Miejsca

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okiennych osłon?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okiennych osłon?

Udekorowanie okna to nie lada wyzwanie. Nie dość, że musi pasować do wnętrza, powinno też być funkcjonalne i regulować ilość wpadającego światła. Rozwiązanie, które wybierzemy, nie tylko zdecyduje o wyglądzie całej aranżacji, wpłynie także na komfort naszego codziennego funkcjonowania. Wypada więc znaleźć odpowiedź na pytanie: na co należy zwrócić uwagę przy wyborze okiennych osłon?

 

Po pierwsze: stopień zaciemnienia pomieszczenia

Nie warto wybierać jednych uniwersalnych rolet do wszystkich pomieszczeń. W tych mocniej nasłonecznionych, gdzie okna wychodzą na południe najlepiej zainstalować rolety zaciemniające, które doskonale sprawdzą się także w miejskich sypialniach, w których do wnętrza wpada uliczne światło albo sypialniach „nocnych marków” lubiących odsypiać w dzień. Rolety zaciemniające posiadające na zewnętrznej stronie materiał podgumowany powinny idealnie przylegać do okiennicy. Dlatego dobrze sprawdzają się rolety zaciemniające na wymiar. Ich plusem jest to, że możemy je dobrać nawet do okien o niestandardowych wymiarach. W przypadku plis mamy możliwość wielostopniowej regulacji dopływu światła słonecznego do pomieszczeń. Plisy mogą być zaciągnięte na różnej wysokości – góra, dół, środek okna. Dzięki temu to my decydujemy o tym, która jego część ma być aktualnie przysłonięta. Nadal często wybieranym rozwiązaniem do dużych, bardziej eleganckich pomieszczeń są zasłony. I tu jest w czym wybierać. W pomieszczeniach, gdzie wpada dużo światła najlepiej zdecydować się na wykonane z materiału, który nie będzie przepuszczał słonecznych promieni. Jaki w tym wypadku sprawdzi się najlepiej? Świetnym wyborem będzie żakard, aksamit, len, który jest naturalną tkaniną, lub welur o delikatnym połysku. Tkanina wcale nie musi być ciemna i ciężka. Wyżej wymienione materiały występują w szerokiej gamie kolorystycznej, a także mają różne wykończenia. Możesz więc zdecydować się na zasłonę matową, bądź wybrać tę z połyskiem. Zaciemniające zasłony gwarantują także intymność i dyskrecję we własnym mieszkaniu. Wieczorem, przy zapalonym świetle, nikt z zewnątrz nie będzie widział wnętrza naszego mieszkania.

Po drugie: wielkość pomieszczeń i ich rodzaj

W pomieszczeniach o małym metrażu bardzo dobrze sprawdzą się standardowe rolety materiałowe oraz rolety plisowane. Montowane są bardzo blisko szyby, zajmując przy tym niewiele miejsca. W salonie pasować będą rolety dzień i noc, które umożliwiają dozowanie światła, dzięki czemu jesteśmy chronieni przed promieniami słońca, jednak w pokoju nie panuje zupełny mrok. Doskonałym rozwiązaniem będą także rolety rzymskie czy drewniane żaluzje. W dużych pomieszczeniach sprawdzą się zasłony. A w łazience tak jak i w sypialni przydadzą się zdecydowanie rolety zaciemniające.

Po trzecie: estetyka wnętrza

Klasycznym i zawsze trafionym rozwiązaniem są osłony w subtelnych odcieniach beżu, brązu, szarości oraz bieli. Nie tylko będą spełniać swoją funkcję, ale również dodadzą wnętrzu elegancji i spójności. Decyzje o wyborze odpowiedniej dekoracji naszego okna na pewno warto podjąć w momencie, kiedy wiemy, jak będzie wyglądało całe wnętrze. Jeśli uznamy, że pasują nam osłony z jakimś konkretnym motywem, warto by powtórzył się on, chociażby na poduchach położonych na kanapie. Obecnie dostępnych jest tyle kolorów i wzorów, że z dopasowaniem odpowiednich rolet, plis, żaluzji i zasłon nie będzie żadnego problemu.

Po czwarte: sposób montażu

Rolety można montować na kilka sposobów – zarówno do okna, sufitu, jak i do ściany. Mamy też dwa rodzaje montażu – inwazyjny i bezinwazyjny. Ten pierwszy wiąże się z wierceniem otworów, czy to w ramie okiennej, suficie, czy ścianie. Metody inwazyjne gwarantują nam pewny i bezpieczny montaż. W metodzie bezinwazyjnej roleta montowana jest na dwa sposoby: przyklejana lub montowana na haczykowych uchwytach. Żaluzje drewniane można zamontować na przykład nad wnęką okienną za pomocą wywiercenia kilku otworów lub w suficie. Wyboru miejsca ulokowania montażu należy dokonać, biorąc pod uwagę między innymi konstrukcję budynku i efekt, który chcemy osiągnąć. Oba rozwiązania są bardzo dobre. Montaż inwazyjny można zastosować w przypadku wszystkich typów żaluzji – zarówno tych z cienkimi, jak i bardzo szerokimi lamelami.

– Warto pamiętać, że niewłaściwy sposób montażu, czy to rolet, czy żaluzji może spowodować, że ich użytkowanie okaże się niekomfortowe. Niezachowanie poziomu wywoła efekt krzywizny na całej długości żaluzji. Największe kłopoty mogą pojawić się jednak przy montażu inwazyjnym do ściany lub sufitu. Zachowanie zbyt małego odstępu między miejscem montażu a skrzydłem okna może spowodować, że nie będzie się dało go otworzyć. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zaufaniem fachowcom, którzy sprawnie zamotują wszystkie osłony okienne – mówi Piotr Kusiak, właściciel firmy P&K window devices.

Po piąte: wymiar i jakość wykonania

Kluczową kwestią przy doborze osłon okiennych są także ich wymiary – często w naszych mieszkaniach znajdują się okna różnej wielkości, dlatego trudno będzie znaleźć odpowiednie osłony w marketach, które będą spełniać nasze oczekiwania zarówno w aspekcie wymiarów, jak i koloru oraz rodzaju tkaniny. – Rozwiązaniem tego problemu jest zakup osłon na wymiar, co daje nam możliwość wyboru materiału, wymiarów i sposobu montażu. Podstawowymi wyznacznikami, które świadczą o jakości są wysokogatunkowe, naturalne materiały i mechanizmy użyte do produkcji, doświadczenie producenta w produkcji rolet, jak i cena. Nie zawsze wybierając najtańsze na rynku osłony z kiepskich materiałów możemy być zadowoleni z ostatecznego efektu wizualnego i funkcjonalnego. Zapraszamy do nas, dobierzemy odpowiednie osłony, przyjedziemy na pomiar, zamontujemy i będziemy je serwisować – zaprasza Piotr Kusiak.

P&K window devices
Łódź, Narutowicza 110
tel. 600 555 851, 606 620 422
e-mail: pk-wd@wp.pl
www.windowdevices.pl