Finanse

Pompy ciepła, czyli ogrzewaj dom, dbając o środowisko

Pompy ciepła, czyli ogrzewaj dom, dbając o środowisko

.

W Polsce z wyborem opcji ogrzewania domu jest jak z wyborem wina. Każdy wie, że mamy słodkie, półsłodkie czy wytrawne, ale przy jego wyborze często kierujemy się ceną, a nie tym czy będzie pasowało do posiłku. Podobnie jest z wyborem systemu ogrzewania domu. Spośród wielu możliwości od kilku lat prym wiodą pompy ciepła.

Pompy ciepła nie są najtańszym rozwiązaniem jeżeli chodzi o jednorazowy zakup, dają jednak wygodę, spokój oraz pełną automatykę. Ale czy na pewno warto w nie zainwestować? Jeszcze 3-4 lata temu, gdy ktoś mówił o pompie ciepła, miał na myśli pompę gruntową. Wiązała się ona z kosztownym odwiertem na terenie działki. Na szczęście obecnie mamy dostępne pompy ciepła powietrzne. Nie trzeba do nich robić żadnych odwiertów, wystarczy moduł zewnętrzny wyglądem przypominający klimatyzator. Żeby jednak nie było tak łatwo, takie pompy dzielą się na dwa rodzaje. Mamy pompy typu split i monoblok oraz dokładniejszy ich podział na wysoko albo nisko temperaturowe.

W zależności od budynku, w którym będą stosowane, raz lepiej sprawdzi się monoblok innym razem split. Dlatego bardzo ważnym elementem przed zakupem pompy jest spotkanie z doświadczonym pracownikiem, który w rzetelny sposób pomoże w wykonaniu audytu energetycznego i dobraniu właściwej pompy. Przy zakupie pompy ciepła, jeżeli wymieniamy stare nieefektywne źródło ciepła, możemy liczyć na ulgę w programie „Czyste powietrze” z reguły wynoszącą ponad 14 tysięcy zł. Czysta ekonomia to nie jedyny aspekt, który powinien zachęcić nas do zakupu, bo od ceny zakupu pomniejszonej o dofinansowanie można jeszcze uzyskać 17-procentowy zwrot z tytułu ulgi termomodernizacyjnej.

Wiele osób obawia się, że pompa ciepła lub kocioł indukcyjny spowodują zużycie energii. Trudno się z tym nie zgodzić, jednak są na to pewne rozwiązania. Ogrzewanie na pellet, węgiel lub innym paliwem też kosztuje. Nie mówimy tu tylko o kwestiach finansowych, ale także o zaangażowaniu osoby obsługującej piec. W najgorszym razie gdyby nawet koszt energii zużytej do obsługi pompy, czy kotła był taki sam, to zyskujemy czystość w domu, wygodę i wolny czas, który jest bezcenny. Nie ma jednak nic bardziej pasującego do pompy i kotła jak panele fotowoltaiczne. Połączenie tych dwóch systemów, może spowodować, że nasze rachunki spadną do kilkunastu złotych miesięcznie (około 14 zł za utrzymanie licznika), a cała inwestycja zwróci się w ciągu 5-7 lat, zakładając, że ceny prądu nie wzrosną. Z czystym sumieniem będziemy też mogli powiedzieć, że troszczymy się o środowisko dla przyszłych pokoleń, ponieważ korzystamy z własnej zielonej energii.

Ceny pomp ciepła kwalifikujących się do dofinansowania z programu „Czyste powietrze” zazwyczaj wahają się od 35 do 70 tysięcy złotych. Ze względu na cenę wiele osób zarzuca ten pomysł, ale i na to jest także rozwiązanie. W Polsce coraz więcej osób decyduje się na montaż pieca elektrodowego, także będącego źródłem ciepła. Dobrej klasy piec kosztuje około 24 tysięcy złotych, jeszcze bez uwzględnienia dotacji. Jednak i w tym wypadku można uzyskać wsparcie w kwocie od 3 do 5 tysięcy złotych oraz skorzystać z 17-procentowej ulgi termomodernizacyjnej.

Wieluń, ul. Wojska Polskiego 63
tel. 661 491 122
Filia w Łodzi: tel. 727 925 865
Filia w Pleszewie: tel. 501 205 418