Styl życia

Odkrywanie Batorego!

Odkrywanie Batorego!

„W Paryżu prace Michała Batorego są wszędzie – w metrze, na słupach ogłoszeniowych! Można powiedzieć, że stanowią scenografię Paryża.” W rozmowie z LIFE IN. Łódzkie Lucas Dymny, dyrektor Alliance Française w Łodzi, opowiada o przygotowywanej wystawie Michała Batorego, jednego z najbardziej cenionych plakacistów na świecie. Łodzianina!

LIFE IN. Łódzkie: Skąd pomysł na wystawę akurat Michała Batorego?

Lucas Dymny: W ubiegłym roku łódzki oddział Alliance Française obchodził potrójne urodziny – 10 lat w Manufakturze, 40 lat w Łodzi i 100 lat, a może nawet trochę więcej, od pierwszych śladów Alliance Française w naszym mieście! Zaczęliśmy się zastanawiać jak uczcić ten fakt i wtedy Jerzy Maciej Koba, łódzki fotografik, którego zdjęcia pokazywaliśmy w naszej galerii powiedział, że może warto pomyśleć o organizacji wystawy plakatów Michała Batorego. W Paryżu praktycznie na każdym kroku widać jego prace, są wszędzie – w metrze, na słupach ogłoszeniowych! Można powiedzieć, że stanowią scenografię Paryża. Na dodatek jego prace były prezentowane w wielu galeriach na całym świecie, między innymi w Les Arts Décoratifs w Luwrze. Jako ciekawostkę dodam, że był pierwszym żyjącym artystą, któremu za życia zorganizowano wystawę w Luwrze. Uznałem, że to świetny pomysł, tym bardziej że jest Polakiem, od trzydziestu lat również Francuzem, a na dodatek z Łodzi – tu się urodził, skończył liceum plastyczne i studia na Akademii Sztuk Pięknych. Nie musieliśmy się długo przekonywać.

Alliance Française to dobre miejsce na takie wydarzenie?

Od początku mojej działalności w łódzkim Alliance Française chcę, żeby oprócz nauki języka francuskiego, było to takie polsko-francuskie miejsce, w którym można się spotykać z kulturą obu krajów i gdzie można pokazać i promować twórców z Polski i Francji. W Łodzi był kiedyś dom Michała Batorego, dziś takim domem dla jego twórczości może być Alliance Française. Oczywiście nie mamy tutaj warunków, żeby pokazać całą jego twórczość, dlatego zaprosiliśmy do współpracy Muzeum Fabryki i dwie łódzkie galerie: Re:Medium i Ultramaryna. W ten sposób cała Łódź będzie świętować to wydarzenie, bo żeby zobaczyć całość wystawy, trzeba będzie przejść od Manufaktury do pomnika Jednorożca. Dla osób, które przyjadą na wystawę spoza Łodzi, będzie to też fajny sposób na odkrywanie miasta.

A jak artysta przyjął pomysł organizacji wystawy?

Od razu bardzo mu się spodobał. Szczególnie że pomysł wyszedł z jego rodzinnego miasta. Choć od lat nie mieszka w Łodzi to ma do niej ogromny sentyment. Z miastem wiążą go sprawy rodzinne i ma tu przyjaciół. W październiku ubiegłego roku miał zaplanowaną wystawę w Warszawie, więc wszystko doskonale się składało. Dlatego z ogromną przyjemnością w imieniu Alliance Française zapraszam, na wystawę, którą z artystą nazwaliśmy „Retroperspektywa”.

Wystawa będzie w czterech różnych miejscach. Jakie prace Michała Batorego będzie można zobaczyć?

Biorąc pod uwagę rozmiar twórczości Michała Batorego, naturalne było zaproszenie do współpracy i udziału w tym projekcie innych łódzkich galerii. Poza tym jego twórczość jest bardzo różnorodna, dlatego zdecydowaliśmy się podzielić wystawę na kilka bloków i pokazać ją w kilku miejscach. W Alliance Française mamy dużą bibliotekę, w której będzie można zobaczyć projekty okładek książek i płyt. W Muzeum Fabryki jest bardzo wysoka sala, więc tam pokażemy największe plakaty. Re:Medium jest galerią tradycyjną i tam trafi kilkadziesiąt standardowych plakatów, a do kameralnej Ultramaryny powędrują szkice, rzeźby i obiekty, które służyły artyście do przygotowania plakatu.

A ile prac artysty będzie można zobaczyć?

Jeszcze dziś trudno nam to oszacować, ale zakładam, że będzie ich od 150 do 200. Wszystkie pochodzą z ostatnich 30 lat.

Wystawa będzie zorganizowana tylko dla Łodzi, czy trafi również do innych miast w Polsce?

Chcielibyśmy, aby wystawa była pokazana we wszystkich miejscowościach w Polsce, w których działają Alliance Française. Obecnie analizujemy czy to jest możliwe. W lipcu na pewno trafi do Gdyni. Co będzie dalej? Zobaczymy. Zdecyduje o tym Michał Batory.

Jakie atrakcje będą towarzyszyły otwarciu wystawy?

Za każdym razem podczas wernisaży wystaw organizowanych przez Alliance Française jest doskonała muzyka na żywo. Tym razem też planujemy występy łódzkich artystów. Poza tym mamy w planie warsztaty dla dzieci o tym, jak się robi plakaty. Chcemy także zaprosić uczniów Liceum Plastycznego w Łodzi i studentów Akademii Sztuk Pięknych na spotkanie z Michałem Batorym. On jest doskonałym przykładem nie tylko wielkiego artysty, ale również człowieka, któremu dzięki talentowi, ogromnej pracy i wielkiej determinacji, udało się osiągnąć sukces za granicą.

Rozmawiał Robert Sakowski
Zdjęcie Paweł Keler

Alliance Française
Łódź, Drewnowska 58A
tel. 48 42 633 22 38, 48 42 661 90 80
kontakt@aflodz.pl
www.aflodz.pl