Architektura

Monopolis nominowany do Oscara branży nieruchomości!

Monopolis nominowany do Oscara branży nieruchomości!

Monopolis – polski projekt, zrealizowany przez łódzkiego dewelopera Virako, został nominowany do MIPIM Awards 2020, najbardziej prestiżowej nagrody branży nieruchomości na świecie. Już teraz stał się jednym z czterech najlepszych projektów wielofunkcyjnych na naszym globie.

MIPIM Awards, popularnie nazywany Oscarem branży nieruchomości, to najbardziej uznany ogólnoświatowy konkurs skupiający wszystkich uczestników branży – od deweloperów, przez architektów, agencje doradcze, po banki i fundusze inwestycyjne. Nagroda zostanie wręczona już 12 marca 2020 roku w Cannes. Wówczas dowiemy się, czy Monopolis będzie zwycięzcą w kategorii Best Mixed-Use Development (najlepsze projekty wielofunkcyjne).

Od 1991 roku w festiwalowym pałacu na Lazurowym Wybrzeżu, tym samym, w którym filmowe Złote Palmy odebrali m.in. Quentin Tarantino, David Lynch czy Andrzej Wajda, przyznawane są niezwykle prestiżowe na świecie nagrody dla najlepszych projektów przyszłości, biurowców, centrów handlowych czy kompleksów wielofunkcyjnych. W konkursowym jury zasiadają delegaci z całego świata, w tym roku m.in. z Francji, Dubaju, Singapuru, Włoch, czy Wielkiej Brytanii.

Do konkursu zgłoszonych zostało 228 inwestycji z 45 krajów, spośród których komisja sędziowska wybrała finalistów (po 4 w każdej kategorii). Monopolis dzięki tej nominacji już dzisiaj znalazło się nie tylko wśród 4 najlepszych projektów wielofunkcyjnych na świecie (obok inwestycji z Singapuru, Montrealu i Bangkoku) ale już stało się najlepszą nieruchomością roku 2020 w swojej kategorii w Europie. Ostatecznego zwycięzcę wybierze konkursowe jury wespół z festiwalową publicznością (50/50).

Monopolis wyrasta na bardzo udaną, rozpoznawalną rewitalizację dawnych zakładów Monopolu Wódczanego z 1902 roku. Jak widać już dziś, kilka tygodni po uruchomieniu części biurowej, kilka dni po inauguracji teatru na Scenie Monopolis, inwestycja łódzkiego dewelopera Virako zachwyca cały świat, wspaniale reprezentując Łódź i Polskę na arenie międzynarodowej. W kompleksie, obok biur i teatru, wiosną otwarty zostanie zielony pasaż z restauracjami, kawiarnią, winiarnią, klubem dla dzieci, ARTgalerią oraz muzeum poświęconym historii miejsca. W kolejnych etapach przybędą dwie wieże biurowe, a w dawnym magazynie spirytusu powstanie basen z fitnessem. Autorem projektu jest Rafał Grzelewski z pracowni Grupa 5 Architekci.

– Dla mnie, łodzianina to wielka i wspaniała wiadomość. Nasze miasto dzięki m.in. takim projektom jak Monopolis, staje się rozpoznawalne na świecie. Pofabryczna czerwona cegła to unikatowa wartość i klimat Łodzi. Tym bardziej cieszę się, że nasza inwestycja zyskała uznanie w oczach międzynarodowego jury. Monopolis to jedna z najbardziej technologicznie zaawansowanych rewitalizacji na świecie. A Łódź to piękne miasto, które zasługuje na dobre inwestycje. – mówi Krzysztof Witkowski, prezes Virako.

Warto wspomnieć, że w konkursie MIPIM AWRADS w minionych latach statuetki otrzymali m.in.:

  • w 2009 roku Kranhaus w Niemczech projektu Alfonsa Linstera. Zespół trzech budynków biurowych w Kolonii nawiązujących swą bryłą do portowych żurawi;

  • w 2013 roku The Flame Towers (Ogniste Wierze) w Baku w Azerbejdżanie;

  • w 2016 roku Shanghai Tower w Szanghaju, w Chinach;

  • w roku 2017 futurystyczny budynek the Museum of Tomorrow (Muzeum Jutra) projektu Santiago Calatrava w Rio de Janeiro w Brazylii;

  • w 2018 roku do grona laureatów w dołączyło prestiżowe i ultranowoczesne The National Museum of Qatar (Muzeum Narodowe) w Doha, w Katarze. Gdzie Jean Nouvel zaprojektował budynek w kształcie róży pustyni.

Dotychczas polskie realizacje doczekały się wyróżnienia tylko dwukrotnie:

  • w 2004 roku warszawski biurowiec Metropolitan projektu Normana Fostera;

  • w 2017 roku Warsaw Spire zaprojektowany przez pracownię Jaspers & Eyers Partners.

Dlatego tym bardziej trzymamy kciuki za łódzkie Monopolis. Powodzenia!