Wydarzenia

OFF-PÓŁNOCNA zachęci do inspirujących podróży

OFF-PÓŁNOCNA zachęci do inspirujących podróży

Do nowojorskiego baru z Niną Simone, do świata bardów spod ciemnej gwiazdy z Tomem Waitsem, do Piwnicy pod Baranami z Czarnym Aniołem i na musicalową wyspę z legend – pierwszy weekend rozpoczynającego się w sobotę festiwalu OFF-Północna zachęci do inspirujących muzycznych podróży. Nie zabraknie też spotkań, warsztatów i długich rozmów o teatrze na antenie Radia Lutnia. VII edycja Festiwalu OFF-Północna w Teatrze Muzycznym w Łodzi potrwa od 15 do 23 kwietnia.

– Znakiem rozpoznawczym OFF-Północna jest różnorodność. Stąd w programie mamy i musical i spektakle zrealizowane z rozmachem, ale też kameralne formy, dające szansę na intymny kontakt artystów z publicznością – mówi Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi.

Festiwal otworzy w sobotę, 15 kwietnia, Konrad Imiela w recitalu „WAITS 2022”, na który złoży się 11 piosenek-opowieści amerykańskiego twórcy. Konrad Imiela proponuje własną ich interpretację, nie uciekając się do prostego naśladownictwa Toma Waitsa. Tego samego dnia na festiwalowej scenie Stowarzyszenie „Baduszkowcy snuć będzie muzyczną opowieść o pięknej wyspie i miłości wieśniaczki Ti Moune w spektaklu „Kiedyś na wyspie” („Once on This Island”)”. Jest to tytuł znany wielbicielom musicali – po raz pierwszy pojawił się na Broadwayu w 1990 roku, a cztery lata później na West Endzie, gdzie zdobył prestiżową nagrodę Laurence Olivier Award dla najlepszego nowego musicalu.

Niedzielne popołudnie wypełni kobieca energia. Najpierw Patrycja Ziniewicz w koncercie „List do Czarnego Anioła” wykona piosenki z repertuaru legendy polskiej sceny muzycznej – Ewy Demarczyk. To osobisty i wzruszający hołd młodej artystki dla gwiazdy Piwnicy pod Baranami. Wieczorem, o g. 19.00, fenomenalna Monika Mariotti w muzodramie „Moja Nina” sugestywnie wcieli się w ikonę amerykańskiej muzyki – Ninę Simone i przeniesie publiczność do nowojorskiego klubu, dusznego od papierosowego dymu i wibrującego od jazzowych brzmień.

Festiwal w eterze

Z okazji OFF-Północna nadawanie wznawia teatralne Radio Lutnia. Od 14 do 23 kwietnia o g. 16.45 działać będzie radiowe studio festiwalowe, a słuchacze Lutni będą mogli dowiedzieć się więcej o kulisach festiwalu. Na żywo transmitowane będą tradycyjne OFF-talki – czyli spotkania z twórcami prezentowanych spektakli i recitali – oraz występ laureatów V Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty. W środy, aż do 10 maja o godz. 14.00 na spragnionych dużej dawki kultury czekać będzie „Qulturalna Środa”. Powrócą znane słuchaczom serwisy informacyjne, „Łódzki Kalendarz Kulturalny” i „Tymczasem w Muzycznym”. Nie zabraknie audycji „Mówisz i grasz” Marcina Zawady oraz „Gabinet Błażewicz” Małgorzaty Błażewicz. Młodszych słuchaczy i ich rodziców, którzy poszukują w Łodzi ciekawych miejsc do odkrycia, w podróż zabiorą Kolorek z Łodzi i jego mama – Justyna Tomaszewska. W stałej ramówce radiowej pojawią się dwie nowości. Maciej Majzner z OFF-Piotrkowska wraz z zaproszonymi gośćmi spróbuje odpowiedzieć na pytanie jak i dlaczego warto tworzyć „Modę na Łódź”, a Sławomir Macias (Rambo Jet) będzie przekonywać, że łódzkie brzmienia są najlepsze.

Nie tylko na widowni

Program pierwszego weekendu festiwalu to także bogata oferta warsztatowa dla uczestników w różnym wieku. Podczas spotkania „Jak brzmi Twoje imię”, które poprowadzi Anna Maszewska, odkryć będzie można moc własnego głosu. Z kolei Artewarsztaty „Sztuka (nie)mocy” prowadzone przez Martę Szostak pomogą wykorzystać terapeutyczny aspekt sztuki do głębszego wejrzenia w siebie. Michał Jóźwik zaprasza do tworzenia indywidualnych kreacji, które finalnie stworzą grupowy projekt w ramach warsztatu „Etiuda i improwizacja”. Nie zabraknie zajęć w plenerze. „Teatr w parku: poetycki Hellenów” to połączenie poezji z performansem. Pod czujnym okiem Joanny Nygard i Szymona Nygarda młodzi uczestnicy będą poszukiwać odpowiedniej formy aktorskiej dla wybranych wierszy.

Bilety na festiwal kupić można w kasie teatru oraz na stronie festiwalu www.offpolnocna.com, gdzie znajdują się również formularze rejestracji na warsztaty. Radio Lutnia nadawać będzie, jak dotychczas, na częstotliwości 90,8 FM oraz w internecie.