Wydarzenia

Nowy teatr w Łodzi! Na OFF Piotrkowska rusza Teatr Komedii Impro

Nowy teatr w Łodzi! Na OFF Piotrkowska rusza Teatr Komedii Impro

Teatr Komedii Impro w Łodzi otwiera stałą siedzibę! Artyści będą występować w sali teatralnej w OFF Piotrkowska w Łodzi. Będzie to pierwszy w kraju stacjonarny teatr dedykowany improwizacji.

Już 30 września o godz. 20 widzowie zobaczą premierowy „Kryminał improwizowany”, dzień później (1 października o tej samej porze) po raz pierwszy w tym miejscu zostanie pokazany spektakl „Impro ATAK!”, a w niedzielne popołudnie (2 października o godz. 16) aktorzy zagrają improwizowaną „Bajkę na OFF-ie”.

Teatr Komedii Impro będzie funkcjonował w samym centrum OFF Piotrkowska, w miejscu dawnej Galerii OFF, obok sklepu „Pan tu nie stał”. Tworzą go najlepsi w Polsce improwizatorzy teatralni, którzy w ciągu ostatnich 8 lat, pod wodzą lidera zespołu Jacka Stefanika, zagrali 962 spektakle dla ponad 100 tys. widzów.

– Jesteśmy dumni i niezwykle szczęśliwi, że w końcu udało nam się znaleźć stałą siedzibę. Daje to nam bardzo dużo możliwości artystycznych – mówi Jacek Stefanik, dyrektor artystyczny Teatru Komedii Impro w Łodzi.

Począwszy od 30 września, w każdy piątek i sobotę Teatr Komedii Impro będzie prezentował przedstawienia improwizowane, czyli powstające na bazie pomysłów i sugestii pochodzących od widzów. Przed wejściem na scenę żaden aktor nie wie, co zdarzy się za chwilę, gdzie potoczy się akcja, jaką postać przyjdzie mu zagrać, wreszcie, jakie zadanie i z kim będzie musiał wykonać. O tym zawsze decyduje publiczność.

– To przedstawienia, które nie mają scenariusza. O wielu rzeczach w spektaklu decyduje widownia. Ona nas inspiruje, na bazie jej uwag budujemy potem różne historie – wyjaśnia aktorka Anna Modrzejewska.

Premierowy piątkowy „Kryminał improwizowany” to jedna z dłuższych form improwizowanych z repertuaru TKI. Wiemy tylko jedno – w pewnym mieście zostaje popełnione morderstwo. Reszta scenariusza pozostaje w gestii widzów. Aktorzy, bazując na pomysłach publiczności, budują kompletną fabułę, ale muszą to zrobić w taki sposób, aby puenta spektaklu była zaskoczeniem. W efekcie powstaje półtoragodzinny show, pełen śmiechu, gwałtownych i zaskakujących zwrotów akcji, często okraszony improwizowanymi piosenkami.

„Impro ATAK!” grany w sobotę 1 października to tzw. krótka forma – zbiór gier impro, czyli następujących po sobie kilkuminutowych scenek, w których aktorzy mierzą się z wyzwaniami rzucanymi im – jak zwykle – przez publiczność. Proszą o sugestie dotyczące miejsca akcji oraz ról, w jakie będą się wcielać i na tej podstawie na bieżąco tworzą spektakl. Aktor, jeśli taka będzie wola widzów, może stać się dowolną postacią, przedmiotem, a nawet emocją lub uczuciem.

– Dla mnie najważniejsze jest to, że wszystko jest tu żywe, że dzieje się „tu i teraz”, że to dwa razy się nie zdarza – zaznacza aktorka Agnieszka Dulęba-Kasza.

Łódzcy aktorzy już teraz zapowiadają kolejną premierę – „Wilkołaki”, przygotowaną specjalnie na Halloween.

– Będzie to spektakl kostiumowy. Tym razem aktorzy nie pojawią się w zwyczajowych czarnych strojach. Chcemy dać widzowi prawdziwy teatr z kostiumami i scenografią. Ale improwizowany – dodaje Magdalena Stefanik z TKI.

Teatr Komedii Impro, podobnie jak w latach ubiegłych, przygotował także spektakle dla dzieci. Podczas takich przedstawień to one będą decydować o wszystkim, co zdarzy się na scenie: gdzie potoczy się akcja, w jakie postaci wcielą się aktorzy, jakie będą mieli kostiumy, wreszcie, do jak bardzo zaczarowanego świata zabiorą siebie i innych. Dzieci stają się reżyserami, ale mogą też pojawić się na scenie w roli aktorów.

W nowej siedzibie w OFF Piotrkowska aktorzy będą mieć do dyspozycji salę teatralną na 130 osób wraz z zapleczem oraz drugą salę przeznaczoną na próby zespołu. Artyści planują też prowadzić warsztaty z podstaw improwizacji – zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla dorosłych. A tydzień przed oficjalnym otwarciem, czyli 24 września, zapraszają na Dzień Otwarty.

– Od godziny 13 będzie można zobaczyć, jak działa nasz teatr, spotkać się z aktorami i całym zespołem, a o godz. 20 wszystkim chętnym zaprezentujemy specjalną wersję naszych gier impro – zapowiada Jacek Stefanik.

Od 9 października w każdą niedzielę, tak jak w poprzednim roku, „Bajki (nie) tylko dla dzieci” obejrzymy również na Scenie Dla Dzieci w łódzkim Monopolis (ArtKombinat, ul. Kopcińskiego 62a).

***

Teatr Komedii Impro w Łodzi powstał na bazie zespołów Impro Atak oraz Impro Atak ITO (Internetowy Teatr Online), czyli grup improwizatorów, którzy na oczach publiczności tworzą przedstawienia, używając do tego jedynie wyobraźni i sugestii padających z widowni. Stworzył go i ukształtował Jacek Stefanik. Przedsięwzięciu patronuje Tygodnik ANGORA.

Od 2018 roku zespół Teatru Komedii Impro w Łodzi współtworzy Wioskę Artystyczną Janowo, w pobliżu Rewala w woj. zachodniopomorskim. Od początku istnienia na deskach Teatru Nowego w Łodzi, Teatru STU w Krakowie, Teatru Komedii w Warszawie, Nowego Teatru w Słupsku, Opery Leśnej w Sopocie oraz Monopolis w Łodzi, jak również w ramach niemal 100 przedstawień zamkniętych, zespół wystawił 962 spektakle, które obejrzało ponad 100 tys. osób.

Zespół nie przyjmuje od publiczności sugestii religijnych, politycznych oraz takich, które mogłyby w jakikolwiek sposób urazić widza. Aktorzy wybierają głównie pozytywne propozycje, stroniąc od wulgaryzmów.