiamy cele, z jakimi przychodzi do nas dana osoba. W przypadku ciała dobieramy odpowiednie technologie sprzętowe, podkreślając, jak ważne są: właściwa dieta, nawodnienie organizmu, sen, brak używek (alkohol, papierosy) oraz aktywność fizyczna. Połączenie tych wszystkich elementów zbliża nas do osiągnięcia celu.

Zmieniając styl życia i korzystając ze zdobyczy nowoczesnej kosmetologii, jak długo można cieszyć się zdrowym i pięknym wyglądem?

Tak długo, jak będziemy o ten wygląd dbać regularnie. Widzę tu analogię ze sportem. Przytoczę przykład wszystkim dobrze znanego Roberta Lewandowskiego. Jego droga na szczyt wymagała wielu wyrzeczeń, dobrego planowania i świetnego wykonania. Robert wiedział, co chce osiągnąć i ciężko na to pracował i nadal pracuje: od diety, przez siłownię i zajęcia na boisku, aż po sen. Od lat nie przestaje. Czy byłby tak dobry, gdyby trenował nieregularnie? Czy nadal byłby na szczycie, gdyby po osiągnięciu najwyższej formy zaczął trenować mniej? Z pewnością nie.

Czy można zachować młodzieńczy wygląd do starości?

To może odwrócę pytanie: czy można dobrze wyglądać w każdym wieku? Jestem przekonana, że tak i na co dzień widzę wiele tego przykładów. Dbaniem o zdrowy i zadbany wygląd oraz edukowaniem w tym zakresie, zajmuję się już ponad dziesięć lat. Podziwiam urodę moich starszych pacjentek, mówiąc im, że w ich wieku chciałabym wyglądać równie dobrze. Na co one odpowiadają: „To dzięki pani”. To najlepsza motywacja do dalszego rozwoju i zarazem wielka radość.

Urodę każdego pacjenta poprawia się w ten sam sposób?

Każdy z nas jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Dlatego przeprowadzamy szczegółowy wywiad, dzięki któremu określamy stan skóry pacjenta i jego indywidualne potrzeby, na których się skupiamy. Te indywidualne różnice sprawiają, że jesteśmy wyjątkowi, dlatego każda terapia jest w mojej klinice szyta na miarę.

Liczba zabiegów oferowanych w Klinice Retkowska przyprawia o zawrót głowy. Czy pacjenci przychodzą z konkretnym pomysłem, czy wybór dokonywany jest dopiero po konsultacji z kosmetologiem, czy też lekarzem medycyny estetycznej?

Wielu pacjentów jest bardzo konkretnych, przychodzą z określonymi potrzebami i pomysłem na siebie. Dostęp do wiedzy z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej jest bardzo duży, dlatego trafiają do nas też pacjenci szukający najnowszych technologii na rynku, które oczywiście my oferujemy. W takim przypadku nasza rola polega na dobraniu odpowiednich rozwiązań zabiegowych, pozwalających osiągnąć oczekiwany efekt. Z drugiej strony rolą kosmetologów i lekarzy medycyny estetycznej jest doradzanie. Pacjent nie musi być przecież ekspertem w dziedzinie beauty, nie musi znać dziesiątek zabiegów z naszej oferty i wiedzieć, który z nich będzie najlepiej do- pasowany do jego potrzeb. To nasza misja, której chętnie się podejmujemy – bycia przewodnikiem po świecie beauty.

Często nie zgadza się pani na żądania pacjentów?

Czasami się zdarza. Zwykle, kiedy mam pewność, że oczekiwany efekt estetyczny nie będzie satysfakcjonujący dla pacjenta, a także w przypadku braku wskazań lub wręcz przeciwwskazań do wykonywania danego zabiegu.

Klinika oferuje zabiegi wyłącznie na twarz, czy też na ciało?

Mamy kompleksową ofertę, zarówno zabiegi pielęgnacyjne na twarz, modelujące i wyszczuplające na ciało, jak i z zakresu medycyny estetycznej. Na jeden problem mamy wiele rozwiązań, każdy znajdzie sposób na siebie.

W gabinetach Kliniki Retkowska znajduje się sporo nowoczesnych urządzeń. Rozumiem, że każde z nich dedykowane jest innemu zabiegowi?

Niektóre nawet kilku. Nasza multifunkcyjna platforma laserowa Alma Harmony jest wyposażona w zestaw głowic, a każda z nich odpowiada na inne potrzeby. Możemy przy jej użyciu sprawnie poradzić sobie z przebarwieniami słonecznymi na twarzy, usunąć rumień czy pozamykać drobne naczynia krwionośne, jak i przeprowadzić terapię blizn potrądzikowych. Stawiamy mocno na terapie skojarzone. Wybrane technologie znakomicie się ze sobą łączą i uzupełniają. Przykładowo fala akustyczna STORZ idealnie wspiera zabieg trwałej redukcji tkanki tłuszczowej – kriolipolizę Clatuu Alpha, jak również jest doskonałym uzupełnieniem terapii antycellulitowych z użyciem endermologii LPG Alliance, czy najsilniejszej fali radiowej na rynku z ultradźwiękami Accent Prime.

A jakie są najnowsze trendy w kosmetologii? Jak zmieniała się ta dziedzina na przestrzeni ostatnich lat?

Jeszcze kilka lat temu w modzie były zabiegi, oferujące radykalną metamorfozę, której rezultaty zauważalne były nawet z daleka. Jednak wielu osobom takie podejście, dające czasami mocno przerysowane efekty, nie do końca odpowiadało. Nie szukały one radykalnej metamorfozy, a raczej sposobu na to, by być lepszą wersją siebie. Dlatego pojawił się trend – dziś bardzo aktualny – zabiegów dających możliwie naturalny wygląd. Spowodowało to szereg zmian na rynku beauty. Pojawiło się wiele nowych możliwości zabiegowych. Kosmetologia rozwinęła się w kierunku innowacyjnych technologii hi-tech, a medycyna estetyczna mocniej otworzyła na procedury silnie stymulujące i rewitalizujące skórę. W naszej klinice jesteśmy gorącymi zwolennikami tego zwrotu w stronę natury. Naturalne efekty osiągamy dzięki holistycznemu podejściu do piękna. Mamy wiele technologii sprzętowych, które umożliwiają stymulowanie skóry przez wykorzystanie jej zdolności do naturalnych procesów naprawczych. Naszym celem jest odpowiednie przygotowanie skóry, poprzez stymulację do wytwarzania własnego kolagenu i elastyny, które stanowią jej rusztowanie, zdrowego wyglądu poprzez wzmocnienie naczyń krwionośnych oraz praca nad odpowiednim kolorytem dzięki laseroterapii. Od niedawna na rynku pojawił się też nowy trend – stymulatory tkankowe. Jak sama nazwa wskazuje, są to preparaty służące do odbudowy komórek skóry, kolagenu i elastyny. Po zaaplikowaniu dają bardzo naturalne efekty poprawy jędrności, gęstości oraz ja- kości skóry. Najpierw stymulujemy skórę, a w kolejnych krokach, jeżeli jest taka potrzeba, używamy wypełniaczy czy botoksu, stosując preparaty o składzie jak najbardziej zbliżonym do naszego organizmu.

Czy są zabiegi, które lubi pani wykonywać bardziej? A może nie ma to w ogóle znaczenia i ważny jest tylko zadowalający efekt końcowy?

Dbanie o piękno to wyjątkowo pojemna dziedzina, a spektrum zabiegów jest tu naprawdę szerokie. Naturalnie mam swój obszar specjalizacji. Zdecydowanie odnajduję się w terapiach anti-aging, terapii skór dojrzałych, czy stymulacji skóry z użyciem technologii laserowych. Uważam, że dobry kosmetolog potrzebuje wiedzy z zakresu anatomii, dermatologii, neurologii, histologii, czy chociażby chemii kosmetycznej. Podczas studiów na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, pokochałam zagadnienia związane z dermatologią, terapiami skór trudnych oraz dojrzałych. To one są najbliższe mojemu sercu, natomiast zabiegi dobieram indywidualnie do potrzeb skóry pacjenta – efekt końcowy jest tutaj absolutnym priorytetem.

By cieszyć się piękną skórą, wystarczy tylko jeden zabieg, czy niezbędna jest seria?

Nie ma jednego cudownego zabiegu, który rozwiąże wszystkie problemy skórne, z jakimi się borykamy. Oczywiście niezbędna jest seria zabiegów i prawidłowe dopasowanie do potrzeb skóry. Ważne, by obserwować, jak reaguje skóra, by móc skorygować kolejność zabiegów lub przepleść terapie innymi zabiegami w razie takiej potrzeby. Moim pacjentom mówię, by podczas „projektu zdrowa skóra”, który razem realizujemy, patrzyli na naszą współpracę długoterminowo. Dopiero na przestrzeni miesięcy jesteśmy w stanie w pełni ocenić progres, jaki się dokonał.

Jak długo działa pani w tej branży?

W branży beauty działam już 11 lat, a wliczając studia na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi to blisko 15. Przez ten czas nieustannie szkolę się u najlepszych specjalistów w branży. Wypracowałam szereg autorskich procedur zabiegowych i udało mi się wprowadzić na rynek łódzki wiele topowych technologii zabiegowych. Mimo to czuję, że to dopiero początek. Rozwój niesamowicie mnie motywuje i pracuję już nad kolejnymi projektami.

Co zdecydowało o wyborze takiej życiowej drogi? Marzyła pani o tym od dziecka?

To zdecydowanie nie był przypadek. Od dziecka interesowało mnie upiększanie ludzi. Już jako mała dziewczynka robiłam zabiegi całej mojej rodzinie i traktowałam to bardzo poważnie. Interesowało mnie też pomaganie innym – zwłaszcza przy urazach skórnych. Stąd późniejsze studia na Uniwersytecie Medycznym były dla mnie naturalnym wyborem. Od początku czułam się jak ryba w wodzie i każde kolejne doświadczenie w tym kierunku tylko mnie w tym utwierdzało.

Żeby nadążyć za pojawiającymi się nowościami, zapewne nieustannie musi się pani też szkolić, a to wymaga czasu. Jak godzi pani wszystkie obowiązki?

Rzeczywiście branża beauty rozwija się bardzo szybko, nowości pojawiają się co chwila. Uwielbiam rozwój i technologie hi-tech, dlatego cieszy mnie to niezmiernie. Odwołując się do znanych słów Konfucjusza, wybrałam pracę, którą kocham, dlatego czuję, że nie przepracowałam ani jednego dnia w życiu. Moja praca jest moją wielką pasją. To zdecydowanie pomaga mi być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami w branży.

Co w życiu sprawia pani największą przyjemność?

Sport i aktywność na świeżym powietrzu. Uwielbiam tańczyć i śpiewać. Gdybym nie była kosmetologiem, z pewnością wybrałabym ścieżkę muzyczną. Lubię też czytać, szczególnie kryminały. Przed obejrzeniem filmu, czytam najpierw książkę w oparciu, o którą został nakręcony. Aktualnie czytam serię Remigiusza Mroza z detektywem Frostem. Premiera serialu z Borysem Szycem w roli głównej już w 2023 roku, więc spokojnie zdążę.

Na łódzkim rynku działa dość sporo miejsc beauty, czym wyróżnia się Klinika Retkowska?

Ta różnica może być widoczna przede wszystkim w podejściu do pacjenta i jego potrzeb. Każdego dnia dokładamy starań, by indywidualne podejście było praktyką, a nie sloganem. Jak ważne to jest dla nas, pokazuje, chociażby nasza autorska kosmetologiczna diagnostyka skóry. Ta rozszerzona konsultacja obejmuje analizę stanu skóry, szczegółowy wywiad, na podstawie których zlecamy odpowiednie badania. Po analizach wyników, z tak pogłębioną i indywidualną wiedzą jesteśmy w stanie trafnie dobrać działania zabiegowe oraz pielęgnację domową i suplementację. W naszej klinice są dostępne produkty kilku znakomitych marek kosmetycznych, co daje nam bardzo szerokie spektrum skutecznego działania. Mówi się, że jeden zadowolony klient poleca produkt dwóm lub trzem kolejnym. Do naszej kliniki przychodzą całe rodziny. To najlepsza referencja naszej pracy. Ocena samego siebie, czy porównywanie z innymi to trudne zadanie, dlatego wolę cytować naszych pacjentów. Chwalą nas za kompleksowość oferty i tempo wprowadzania nowości. Doceniają panującą u nas atmosferę i wystrój wnętrz, nad którymi wraz z naszą architekt spędziliśmy wiele godzin, dbając o każdy najmniejszy drobiazg. I podkreślają, że do nas zawsze jest po drodze i nie ma kłopotu z parkowaniem auta, mimo iż funkcjonujemy w centrum miasta. A nam, bez kurtuazji, zawsze jest miło słuchać takich opinii.

 

Klinika Retkowska
Łódź, ul. Kilińskiego 170
tel. 733 943 008
www.retkowska.pl

 

 

 

Rozmawiała Beata Sakowska
Zdjęcia Izabela Urbaniak