Polecamy

O przyszłości samochodów elektrycznych, czyli Elektromobilność 2020

O przyszłości samochodów elektrycznych, czyli Elektromobilność 2020

O zaletach samochodów elektrycznych, rozwoju infrastruktury do ich ładowania, zmieniających się przepisach dyskutowano m.in. podczas konferencji „Elektromobilność 2020”, którą zorganizowała firma Jaszpol we współpracy z Politechniką Łódzką.

Od elektromobilności nie ma już odwrotu, to nasza przyszłość. Choć obecnie samochodów elektrycznych po polskich drogach nadal jeździ niezbyt wiele – ok. 10000 może to się zmienić, gdy w końcu będzie można skorzystać z dopłat, które od kilku miesięcy obiecuje rząd. Z samochodów elektrycznych korzystać będą musiały także samorządy, bo taki wymóg nakładają obowiązujące przepisy, które jasno określają, jak w poszczególnych latach kształtować ma się procentowo ilość pojazdów niskoemisyjnych.

Obecny na konferencji wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek, zapewniał, że do końca roku w Łodzi pojawić ma się ponad 200 elektrycznych ładowarek do samochodów, a w przyszłym roku na ulice wyjechać ma 17 elektrycznych autobusów.

Tomasz Krakowiak, dyrektor sprzedaży w Firmie Jaszpol i Iza Augustyniak, specjalista ds. elektromobilności w firmie Jaszpol zaprezentowali uczestnikom konferencji możliwości samochodów elektrycznych marki Renault, która w swojej ofercie ma trzy modele w różnej gamie samochodów.

Renault jest niekwestionowanym liderem w zakresie elektromobilności w Europie. Grupa oferuje najszerszy na rynku asortyment pojazdów elektrycznych: Renault ZOE, Kangoo Z.E. i Renault Master Z.E. Do 2022 r. Renault będzie posiadało gamę ośmiu pojazdów elektrycznych i 12 zelektryfikowanych, w ramach strategicznego planu grupy „Drive the Future”. „Renault Z.E. Pass” udostępnia już ponad 20 tys. publicznych punktów ładowania w całej Europie. Użytkownicy mogą również uzyskiwać informacje o ładowaniu w czasie rzeczywistym lub kontrolować operacje na odległość za pomocą smartfonów. Aplikacja na smartfona „Renault Z.E. Smart Charge” umożliwia aktywowanie ładowania pojazdu w godzinach, kiedy obowiązują najniższe stawki energii elektrycznej oraz produkowana jest ona przy możliwie najniższej emisji dwutlenku węgla.

 

W panelach dyskusyjnych konferencji „Elektromobilność 2020”, której organizatorem jest Jaszpol udział wzięli:

Adam Wieczorek – Wiceprezydent Miasta Łodzi,

Prof. dr hab. Inż. Sławomir Wiak – Rektor Politechniki Łódzkiej,

Maciej Mazur – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych,

Andrzej Gemra zastępca Dyrektora ds. Promocji Nowej Mobilności Renault Polska,

Krzysztof Zamożny – Head of Sales eMobility  Poland  – Garo Polska sp. z o.o.,

Paweł Anyszewski – Prezes Zarządu Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego,

Tomasz Krakowiak  – Dyrektor Sprzedaży w firmie Jaszpol,

Michał Wekiera – Dyrektor Wykonawczy w Polskim Związku Przemysłu Motoryzacyjnego,

dr hab. Inż. Łukasz Szymański, prof. Nadzwyczajny Politechniki Łódzkiej,

Aleksander Czapczyk  – Dyrektor Działu Sprzedaży GreenWay Polska,

Sławomir Fagas – Urząd Dozoru Technicznego,

Jerzy Fijas – Lasy Państwowe.