Moda

„New CreATIVE trails” czyli promocja młodych talentów

„New CreATIVE trails” czyli promocja młodych talentów

„New CreATIVE trails” to międzynarodowy projekt, który wspiera działalność młodych projektantów mody. Bierze w nim udział dziesięciu twórców z Europy, a jednym z partnerów projektu jest Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi. 

Do projektu „New CreATIVE trails” zakwalifikowano dziesięciu projektantów. We współpracy z wybranymi firmami tekstylnymi przygotują oni kolekcje, które będzie można zobaczyć na wirtualnej wystawie, zorganizowanej w pięciu miastach. Wystawa dotrze do międzynarodowej publiczności, a dzięki temu projektanci będą mieli okazję wypromować swoją twórczość. Z kolei udział w specjalnym programie edukacyjnym, inspirowanym i wspieranym przez ekspertów-mentorów, umożliwi im naukę i rozwój, a także pozwoli skorzystać z wiedzy i doświadczenia mentorów. Specjalne webinary zaplanowano na 26 i 30 listopada. Są bezpłatne i otwarte dla publiczności po wcześniejszym zarejestrowaniu się (tutaj możne się zarejestrować).

Dwugodzinne spotkania online poświęcone będą ważnym tematom. Pierwszy dotyczyć będzie projektowania i gospodarki o obiegu zamkniętym. Spotkanie poprowadzi Ola Bakowska, a wystąpią w nim Hilde van Duijn i Gwen Cunningham. Z kolei drugi webinar poświęcony zostanie prawu własności intelektualnej. Gospodarzem tego seminarium będzie Dorota Stępniak, a wystąpią w nim Maxi Bohn i Konrad Gliscinski.

Warto dodać, że projekt umożliwia wszystkim uczestnikom staże kreatywne w firmach modowych, instytucjach artystycznych i kulturalnych oraz stowarzyszeniach działających na rzecz branży modowej we Włoszech, Polsce, Szwecji i Hiszpanii. Twórcy i realizatorzy projektu liczą na to, że ich inicjatywa spotka się z zainteresowaniem branży. Dzięki temu uda się stworzyć stały dialog międzykulturowy i międzypokoleniowy, a młodzi projektanci będą mogli lepiej zrozumieć dzielące ich różnice kulturowe oraz nawiązać relacje, które pozwolą im wejść na nowe rynki. Polskich projektantów reprezentuje w projekcie Katarzyna Sylwia Wójcik, związana z łódzką ASP.

Zakończenie projektu planowane jest na lata 2021-2022. W tym czasie w różnych europejskich miastach odbędzie się pięć wystaw, na których zostaną zaprezentowane prace projektantów. Wielki finał zaplanowany jest na przełom lat 2021/2022. Zostaną wówczas zaprezentowane kolekcje projektantów i podsumowany zostanie konkurs Rebelpin.

Projekt jest współfinansowany z programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”, a realizują go cztery podmioty: Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Rada Miejska Borås w Szwecji, Rada Miejska Prato we Włoszech oraz Kataloński Klaster Mody MODACC. Wszystkie te instytucje są członkami europejskiej sieci tekstylnej ACTE.

Więcej na temat projektu na stronie organizatora oraz na profilu FB.

 

 

Cele projektu
  • Lepsze wykorzystanie kreatywności, projektowania i nowych technologii
  • Opracowywanie nowych i innowacyjnych produktów o wysokiej wartości dodanej i opłacalności
  • Aktualizacja wiedzy, podnoszenie umiejętności i kompetencji młodych projektantów i osób z sektora kreatywnego
  • Promocja dialogu międzykulturowego / międzypokoleniowego i lepszego zrozumienia różnorodności kulturowej pomiędzy młodymi projektantami i osobami z sektora kreatywnego
  • Wzmocnienie umiejętności budowania kontaktów i komunikacji u młodych projektantów i osób z sektora kreatywnego
  • Zwiększenie szansy na wejście na nowe rynki i poprawa pozycji rynkowej młodych projektantów i osób z sektora kreatywnego
ACTE

Stowarzyszenie z siedzibą w portugalskim Guimaraes zrzesza miasta i instytucje, które mają włókienniczą historię. Głównym celem jest współpraca i wymiana doświadczeń związanych z promocją sektora odzieżowego. Członkowie ACTE mają wspierać się przy promocji kultury i mody oraz wspólnie działać na rzecz rozwoju ekonomicznego i przekształceń w branży tekstylnej. ACTE liczy obecnie 44 członków. Polskę reprezentuje w stowarzyszeniu Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi.