Biznes

O sieci partnerskich biur księgowych

O sieci partnerskich biur księgowych

Uznaliśmy, że zamiast biernie patrzeć jak małe biura księgowe będą upadać, spróbujemy im pomóc i wzajemnie zarobić więcej pieniędzy – mówi Janusz Piotrowski, prezes UNI-LEX sp. z o.o. oraz Dyrektor Zarządzający Grupy UNI-LEX.

 

Zamierza Pan zbudować ogólnopolską sieć partnerskich biur księgowych. Na czym polegać ma ten projekt? Jakie korzyści będą miały biura z tytułu zrzeszania się w większą sieć?

To prawda. Mam przekonanie, że nie należy traktować innych biur jak konkurencji, ale jak partnerów z branży. Zauważyliśmy bardzo niebezpieczne zjawisko na rynku biur rachunkowych. Otóż są biura, które rzetelnie pracują, ale się nie rozwijają i nie wprowadzają nowości. A klienci wymagają dziś większego komfortu i bezpieczeństwa. I jeśli widzą, że ich dotychczasowe biuro nie może im tego zapewnić, to zmieniają je na inne. Z kolei biuro tracąc klientów, przestaje zarabiać, nie ma środków na narzędzia, naukę, szkolenia, dobrą polisę ubezpieczeniową… Koło się zamyka i małe biura rachunkowe są dziś skazane nie na rozwój, lecz na egzystencję. A to najkrótsza droga do katastrofy, bo klienci zostaną w takim biurze tylko do tego momentu, aż znajdą inne, które spełni ich oczekiwania.

Trzeba wiedzieć, że każde biuro to mały biznes, czasem rodzinny, mama z córką czy małżeństwo. Dziś, zamiast świadczyć usługi, muszą się mierzyć z rosnącymi kosztami ubezpieczenia działalności, zakupu samochodu, licencji na oprogramowanie, zakupu materiałów biurowych, szkoleń itd. Również ze strony klientów padają nowe żądania, którzy oprócz samej usługi księgowej, chcą na przykład mieć doradztwo prawno-podatkowe. Dlatego biuro chcąc zachować dotychczasowych klientów, przekracza czasem swoje kompetencje i na przykład wchodzi w doradztwo, nie mając do tego uprawnień, kompetencji i odpowiedniego ubezpieczenia. A przecież dzisiaj za doradztwo bez uprawnień grozi grzywna w wysokości nawet pięćdziesięciu tysięcy złotych i sprawa karna… Takie rzeczy są coraz bardziej powszechne.

Uznaliśmy, że zamiast biernie patrzeć jak małe biura księgowe będą upadać, spróbujemy im pomóc i wzajemnie zarobić więcej pieniędzy. Księgowe prowadzące własne biuro, które zechcą się rozwijać, kształcić, podnosić kompetencję, będą mogły korzystać z tego, co wypracowaliśmy już w Grupie UNI-LEX.

Co udało się wypracować w Grupie UNI-LEX?

U nas w jednym miejscu klient ma wszystkich specjalistów: księgowe, biegłych rewidentów, doradców podatkowych, prawników i specjalistów z zakresu obsługi kadrowo-płacowej. To właśnie w zespole analizujemy, uzgadniamy, dobieramy najbardziej bezpieczne i rozsądne rozwiązanie dla klientów. Naszą ofertę można porównać do kliniki medycznej, w której planujemy wykonać jakiś zabieg. W jednym miejscu mamy dostęp do wszystkich potrzebnych lekarzy i możemy dostać odpowiednio dobrane leczenie. Teraz chcemy, aby z naszych specjalistów doradztwa prawnego, podatkowego, obsługi kadrowo-płacowej mogły także korzystać inne biura księgowe. Ich klienci otrzymają profesjonalną poradę, a my podzielimy się z innymi księgowymi zarobionymi pieniędzmi.

W jaki sposób?

Księgowa prowadząca biuro otrzyma od nas prowizję za swojego klienta, który skorzysta z naszych płatnych konsultacji prawnych czy podatkowych. Szczegóły są zawarte w umowie, która reguluje warunki współpracy.

Ale może się chyba zdarzyć sytuacja, że biura mogą się obawiać tego, że na przykład zaczniecie podbierać im klientów?

Zasady naszej współpracy określa umowa, zgodnie z którą Grupa UNI-LEX będzie świadczyć tylko usługi podatkowe i prawne dla tych klientów. To oznacza, że księgowa nie traci klienta i dalej będzie wykonywać usługi w zakresie księgowości. Nie ma tutaj ukrytych korzyści czy czerpania zysków kosztem drugiej strony. Jest pełna transparentność zasad i dobrowolność współpracy. W każdej chwili można przystąpić lub zrezygnować z partnerstwa z nami.

Czyli franczyza?

To nie jest franczyza, nie ma żadnych opłat licencyjnych. Zapraszamy do tworzonej przez Grupę UNI-LEX sieci partnerskich biur księgowych. Planem jest połączenie wspólnych możliwości i pracowanie w większej grupie podobnie, jak robią to podmioty z innych branż.

A na jakie korzyści może liczyć biuro, przystępując do waszej grupy?

Choćby na zakup tańszych drukarek, tonerów, materiałów biurowych, oprogramowania, polis ubezpieczeniowych czy obniżenie kosztów licencji korzystania z dostępu do bazy przepisów prawnych i podatkowych. Dzięki działaniom, jakie podejmuje Grupa UNI-LEX udało się wypracować porozumienie m.in. z producentem materiałów biurowych, który zadeklarował dla nas niższe ceny o 20%. Lepszą ofertę dostaniemy też od firmy ubezpieczeniowej na zakup obowiązkowych polis OC o 10%. Razem będziemy stanowili grupę, a grupa zawsze uzyska więcej niż pojedynczy podmiot.

Warto też pamiętać o wspólnej promocji. Każde współpracujące z nami biuro będzie miało swoje miejsce na naszych stronach internetowych, w social mediach, na kanale YouTube, w katalogu firmowym. Poza tym współpracujemy z wieloma samorządami, co sprawia, że Grupa UNI-LEX jest znana w regionie i rozszerza swoje zasięgi w Polsce. Biura partnerskie będą mogły korzystać z tej popularności bez dodatkowych kosztów. To wszystko wpływa na zwiększenie szansy pozyskania nowych klientów dla całej grupy biur partnerskich.

Proszę też nie zapominać o dodatkowym dochodzie z tytułu wypłaconych prowizji za poleconych klientów na doradztwo podatkowe lub prawne.

À propos współpracy z samorządami – podpisał pan ostatnio umowę o współpracy ze Zgierzem i Poddębicami. Na czym konkretnie ona polega?

Podpisanie tych umów to efekt długiej współpracy, budowania zaufania do naszych kompetencji i przede wszystkim zapotrzebowania samorządów na taką współpracę. Poza tym podpisana umowa jest korzystna dla obu stron, bo dopiero wtedy ma to sens. Zadeklarowaliśmy samorządom gotowość do bezpłatnego przekazania części naszej wiedzy lokalnym przedsiębiorcom. Będziemy wspomagać ciekawe inicjatywy, uczestniczyć w konkursach, start-upach, projektach biznesowych, czyli kontynuować wcześniej już podejmowane przez UNI-LEX działania.

Wróćmy jednak do sieci biur partnerskich, rozumiem, że w obecnych czasach pomoc księgowej nie wystarczy do prowadzenia biznesu?

Jest niezbędna, ale nie wystarczy. Bywają sytuacje, że nawet taki przedsiębiorca, który ma najlepszą księgową w regionie, potrzebuje skonsultować się z prawnikiem czy doradcą podatkowym. Co wówczas robi? Szuka specjalisty z polecenia lub przypadku, umawia się na płatne konsultacje i idzie na spotkanie przeważnie sam. Zapamiętane informacje próbuje potem przekazać księgowej i wtedy pojawiają się komplikacje, ponieważ to, co zapamiętał i zrozumiał, odbiega od tego, co faktycznie usłyszał od prawnika czy doradcy podatkowego. Bywa też odwrotnie, że to zewnętrzny radca prawny mógłby inaczej przygotować umowę, gdyby wcześniej skonsultował ten dokument ze specjalistą od podatków czy z księgową. Przecież nie każda umowa, nawet poprawnie skonstruowana, jest możliwa do rozliczenia księgowego czy podatkowego.

Tylko kompletna wiedza z zakresu podatków, księgowości i prawa daje możliwość bezpiecznej realizacji projektu biznesowego. Będę to zawsze podkreślał. I nie chodzi o proste rzeczy, drobne zakupy, leasing na samochód, lecz o decyzje, które skutkują większymi dochodami lub stratami w firmie.

W ostatnim czasie swoim klientom proponują usługi księgowe również banki. To konkurencja dla firm księgowych?

Nie jest tajemnicą, że to nie banki realizują te usługi, tylko robią to biura rachunkowe, które bank wybrał do obsługi swoich klientów. Trudno sobie wyobrazić dziś bank, który ma tysiące klientów i odbiera papierowe dokumenty w celu ich księgowania. Cyfryzacja również nie ominęła tej branży i jestem pewien, że jeśli ktoś prześpi czas zmiany to przegra. Powiedzenie, że czas to pieniądz, jest dziś szczególnie aktualne. Również w przypadku naszej działalności. Klient chce dziś korzystać z usług takiego biura, które idzie z duchem czasu, które proponuje takie narzędzia informatyczne do obsługi, jakich nie ma konkurencja. Widzimy to i sami rozważamy rozbudowę systemu informatycznego, który nie tylko usprawni pracę naszego biura, ale też da korzyść wszystkim biurom, które z nami już współpracują i zamierzają współpracować w przyszłości.

Rozmawiała Beata Sakowska
Zdjęcie Paweł Keler

GRUPA UNI-LEX
Łódź, ul. Żeromskiego 46 lok. 2, 4
tel. +48 508 654 419
biuro@unilexgrupa.pl
www.unilexgrupa.pl