Zdrowie

Od 30 lat leczą nasze oczy

Od 30 lat leczą nasze oczy

Wzrok. Za jego sprawą dociera do nas najwięcej informacji z otoczenia. Według znawców tematu jest to najważniejszy z naszych zmysłów. Dlatego, by móc jak najdłużej czerpać pełnię radości z otaczającego świata, trzeba dbać o oczy. Podstawą jest profilaktyka i regularne wizyty kontrolne. Gdy czujemy, że z naszym wzrokiem dzieje się coś niepokojącego, warto udać się do specjalisty – poznać diagnozę i zastosować odpowiednie leczenie. To wszystko, już od trzydziestu lat, można znaleźć w Gabinecie Okulistyka Nawroccy i Klinice Jasne Błonia.

Wszystko zaczęło się w 1991 roku, w domu przy ulicy Chodkiewicza 13 w Łodzi. To właśnie wtedy Zofia i Jerzy Nawroccy, w tamtym czasie doktorzy nauk medycznych, zdecydowali się na prywatną praktykę okulistyczną. Dziś oprócz nich, trzon zespołu stanowi również prof. Zofia Anna Nawrocka, prywatnie córka państwa Nawrockich.

– Nie było łatwo, ale początki nigdy nie są łatwe. W tamtym czasie wyposażenie gabinetu było skromne. Pamiętam, że do dyspozycji pacjentów była lampa szczelinowa, polomierz kinetyczny firmy Haag Streit oraz drobny sprzęt medyczny – wspomina dr Zofia Nawrocka. – Po kilku latach działalności uznaliśmy, że świadczenie usług medycznych na wysokim poziomie, a tak sobie założyliśmy, wymaga większej przestrzeni i lepszego wyposażenia.

prof. dr hab. n. med. Jerzy Nawrocki

Po gabinecie czas na klinikę

Po pięciu latach od rozpoczęcia działalności gabinet został przeniesiony na ulicę Radwańską 16. W nowym miejscu pojawiały się nowoczesne urządzenia wyposażone we wszystkie niezbędne dodatkowe opcje.

W nowej siedzibie właściciele zainwestowali nie tylko w sprzęt. Zatrudniono też dodatkowe osoby. Do zespołu stopniowo dołączali lekarze, pielęgniarki, ortoptystki, optometryści, technicy, profesjonalne sekretarki medyczne. Wszystko w trosce o to, by zapewnić pacjentom najwyższy poziom usług i komfort leczenia.

Pięć lat później Zofia i Jerzy Nawroccy wraz z najbliższymi współpracownikami zrobili kolejny krok w rozwoju swojej działalności medycznej i założyli Klinikę Okulistyczną Jasne Błonia.

– Klinika powstała w lipcu 2001 roku, a w grudniu przeprowadziliśmy w niej pierwszą operację. Chcieliśmy, aby było to nowoczesne centrum chirurgii szklistkowo-siatkówkowej w Polsce, które zaoferuje kompleksowe leczenie chorób oka i najlepszą opiekę medyczną – opowiada prof. Jerzy Nawrocki. – Naszą klinikę założyliśmy w pięć osób: dr Zofia Nawrocka, dr Małgorzata Dzięgielewska, dr Krzysztof Dzięgielewski, dr Zbigniew Pikulski i ja. Widzieliśmy takie kliniki w Niemczech, Francji, Stanach Zjednoczonych i pomyśleliśmy, że warto założyć podobną u nas. Wtedy w Polsce nie było takich placówek i stanowiło to dla nas wielkie wyzwanie, ale się udało.

Powstanie kliniki wiązało się z jeszcze jednym powodem. Był to swoisty akt niezgody na traktowanie Jerzego Nawrockiego, który, choć był wówczas profesorem belwederskim, wciąż pozostawał na stanowisku adiunkta w Łódzkiej Akademii Medycznej. Uniemożliwiało mu to wykonywanie zabiegów operacyjnych i dalszą pracę w Akademii Medycznej.

Okulistyczne Oscary i inne nagrody

Od początku Klinika Jasne Błonia uznawana jest za jedną z najlepszych placówek w Polsce, zajmujących się leczeniem chorób oka. Cieszy się doskonałą opinią wśród pacjentów i nie tylko. Pracę lekarzy kliniki i gabinetu docenia także międzynarodowe środowisko okulistyczne, co ma swoje odzwierciedlenie w wielu przyznanych nagrodach.

W 2003 Zofia i Jerzy Nawroccy po raz pierwszy zostali uhonorowani nagrodą Rhett Buckler Award przyznawaną przez amerykańskie towarzystwo specjalistów siatkówkowych (American Society of Retinal Specialists). Nagrodę popularnie nazywa się okulistycznym Oscarem ze względu na podobieństwo do słynnej, wymarzonej filmowej statuetki. Zresztą zaprojektowali i wykonali ją ci sami twórcy.

Do dziś zespół, którym kieruje prof. Jerzy Nawrocki, otrzymał kilkanaście Oscarów i wiele innych nagród przyznanych w kraju i za granicą. Prestiżowe wyróżnienia są potwierdzeniem kompetencji lekarzy, jakości stosowanych metod leczenia, najnowszych trendów w diagnostyce i leczeniu chorób oczu na świecie. A sam Profesor trafił do Retina Hall of Fame – grona najwybitniejszych specjalistów od chorób siatkówki oka. To wyróżnienie przyznawane jest wybitnym naukowcom i lekarzom. Trafić tam nie jest łatwo.

– Bardzo sobie cenię to wyróżnienie. Retina Hall of Fame zostało stworzone w celu uhonorowania naukowców i lekarzy, którzy zasłużyli się czymś ważnym w leczeniu schorzeń siatkówki. W galerii znalazło się 200 żyjących i nieżyjących okulistów. Jestem jedynym Polakiem, który został tak wyróżniony – wyjaśnia prof. Jerzy Nawrocki.


dr n. med. Zofia Nawrocka

Kolejne przenosiny

Rok po roku gabinet zdobywał wśród pacjentów coraz większy szacunek i zaufanie. Wybierali go, ponieważ wiedzieli, że trafią pod opiekę doskonałych lekarzy i do świetnie wyposażonej placówki. Już w styczniu 2006 roku lekarze gabinetu zaczęli diagnozować choroby siatkówki przy użyciu pierwszego na świecie komercyjnie dostępnego aparatu do spektralnego OCT (tomografia oka).

Rosnący potencjał kliniki oraz gabinetu pozwolił na rozszerzenie działalności naukowej. Istotnym atutem i wsparciem w tej dziedzinie była Zofia Anna Nawrocka, która już od połowy studiów medycznych włączyła się w pracę gabinetu i podjęła swoją pracę naukową. W oparciu o materiały i doświadczenia gabinetu oraz kliniki przeszła wszystkie stopnie kariery naukowej do profesora belwederskiego. Mając 36 lat, została najmłodszym w historii profesorem okulistyki w Polsce. Warto dodać, że profesor Zofia Anna Nawrocka nigdy nie była zatrudniona w żadnej wyższej uczelni.

Wzrost zaufania do działalności gabinetu i kliniki sprawił, że wzrosła również ilość pacjentów. Stało się zatem jasne, że do tego, by zapewnić im jak najlepsze warunki, niezbędny jest nowy, większy gabinet. Dlatego w sierpniu 2014 roku cały zespół przeniósł się do nowoczesnej siedziby przy ulicy Rojnej 63/65.

– Na doskonałą opinię Gabinetu Okulistyka Nawroccy ciężko pracuje cały zespół. Uznanie i zaufanie pacjentów zdobywa się powoli, ale bardzo szybko można je stracić, jeżeli popadnie się w rutynę. Trzeba cały czas dbać o to, aby pacjent czuł, że ma u nas zapewnioną opiekę na najwyższym poziomie. Przede wszystkim jednak liczy się skuteczność leczenia – tak popularność tłumaczy prof. Jerzy Nawrocki.

Nowi lekarze i nowoczesny sprzęt

Wraz z rozwojem gabinetu rozrastała się także jego kadra medyczna. W tym czasie do zespołu na stałe dołączyły trzy lekarki – dr Karolina Dulczewska-Cichecka, dr Magdalena Trębińska i dr Edyta Pel-Przybyszewska. Dzięki uczestnictwu w sympozjach i szkoleniach, a także oferowanym przez gabinet możliwościom są dziś samodzielnymi, doskonale wyszkolonymi lekarzami z ogromnymi kompetencjami.

W przypadku leczenia wzroku, operacji oka niezbędny jest specjalistyczny sprzęt. Gabinet i klinika dysponują urządzeniami najnowszej generacji, które pozwalają wykonywać nawet najbardziej skomplikowane operacje. Pentacam, ICP OSA oraz nowa generacja USG to tylko część urządzeń, które są dziś do dyspozycji pacjentów.

– Specjalistyczny sprzęt jest bardzo ważny, ale tak samo ważna jest diagnostyka. Przecież, żeby przejść do operacji, najpierw trzeba zdecydować o rodzaju leczenia. Do tego służą badania, które lekarzowi dają możliwość właściwego wyboru kuracji. Operacje wykonywane są przy użyciu bardzo skomplikowanych mikroskopów, które pozwalają trójwymiarowo widzieć wnętrze oka oraz wykonywać badania śródoperacyjne. W gabinecie i klinice mamy zarówno wybitnych specjalistów, jak i doskonały sprzęt operacyjny i możemy leczyć najbardziej zaawansowane choroby siatkówki, zaćmę, jaskrę i inne – wyjaśnia prof. Zofia Anna Nawrocka.

Od 2013 roku gabinet, jako pierwsza placówka w Polsce, rozpoczął pracę z najnowszą generacją urządzeń OCT. W roku 2015 zostały one wyposażone w moduł do angiografii bez konieczności użycia kontrastu. Było to wówczas jedno z pierwszych na świecie OCT angiografia w takiej wersji. Dziś zespół pracuje już z trzecią generacją tego urządzenia.

– Przed laty praca na niektórych nowych urządzeniach wiązała się z koniecznością samodzielnego wnikliwego szkolenia, ponieważ nigdzie na świecie nie publikowano literatury, z której można by czerpać wiedzę. Na podstawie wyników przeprowadzanych badań publikowaliśmy nasze nowatorskie obserwacje w renomowanych pismach – opowiada dr Zofia Nawrocka.

Doskonalenie i rozwój

Zawód lekarza wymaga długiego procesu nauki i zbierania doświadczeń. Samodzielną działalność lekarz specjalista można rozpocząć dopiero po kilku latach specjalizacji. Jednak nawet najwybitniejsi specjaliści z zakresu medycyny muszą wciąż dokształcać się i zdobywać nowe kompetencje.

– Medycyna nie pozwala osiąść na laurach i czerpać jedynie ze zdobytej wiedzy i praktyki. Dlatego lekarze pracujący w gabinecie nieustannie szkolą się i zdobywają nowe doświadczenia. Wszystko po to, by zapewnić pacjentom profesjonalną pomoc. Lekarze gabinetu aktywnie uczestniczą w międzynarodowych kongresach i szkoleniach, podnoszą swoje kwalifikacje i zdobywają nagrody za dokonane osiągnięcia – mówi dr Zofia Nawrocka.

Podstawowym źródłem inspiracji do rozwoju są jednak zawsze pacjenci. Ich problemy, często bardzo trudne, zmuszają do próby rozwiązywania nieznanych i nierozwikłanych dotąd tematów medycznych. Również dynamika postępu technologicznego sprawia, że nowe urządzenia, narzędzia i leki zobowiązują do troski o stały rozwój. Zwiększa się także długość ludzkiego życia, a to stawia przed okulistami i innymi lekarzami kolejne problemy do rozwiązania.

– Dziś oczekiwania, przed którymi staje okulistyka, są dużo większe niż przed laty. Osoby 50, 60 czy nawet 70-letnie są często aktywne zawodowo. Dużo czasu poświęcają swoim hobby, pasjom i mają także dużo większe oczekiwania wobec medycyny, niż to miało miejsce jeszcze nie tak dawno. Poza tym wydłuża się średnia życia i w tym kontekście na pewno wielu, w naturalny sposób traci sprawność widzenia tak samo, jak traci się sprawność ruchową czy intelektualną – tłumaczy problem prof. Zofia Anna Nawrocka.

prof. dr hab. n. med. Zofia Anna Nawrocka

Zaufanie przede wszystkim!

Ani doskonały sprzęt, ani komfortowe warunki, ani nawet najwybitniejsi specjaliści nie sprawią, że placówka medyczna odniesie sukces. W pracy lekarza najważniejsze jest zawsze zaufanie. Do tego, aby efektywnie leczyć  jest ono niezbędne i nie do przecenienia. To właśnie jeden z filarów, na których powstał i opiera się Gabinet Okulistyczny Nawroccy.

– Szczególną satysfakcję odczuwamy, gdy pacjent, który trafił do nas jako dziecko czy nastolatek, wraca ze swoim dzieckiem – przyznaje dr Zofia Nawrocka. – To przejaw ogromnego zaufania, dający poczucie, że naprawdę dobrze wykonujemy swoją pracę. Równie cennym dowodem zaufania są też wizyty, na których pojawiają się całe rodziny i grupy przyjaciół. Pacjenci polecają sobie nasz gabinet, wiedząc, że uzyskają w nim profesjonalną pomoc i poradę.

Do okulisty nie tylko po okulary

Dla wielu osób wybranie się do okulisty jest synonimem wizyty, podczas której dopasowuje się jedynie okulary, żeby lepiej widzieć. To istotna część spotkania z lekarzem, jednak tylko część. Najważniejsze podczas wizyty jest dokładne badanie oczu. Dopiero po nim można stwierdzić, czy przyczyną kłopotów z widzeniem jest wada wzroku czy choroby oczu. Zdarza się też, że podczas badania okulistycznego diagnozowane są choroby, o których pacjent wcześniej nie miał pojęcia, jak choćby cukrzyca, nadciśnienie, problemy z tarczycą czy problemy neurologiczne.

Coraz częściej z pomocy okulistów korzystają także osoby, które chcą potwierdzić, że z ich wzrokiem wszystko jest w porządku.

– Przychodzi do nas bardzo dużo młodych osób. Trafiają tu nie dlatego, że ze wzrokiem dzieje się coś niepokojącego, lecz profilaktycznie. Wiedzą, że rodzice czy dziadkowie mieli problem z oczami – jaskrę czy zwyrodnienie plamki żółtej – i chcą się dowiedzieć czy dotknie on także ich. Ta świadomość, że warto i trzeba dbać o wzrok, jest coraz wyższa, dzięki temu coraz mniej osób trafia do nas z ciężkimi schorzeniami wzroku – podkreśla prof. Zofia Anna Nawrocka.

Pandemia

Gabinet i klinika nie przestały przyjmować pacjentów, nawet wtedy, gdy w 2020 roku wybuchła epidemia koronawirusa. Na początku pandemii przyjmowano jedynie pacjentów wymagających pilnych operacji. W tym czasie gabinet został przystosowany do niezbędnych wymogów sanitarnych i teraz funkcjonuje normalnie, w odpowiednim reżimie sanitarnym.

– Przez 30 lat naszej pracy zaufało nam bardzo wiele osób, nie mogliśmy ich zawieźć w tym trudnym czasie – mówi dr Zofia Nawrocka.

Tekst Robert Sakowski
Zdjęcia Paweł Keler, Agnieszka
Cytacka, archiwum prywatne

 

Staże odbyte przez założycieli Gabinetu Okulistyka Nawroccy:

• Staże odbyte przez założycieli Gabinetu Okulistyka Nawroccy
• Doktor n. med. Zofia Nawrocka – wielokrotne staże w klinikach okulistycznych w Monachium czy Sulzbach,
• Profesor dr hab. n. med. Zofia Anna Nawrocka – staże w Rostocku, Bremie, Monachium i Regensburgu,
• Profesor dr hab. n. med. Jerzy Nawrocki – wielokrotne staże w Monachium (także jako stypendysta Fundacji im. Alexandra Humboldta) i Durham w Stanach Zjednoczonych.
• Warte podkreślenia jest to, że staże naukowe w Klinice Okulistycznej Uniwersytetu w Monachium kierowanej wówczas przez Prof. dr O.-E. Lunda, otworzyły drzwi do nowoczesnej okulistyki Zofii i Jerzemu Nawrockim.
• Podczas staży opiekunami naukowymi dr n. med. Zofii Nawrockiej był Prof. K. Boergen, a opiekunem dr n. med. Jerzego Nawrockiego Prof. V.P. Gabel.

Kongresy i szkolenia:
• Kurs Swept Source OCT angiografia, Swept Source OCT w diagnostyce i leczeniu. Łódź, 14 grudnia 2019
• III Sympozjum Siatkówkowo-Jaskrowe – Okulistyka Nowe Horyzonty. Łódź, 10- 11 maja 2019 r.
• Kurs Swept Source OCT angiografia, Swept Source OCT w diagnostyce i leczeniu. Łódź, 15 grudnia 2018 r.
• II Sympozjum Siatkówkowo-Jaskrowe – Okulistyka Nowe Horyzonty. Łódź, 24- 25 marca 2017 r.
• Sympozjum – Okulistyka Nowe Horyzonty. Łódź, 20-21 marca 2015 r.
• 14th EVRS Meeting. Portugalia, 4-7 września 2014 r. Organizator: European VitreoRetinal Society
• Kongres – Innowacje w retinologii. Rodos, 7-10 września 2013 r. Organizator: European VitreoRetinal Society.
• IV Sympozjum Szklistkowo-Siatkówkowe. Łódź, 8-10 kwietnia 2010 r.
• Kurs Wszystko o SOCT i HRT. Łódź, 6 grudnia 2008 r.
• III Sympozjum Szklistkowo-Siatkówkowe. Łódź, 30 marca-1 kwietnia 2007 r.
• II Sympozjum Szklistkowo-Siatkówkowe. Łódź, 2-3 września 2005 r.
• I Sympozjum Szklistkowo-Siatkówkowe.Łódź, 3-4 września 2003 r.

 

11 Oscarów okulistycznych

  • Rhett Buckler Award, czyli okulistyczne Oscary przyznawane są za ważne nowatorskie zabiegi, które są oceniane na podstawie filmów dokumentujących przebieg operacji. Oceny dokonuje grono wybitnych naukowców z całego świata. Żeby znaleźć uznanie jurorów, filmy muszą prezentować operację, która w jakimś aspekcie jest bardzo trudna lub innowacyjna albo pokazuje nowe sposoby operowania. Uhonorowanie statuetką, jest jednocześnie wyróżnieniem dla zespołu, który przeprowadził pokazaną w filmie operację. Profesor Jerzy Nawrocki wraz z zespołem został dotychczas uhonorowany Oscarem okulistycznym już jedenaście razy. Pierwszy raz w 2003 roku, a ostatni w 2020 roku.
  • Nagrody przyznaje Amerykańskie Towarzystwo Szklistkowo-Siatkówkowe (ASRS).
  • Profesor Jerzy Nawrocki o Oscarach okulistycznych: Największy sentyment mam oczywiście do pierwszej statuetki z 2003 roku. Nie mogłem wtedy pojechać do Ameryki, więc wysłałem film. Nie wiedziałem nawet, że został nagrodzony. Zorientowałem się dopiero, jak na którymś kongresie w Europie koledzy zaczęli mi gratulować sukcesu. Najważniejsza statuetka jest jednak za film prezentujący operację, w której wykorzystana została „technika odwróconego płatka”, której jestem twórcą. Filmy, które są pokazywane jurorom, trwają po kilka minut i zawierają najważniejsze momenty wykonanych operacji. Na potrzeby filmu wykorzystywane są nagrania z kilku, a czasami kilkunastu operacji. Każda trwa około godziny. Trzeba to później obejrzeć, wybrać najciekawsze fragmenty i zmontować. To jest ogrom pracy, ale przyznane Oscary dają nam jeszcze więcej satysfakcji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Okulistyka Nawroccy
Łódź, ul. Rojna 63/65
tel. 42 636 82 82
tel. 512 004 363
www.gabinetokulistyczny-lodz.pl

 

 

 

 

 

 

Klinika Okulistyczna
„Jasne Błonia”
Łódź, ul. Rojna 90
tel. 42 611 04 04
www.jasneblonia.pl