Polecamy

Spotkanie z Agnieszka Płoszaj, czyli na ławeczce o książce

Spotkanie z Agnieszka Płoszaj, czyli na ławeczce o książce

„Pałac pod Ptasimi Głowami” to najnowsza książka Agnieszki Płoszaj, autorki powieści kryminalnych. Pisarka jest łodzianką, tu mieszka i tworzy, a Łódź wybiera zawsze jako tło dla swoich książek. Również akcja najnowszej powieści rozgrywa się w łodzi.

Autorka jest znana przede wszystkim ze swojej „łódzkiej trylogii” (Czarodziejka, Ogrodnik i Bigamista), powieści kryminalnych, których bohaterami jest dwóch łódzkich śledczych. Książki te, których akcja toczy się w Łodzi, pozwoliły jej wejść do grona najciekawszych autorów kryminałów najnowszego pokolenia. Pasją Agnieszki Płoszaj jest historia miasta, a szczególnie łódzkich pałaców i kamienic. Ciekawostki historyczne dotyczące Łodzi fabrykanckiej są obecne we wszystkich książkach pisarki, również w najnowszej. W swojej twórczości autorka nie zamyka się tylko do powieści kryminalnych, o czym świadczy „Pałac pod Ptasimi Głowami”.

– Ta książka jest zupełnie inna niż to, co napisałam dotychczas. Jest to książka przygodowa, oczywiście z elementami kryminału i można powiedzieć, że powstała na zamówienie moich córek. Któregoś dnia zażądały powieści dla siebie i najlepiej o sobie. Nie miałam wyjścia i napisałam – opowiada o swojej najnowszej książce Agieszka Płoszaj.

Wydawnictwo „Zielona Sowa” przygotowało spotkania z autorką. Pierwsze ma charakter on-line i zaplanowane zostało na środę 24 czerwca, na godzinę 16:00. Każdy kto o tej porze wejdzie na Instagram, na profil wydawnictwa będzie miał okazję na wirtualne spotkanie z Agnieszką Płoszaj (https://www.instagram.com/wydawnictwo_zielona_sowa/).

Z kolei w sobotę 27 czerwca, autorka będzie przez dwie godziny (15.00-17.00) czekała na łodzian małych i dużych przy ulicy Piotrkowskiej 104, na ławce Juliana Tuwima. Będzie okazja, by porozmawiać z nią, poznać historię opisaną w jej najnowszej książce, zdobyć autograf!

„Pałac pod Ptasimi Głowami” to historia dwóch dziewczynek, które przypadkiem wplątują się w aferę i stają się bohaterkami historii o poszukiwaniu skarbu ukrytego w pałacu Reinhardta Bennicha, łódzkiego fabrykanta. Pałac jest prawdziwy, wciąż stoi przy Gdańskiej 89 w Łodzi, a o zakopanym w nim skarbie wciąż krążą legendy.

***

Agnieszka Płoszaj – autorka powieści kryminalno-obyczajowych. łodzianka, przedsiębiorca. Zadebiutowała w 2017 roku powieścią „Czarodziejka” (wyd. WAB), która otwiera cykl łódzkich kryminałów. Prowadzi warsztaty literackie dla dzieci. Propaguje czytelnictwo wśród najmłodszych poprzez liczne spotkania i wspólne czytanie książek w szkołach, przedszkolach i bibliotekach. Jest członkiem rady nadzorczej fundacji „Lorem”, wspierającej dzieci i młodzież autystyczną. Prywatnie jest mamą Nataszy i Poli.