Architektura

Monopolis: zaczyna się nowe życie starej fabryki

Monopolis: zaczyna się nowe życie starej fabryki

Jeszcze w tym roku do wnętrz dawnego monopolu spirytusowego wprowadzą się pracownicy firmy Clariant, w styczniu na scenie Monopolis zainauguruje swoją działalność teatr, a wiosną przyszłego roku nowe centrum ruszy pełną parą.

– Jesteśmy w kulminacyjnym punkcie budowy, codziennie pracuje tutaj około 400 osób. W ciągu 18 miesięcy wykonaliśmy ogromne prace konstruktorskie, których poziom należy do najwyższych w kraju. Już niedługo to miejsce zostanie otwarte dla wszystkich łodzian – mówi Krzysztof Witkowski, prezes spółki Virako, inwestora Monopolis.

Monopolis to zespół budynków po dawnych zakładach monopolowych, położony między ulicami Kopcińskiego, Piłsudskiego i Wydawniczą. Razem z dwoma podziemnymi parkingami powierzchnia kompleksu to ponad 40 tys. mkw. Największą część zajmą biura – blisko 24 tys. m kw. Zgodnie z zapowiedzią inwestora jeszcze w grudniu wprowadzi się pierwszy najemca – Clariant, szwajcarska firma z branży chemicznej, która wynajęła w Monopolis ponad 7 tys. mkw. powierzchni na siedzibę swojej firmy w Polsce.

Centralnym miejscem Monopolis jest pasaż, który ma długość ponad stu metrów. To właśnie na nim i wokół niego będzie się toczyć życie Monopolis. Niewielki amfiteatr przeznaczony na wydarzenia kulturalne, galeria wystawiennicza, teatr, muzeum, klub dla najmłodszych, basen, siłownia, sale fitness, wiele restauracji i kawiarni – do tych miejsc będzie można wejść właśnie z poziomu pasażu.

Wykonanie pasażu, który znajduje się cztery metry poniżej powierzchni gruntu było wielkim wyzwaniem konstruktorskim. Wybrano wiele ton ziemi, a fundamenty stojących tam budynków wzmocniono tonami betonu. Dzięki temu udało się stworzyć przestrzeń na galerię usługowo-gastronomiczną. Położenie pasażu poniżej bardzo ruchliwej ulicy Kopcińskiego sprawia, że nie słychać tam ani przejeżdżających samochodów, ani ulicznego tumultu.

Warto przypomnieć, że Monopolis ma już dwóch najemców, którzy otworzą tu swoje restauracje: Piekarnia Łódź Aleksandry Sowy, wielokrotnej mistrzyni konkursów cukierniczych i współwłaścicielki sieci cukierni Sowa oraz koncept kulinarny Anny Rubaj i Artura Schuttera. Na 18 i 19 stycznia przyszłego roku inwestor kompleksu zaplanował otwarcie sceny Monopolis.

– Premierowym spektaklem będzie sztuka Śmierć i dziewczyna, którą zrealizuje Fundacja Kamila Maćkowiaka. W spektaklu wystąpią Jowita Budnik, Kamil Maćkowiak i Mariusz Słupiński, a reżyserem będzie Waldemar Zawodziński, dyrektor artystyczny teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi – mówi Barbara Otto, PR manager Monopolis.

O Monopolis

Monopolis to niepowtarzalny projekt realizowany w centrum Łodzi, łączący w sobie funkcję biurową, usługową oraz kulturalną wraz z szeroką ofertą gastronomiczną. To wyjątkowa koncepcja oparta na połączeniu architektury historycznej z architekturą współczesną, połączeniu sfery biznesowej z kulturalną. Kompleks będzie pełnił szereg funkcji miastotwórczych, oferując wiele różnych usług i zapraszając mieszkańców na rozmaite wydarzenia kulturalne.

Zdjęcia: Paweł Keler