Zdrowie

O profilaktyce, zdrowiu i sportowym dreszczyku

O profilaktyce, zdrowiu i sportowym dreszczyku

Często pacjenci przekonują się do badań profilaktycznych dopiero wówczas, gdy podczas ich wykonania, wykrywamy niebezpieczną chorobę, ratując w ten sposób ich życie. Ciągle zastanawiam się jak to jest, że tak chętnie poddajemy corocznym badaniom technicznym własne samochody, a o tym, że nam też są potrzebne coroczne „przeglądy” zapominamy – mówi Sławomir Walczak, właściciel centrum medycznego „Profilaktyka i Zdrowie”, specjalista medycyny tropikalnej i medycyny pracy.

LIFE IN. Łódzkie: Panie doktorze „Profilaktyka i zdrowie”, której Pan jest właścicielem, skupia się na medycynie pracy. Czy może Pan nam przybliżyć nieco to pojęcie?

Ogólnie rzec ujmując medycyna pracy zajmuje się badaniem i monitorowaniem zdrowia wszystkich pracowników. To dziedzina medycyny, która zajmuje się ochroną pracowników przed szkodliwymi czynnikami środowiska pracy oraz całościową opieką profilaktyczną. Przeprowadzamy badania profilaktyczne: wstępne, okresowe i kontrolne. Medycyna pracy to dziedzina wielodyscyplinarna, opierająca się na znajomości interny, patologii zawodowej, fizjologii pracy, higieny pracy, toksykologii, psychologii i ergonomii pracy. Badania medycyny pracy wykonują lekarze, pielęgniarki i psycholodzy; wszystkie te osoby muszą mieć dodatkowe uprawnienia, dodatkową wiedzę oraz kwalifikacje. Każdy pracownik z pewnością odbył jedną wizytę w przychodni medycyny pracy, gdzie otrzymał zaświadczenie o zdolności do wykonywania zawodu i braku przeciwwskazań do pracy.

Chyba nie wszyscy wychodzą z pozytywnym orzeczeniem?

Oczywiście, że nie. Do dziś pamiętam pana, który przyjechał do nas z miejscowości odległej o 70 kilometrów od Łodzi i niestety nie mogliśmy mu wydać pozytywnego orzeczenia. Wykryliśmy schorzenie, które uniemożliwiało mu wykonywanie pracy na wskazanym stanowisku. Ile musieliśmy nasłuchać się niemiłych słów pod naszym adresem. Wiem, że może praca przeszła koło nosa, ale to zdrowie powinno być najważniejsze. Często badania, na które kieruje pracodawca są jedynym sposobem na profilaktykę.

Od czego zależy, jakie badania wykonujecie danemu pracownikowi?

To wszystko regulują przepisy, nie określamy sami zakresu badań. Badania profilaktyczne mają na celu wykluczenie przeciwwskazań do zatrudnienia pracownika w konkretnych warunkach pracy. Badania wstępne wykonywane są przed rozpoczęciem pracy, badania okresowe wynikają z terminu badania wyznaczonego przez lekarza medycyny pracy, a badania kontrolne wykonuje się pracownikowi, który przez dłużej niż 30 dni był niezdolny do pracy z powodu choroby.

Kto wydaje skierowanie na takie badanie?

Pracodawca, który na skierowaniu musi zaznaczyć nazwę stanowiska pracy oraz wykaz szkodliwych czynników występujących na stanowisku pracy. W przepisach podany jest obligatoryjny zakres badań do wykonania przy czynnikach szkodliwych występujących na danym stanowisku pracy.

O jakich czynnikach szkodliwych mówimy? Na jakie choroby jesteśmy narażeni w środowisku pracy?

Przykładowo praca w hałasie często prowadzi do czasowego lub trwałego Wyliczyliśmy, że przez te 20 lat przebadaliśmy ponad dwa miliony ludzi. Niezwykłą wagę przykładamy do jakości świadczonych przez nas usług. Każdy pacjent przychodzący do nas ma wykonany komplet badań w ciągu jednego dnia. Świadczymy też usługi lekarzy specjalistów na zasadach komercyjnych i w tym przypadku liczy się kompleksowość badań. Nie wyobrażam sobie, że pacjent przychodzi na przykład do urologa i nie może na miejscu wykonać dodatkowych badań, dlatego w gabinecie stanął specjalistyczny sprzęt jak chociażby USG, aparat do badania przepływu moczu. Mam świetnych pracowników, najlepszych jacy mogli mi się trafić. Przed przyjęciem do pracy rozmawiam z każdym z nich osobiście, każdego pracownika znam z imienia i nazwiska, bo biorę odpowiedzialność za ich pracę. W prowadzeniu firmy pomagają mi dwaj starsi bracia, wspiera cudowna żona i szóstka moich dzieci.

Pracownicy traktują badania jako przymus czy przywilej?

Jak bym traktował jako przywilej, ponieważ dzięki nim wielokrotnie udaje się wykryć poważne choroby, chociażby choroby cywilizacyjne takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, ale też nowotwory. Pamiętam jak u młodej dziewczyny zdiagnozowaliśmy białaczkę i jak wówczas jej rodzina prowadząca duży zakład pracy, doceniła rolę badań profilaktycznych. Ciągle zastanawiam się jak to jest, że tak chętnie poddajemy corocznym badaniom technicznym własne samochody, a o tym, że nam też są potrzebne coroczne badania zapominamy. Organizm często nie wysyła nam jasnych sygnałów alarmowych lub wysyła sygnały sprzeczne, które są przez nas bagatelizowane. Ciężkie choroby bardzo często nie dają wyraźnych objawów. Kiedy te sygnały są już wyraźne, konieczne jest leczenie o wiele bardziej złożone i nie zawsze kończy się ono sukcesem. Badania medycyny pracy są niezmiernie ważne, ponieważ dają okazję do zweryfikowania stanu zdrowia.

„Profilaktyka i zdrowie” działa już od 20 lat, co się przez te lata zmieniło.

Wszystko, a przede wszystkim podejście pracodawców do profilaktyki, która teraz odgrywa niezwykle ważną rolę i z tego bardzo się cieszę. Sama firma również się zmieniła, jak zaczynałem miałem jeden gabinet i podpisaną umowę na konsultacje okulistyczne. Teraz moja placówka oferuje pełen zakres badań, od morfologii, przez lekarzy wielu specjalności po badania wysoko specjalistyczne. Mamy trzy placówki w Łodzi i dwie w regionie – w Brzezinach i Głownie. Tylko w jednej placówce przyjmujemy około 150 pacjentów dziennie.
Wyliczyliśmy, że przez te 20 lat przebadaliśmy ponad dwa miliony ludzi. Niezwykłą wagę przykładamy do jakości świadczonych przez nas usług. Każdy pacjent przychodzący do nas ma wykonany komplet badań w ciągu jednego dnia. Świadczymy też usługi lekarzy specjalistów na zasadach komercyjnych i w tym przypadku liczy się kompleksowość badań. Nie wyobrażam sobie, że pacjent przychodzi na przykład do urologa i nie może na miejscu wykonać dodatkowych badań, dlatego w gabinecie stanął specjalistyczny sprzęt jak chociażby USG, aparat do badania przepływu moczu. Mam świetnych pracowników, najlepszych jacy mogli mi się trafić. Przed przyjęciem do pracy rozmawiam z każdym z nich osobiście, każdego pracownika znam z imienia i nazwiska, bo biorę odpowiedzialność za ich pracę. W prowadzeniu firmy pomagają mi dwaj starsi bracia, wspiera cudowna żona i szóstka moich dzieci.

A Pan wspiera sportowców?

Taką mam pasję, lubię pomagać szczególnie dzieciom uprawiającym różne dyscypliny sportu – rugby, piłkę ręczną i nadzieję polskiej lekkiej atletyki – Jasia Gabryelczyka, który kiedyś będzie mistrzem w rzucie młotem, jestem tego pewien. Od lat współpracuję też z Widzewem. To taka miłość z dzieciństwa, tata zawsze prowadzał nas na mecze tej drużyny. Wspieram Damiana Stasiaka, karatekę i zawodnika MMA. Sam też kiedyś byłem sportowcem, a życie nauczyło mnie tego, że jak się poda rękę słabszemu, to wdzięczność wraca ze zdwojoną siłą. Teraz znajomych zarażam sportową pasją, razem chodzimy na mecze i czujemy ten dreszczyk emocji, kiedy stadion wypełnia się po brzegi, a drużyna wbiega na murawę. I tego wszystkim życzę.

Rozmawiał Damian Karwowski

Profilaktyka i zdrowie
Siedziba główna 90-001 Łódź, ul. Zgierska 2/8
tel.: 42 659 59 59, tel.: 42 616 20 20; kom.: 509 175 675
przychodnia@profilaktykaizdrowie.pl
FILIA I 90-553 Łódź, ul. Kopernika 67/69; tel.: 42 633 02 22
FILIA II 92-301 Łódź, ul. Piłsudskiego 157; tel.: 506 110 509