Kwiaty

Najbardziej świąteczny kwiat ze wszystkich

Najbardziej świąteczny kwiat ze wszystkich

Dla jednych wilczomlecz nadobny, dla innych poinsecja nadobna, a dla większości gwiazda betlejemska. Bez niej i bez przybranej choinki trudno sobie wyobrazić święta Bożego Narodzenia. Ten pochodzący z Meksyku kwiat zrobił światową karierę jako wyjątkowo piękny, niezbyt drogi, a co najważniejsze, kwitnący zimą.

W poisencji zachwycają nas najbardziej nie płatki kwiatów, lecz specyficzne liście, które układają się na kształt gwiazdy. Największą popularnością cieszą się gwiazdy betlejemskie z liśćmi w kolorze czerwonym. Hodowcy stworzyli także inne odmiany. Są różowe, pomarańczowe, złociste, białe i dwubarwne oraz o liściach powcinanych lub poskręcanych i układających się jak kwiat róży.

Drugi symbol świąt Bożego Narodzenia

Poisencja kwitnąca w okresie zimowym stanowi popularną ozdobę w okresie świąt Bożego Narodzenia, np. jako dekoracja stołu wigilijnego. W wielu krajach jest drugim obok choinki symbolem świąt. Swoją popularność w okresie świąt zawdzięcza liściom, które układają się w sposób do złudzenia przypominający gwiazdę. To z kolei kojarzy się ze słynną Gwiazdą Betlejemską, która prowadziła Trzech Króli do groty będącej miejscem narodzin Jezusa.

Skąd się wzięła ogromna popularność tego kwiatu? Otóż według legendy stało się to za sprawą małej meksykańskiej dziewczynki imieniem Pepita. Szła ona ze swym kuzynem Pedro w wigilię do kaplicy bardzo zasmucona, ponieważ nie miała żadnego daru dla narodzonego Jezusa. Pedro pocieszał ją, mówiąc że nawet najmniejszy dar dany z miłością będzie doceniony. Wówczas Pepita zebrała skromny bukiet z kwiatów rosnących przy drodze. Kiedy złożyła bukiet w kaplicy przed sceną narodzin Jezusa, dokonał się cud – bukiet rozjarzył się brylantową czerwienią kwiatów. Od tego czasu poinsecja w Meksyku stała się znana jako Flores de Noche Buena (Kwiaty Świętej Nocy) i odtąd zakwitała w Boże Narodzenie.

Gwiazda kwiatowego biznesu

Poisencja została odkryta w latach 20. XIX wieku w Meksyku i przewieziona do Stanów Zjednoczonych, gdzie stała się popularną rośliną ozdobną. Spopularyzowana została w połowie XX wieku, gdy wyhodowano odmiany dobrze znoszące warunki panujące w mieszkaniach strefy umiarkowanej. Jest uprawiana w wielu krajach świata, przy czym w krajach międzyzwrotnikowych jako roślina ogrodowa. Ciekawostką może być to, że pod względem gospodarczym jest najważniejszą rośliną doniczkową na świecie. W roku 2008 łączna wartość handlowa sprzedanych roślin osiągnęła 155 mln dolarów amerykańskich. W Stanach Zjednoczonych wyprodukowano 50 mln, a w Unii Europejskiej 100 mln sztuk roślin tego gatunku.

Gwiazda betlejemska – kwiat o wielu odmianach

Choć w sklepach najczęściej spotykane są czerwone gwiazdy betlejemskie, bogactwo kolorów tych kwiatów może przyprawić o zawrót głowy. Nowe odmiany powstają praktycznie co roku, ale wśród morza barw i kształtów warto zwrócić uwagę na kilka wyjątkowych okazów:

  • Poinsecja Allegra Art Déco – gwiazda betlejemska o szerokich karbowanych liściach wybarwionych na krwisty kolor.
  • Beauty Marble – marmurkowa poinsecja o kremowożółtych przysadkach ozdobionych pośrodku bladoróżowym cieniowaniem.
  • Beauty Lime – gwiazda betlejemska o cytrynowożółtych przysadkach.
  • Poinsecja Allegra Early Pink – poinsecja o cukierkoworóżowych, jednolicie wybarwionych liściach.
  • Christmas Feelings Pearl – poinsecja o liściach w łagodnym kremowożółtym odcieniu.
  • Autumn Leaves – liście przysadkowe przybierają zgaszony złocistobrzoskwiniowy kolor.
  • LUV-U Hot Pink – intensywnie różowa roślina z białymi obwódkami na brzegach liści.
  • Ice Punch – karminowa poinsecja z białym cieniowaniem przypominającym szron.
  • Premium Picasso – czerwona roślina z rozmytym kremowym wzorem na liściach.