Zdrowie

Owsica – co musisz o niej wiedzieć?

Owsica – co musisz o niej wiedzieć?

Owsica to jedna z najpowszechniejszych chorób pasożytniczych. Także dziś, w czasach rozwiniętej higieny i medycyny, istnieją sytuacje, które zwiększają ryzyko zakażenia. Do zarażenia pasożytami najczęściej dochodzi w dużych skupiskach ludzkich – szkołach czy przedszkolach. Ryzyko zwiększa również brak zachowania dostatecznej higieny, wkładanie do ust rąk czy różnych przedmiotów codziennego użytku. Stąd ofiarami owsicy są zwykle dzieci. Sprawdź, co jeszcze musisz wiedzieć o tej chorobie i dowiedz się, jak sobie z nią radzić oraz jak jej zapobiegać.

Owsica – czym jest?

Owsiki są niewielkimi nicieniami, które atakują układ pokarmowy człowieka. Samica osiąga wielkość do 1,5 cm, samiec – 3 mm. Owsiki żywią się substancjami zawartymi w treści jelitowej. Najczęściej bytują w jelicie cienkim, grubym oraz wyrostku robaczkowym.

Owsicę nie bez przyczyny nazywa się również chorobą brudnych rąk. Do zakażenia bowiem dochodzi najczęściej w efekcie nieprawidłowych nawyków higienicznych. A te zwykle dotyczą dzieci. Maluchy niewiele sobie robią z zasad – rzadko myją ręce, wkładają do buzi palce, zabawki, wymieniają się jedzeniem z rówieśnikami. Wszystko to stanowi ryzyko dla zdrowia. Wystarczy przenieść jajeczko owsika na dłoni, którą włożymy do ust. To prosta droga do zakażenia.

Warto jednak pamiętać, że zakazić się można również drogą wziewną. Jaja owsików potrafią przetrwać poza organizmem żywiciela bardzo długo. Osadzają się na meblach wraz z kurzem, skąd drogą wziewną mogą przedostać się do naszego organizmu.

Objawy zakażenia

Owsicę rozpoznaje się głównie na podstawie objawów. Nicienie składają jaja w okolicach odbytu, w efekcie pojawia się świąd – szczególnie nocą. Pojawiają się więc problemy ze snem, bruksizm, przemęczenie, nadpobudliwość.

Często owsiki można dostrzec gołym okiem. W stolcu pojawiają się niewielkie, białe kreseczki – to owsiki. Potwierdzić podejrzenia mogą badania laboratoryjne kału.

Jak leczyć owsicę?

Na szczęście leczenie owsicy jest nie tylko możliwe, ale również całkiem proste. Wystarczy zastosować lek na owsiki (zobacz tutaj), który dostępny jest w aptekach. Co ważne, preparat powinny przyjąć nie tylko osoby zakażone, ale również wszyscy ich domownicy. Kurację lekiem na owsiki należy przeprowadzić zgodnie z zaleceniami na ulotce i powtórzyć ją po dwóch lub trzech tygodniach.

Istotne jest też zadbanie o zasady higieny. Mycie rąk, wymiana ręczników i pościeli, czysta bielizna, dokładnie sprzątanie, wypranie wszystkich tekstyliów – w tym zabawek. Przyda się też mycie podłóg – najlepiej na gorąco, mopem parowym. Wszystko to sprawi, że usuniemy jajeczka owsików z mieszkania i zapobiegniemy kolejnemu zakażeniu.