Zdrowie

Pięć kroków do pięknych i lśniących włosów

Pięć kroków do pięknych i lśniących włosów

Aby włosy były piękne przez cały rok, należy stale się o nie troszczyć. Zapewnić im właściwą pielęgnację dostosowaną do pór roku, dobrać odpowiednie kosmetyki, wieść odpowiedni styl życia i dobrze się odżywiać. O pięciu krokach do pięknych i lśniących włosów opowiada stylistka, trycholog IZABELLA PIETRUSZKA, właścicielka salonu BB Hair Spa by Izabella.

1. Pielęgnacja a pory roku

Każda pora roku to inna temperatura i wilgotność powietrza. Włosy intensywnie reagują na te zmiany. Wynika to z ich budowy wewnętrznej. Sam włos zbudowany jest z białek, ale w dużej mierze wypełniają go przestrzenie powietrzne. Wilgoć w powietrzu powoduje pęcznienie włosa a jej brak jego wysuszenie. Braki w zakresie dostarczania włosom emolientów, humektantów czy protein nasilają te objawy. Odpowiednia pielęgnacja wyrównuje niedobory, zapewniając włosom równowagę w czasie każdej pory roku. Jesienią reanimujemy włosy po lecie, podczas którego zwykle narażone są na przesuszenie, dobrze więc sprawdzą się wszelkiego rodzaju zabiegi z keratyną, ale także z proteinami zbożowymi, roślinnymi, z kwasem hialuronowym, z aloesem. W zimowej pielęgnacji warto uważać na humektanty, trzeba ograniczyć ich wykorzystanie. Regularnie warto sięgać zaś po produkty do pielęgnacji z emolientami, które w składzie posiadają oleje. W tym trudnym czasie włosy szczególnie pokochają produkty zawierające różnego rodzaju masło – shea, kakaowe, murumuru.

Zimą warto także raz lub dwa razy w tygodniu olejować włosy. Wykorzystać w tym celu możemy oleje dostępne w sklepach jak oliwa z oliwek, olej kokosowy, oleje orzechowe, ryżowe, lniane, z pestek dyni, czy słonecznika oraz te specjalnie przeznaczone do pielęgnacji włosów. Ważne, by zabezpieczyć końcówki poprzez stosowanie olejków i serum. Możemy nakładać je po umyciu lub na wysuszone włosy, ale w tym wypadku używamy naprawdę niewielkie ilości – jedna lub dwie krople, by nie powstały zlepione kosmyki. W ten sposób zabezpieczymy je przed urazami mechanicznymi i niską temperaturą. W zimowej pielęgnacji warto sięgać po maski zawierające keratynę.

Gdy poczujemy w powietrzu za- pach wiosny, czas na rozpustę, czyli raz w tygodniu możemy skorzystać z kolagenu, który nada mięsistość płaskim włosom i poprawi ich jakość, nadal olejujemy włosy, ale wprowadzamy też maski cukrówki, żeby radziły sobie lepiej z wilgocią. A latem przede wszystkim chronimy włosy przed uszkodzeniami i niekorzystnym działaniem promieni słonecznych. Ochroni je serum z silikonem na końce, dobry jest też olej z pestek malin. Sprawdzą się również mgiełki nawilżające z filtrami w sprayu. Nie zapominamy też o klasycznej pielęgnacji i starajmy się zachować równo- wagę PEH, czyli stosujmy proteiny, emolienty i humektanty.

2. Kosmetyki do codziennej pielęgnacji

Włosy bardzo lubią różnorodność. I nie chodzi w niej o to, by codziennie używać do pielęgnacji innych kosmetyków, tylko o to, żeby dostarczać włosom różnego rodzaju składników: protein, emolientów (np. oleje, silikony), humektantów (np. miód, aloes, gliceryna), wita- min, ekstraktów roślinnych itp. Oczywiście w proporcjach takich, jakie najbardziej odpowiadają naszym włosom. Nie ma na to jednej idealnej meto- dy. Trzeba wyczuć, co lubią. I jak we wszystkim zachować umiar. Pamiętajmy, że keratyna jest bardzo ważna w pielęgnacji włosów, ale jednocześnie nie możemy przesadzić z jej ilością w produktach do pielęgnacji, jak i czasem stosowania, więc jeśli maska z keratyną to używajmy jej tylko, co trzy, cztery mycia, nie częściej, bo doprowadzimy do przeproteinowania włosów i staną się one matowe. Maski z emolietnami i humektantami są bardziej bezpieczne i można je częściej stosować. Szampon o podwyższonych pH doskonale oczyści włosy, ale za często stosowany doprowadzi do zbytniego rozszczelnienia łuski włosa i staną się one bardzo napuszone, twarde w dotyku. Ważny w codziennej pielęgnacji jest umiar i zamienne wykorzystywanie kosmetyków. Czytajmy też uważnie składy kosmetyków. Im krótszy, tym lepszy – jak w jedzeniu.

3. Właściwe odżywianie

A skoro o jedzeniu mowa, to odpowiednia dieta jest niezbędna do utrzymania włosów w dobrej kondycji. Najbardziej lubią one dietę roślinną z odrobiną białka zwierzęcego, którą wegetarianie mogą zastąpić właściwym odpowiednikiem. Dieta musi być dobrze zbilansowana, bogata i bez cukru, ponieważ kochają go grzyby i jeśli mamy skłonności do łupieżu albo łojotoków, to musimy zdecydowanie ograniczyć cukier. Podstawą diety jest oczywiście woda i jeśli organizm będzie dobrze nawodniony, to pozytywnie od- czują to również włosy. Oprócz właściwej diety włosy lubią także ruch i aktywność. Gdy uprawiamy sport, nasz organizm uwalnia endorfiny, dzięki czemu mamy lepszy nastrój i lepiej radzimy sobie ze stresem. Bardzo często to właśnie kortyzol – hormon stresu odpowiedzialny za problemy ze skórą głowy i włosami powoduje ich wypadanie. A zatem aktywność fizyczna sprawia, że nie tylko czujemy się lepiej, ale wpływa również na stan naszej fryzury. Poza tym, gdy się ruszamy, organizm jest lepiej ukrwiony i natleniony. Tak samo skóra głowa. Nie zapominajmy jednak o tym, że przy dużej aktywności sportowej może się pojawić podwyższony poziom testosteronu i dihydrotestosteron odpowiedzialny za wypadanie włosów. Zwracajmy też uwagę na silne spocenie włosów i zawsze po treningu dokładnie i szybko je umyjmy. Włosy nie lubią także odchudzania się i nagłego odstawienia wielu pokarmów.

4. Odpowiednia koloryzacja

Dobrze dobrany kolor włosów może podkreślić atuty naszej urody, z kolei nieodpowiedni odcień jeszcze bardziej uwydatni to, co może chcemy schować. Za najlepsze rozwiązanie uważa się zmianę naturalnego koloru włosów o dwa lub trzy tony (dotyczy to zarówno rozjaśniania, jak i przyciemniania), gdyż nie grozi to uzyskaniem nienaturalnego efektu (odcień włosów powinien nadal pasować do oprawy oczu oraz cery). Proces koloryzacji nie szkodzi, pod warunkiem że jest dobrze przeprowadzony z użyciem odpowiednich kosmetyków. Jeśli chcemy mieć naprawdę dobrze wykonaną koloryzację, warto wybrać się do salonu fryzjerskiego. Na samym początku po koloryzacji stosuje- my stricte produkty po koloryzacji, z czasem wprowadzamy maski bardziej emolientowe, proteinowe, tak aby włos miał dostarczone różne składniki. Należy zrezygnować z mocnej stylizacji z użyciem lakieru, pianki, stosowania prostownicy – negatywnie będzie wpływało i na kolor i na strukturę włosów.

5. Codzienne czesanie

Pielęgnacja włosów i dobra szczotka są nierozłączne. Szczotka musi być delikatna, szybko i skutecznie rozczesywać, rozplątywać włosy bez ich wyrywania. Zła szczotka może sprawić, że nigdy nie dochowamy się ładnych i błyszczących włosów, ponieważ będziemy sukcesywnie osłabiać je i niszczyć każdego dnia. Pamiętajmy też o utrzymaniu szczotki w czystości. Na zaniedbanej, nieumytej zbierają się łój, martwy naskórek, łupież, pot, resztki kosmetyków i produktów do stylizacji. Szczotka, którą stosujemy, musi być też w dobrym stanie, nie może mieć ułamanych igiełek, bo będą one raniły strukturę włosa. Polecam szczotki o średnim rozstawie, w których igiełki są zakończone kuleczkami, czyli osłonkami, które masują skórę głowy, tym samym pobudzając cebulki do wzrostu.

Porady Izabelli Pietruszki spisała Beata Sakowska
Zdjęcie Justyna Tomczak

BB Hair Spa by Izabella
Łódź, ul. Franciszkańska 99
tel. 793 015 386
FB@bbhairspa