Biznes

Monopolis, czyli biuro z widokiem na Łódź wynajęte dla Avallon MBO

Monopolis, czyli biuro z widokiem na Łódź wynajęte dla Avallon MBO

W Monopolis trwają przygotowania do przyjęcia nowego najemcy. Avallon MBO, jeden z czołowych polskich funduszy Private Equity, pionier rynku wykupów menedżerskich, właśnie podjął decyzję o przeniesieniu swojej siedziby do kompleksu Monopolis.

Kolejny raz okazuje się, że Monopolis przy ul. Kopcińskiego 62 w Łodzi to nie tylko popularne restauracje, kultura ze Sceną Monopolis na czele, ale też doskonałe miejsce do prowadzenia biznesu. Świadczy o tym fundusz Avallon MBO, nowy najemca Monopolis, który właśnie zdecydował się zamienić swoją dotychczasową siedzibę, na nowoczesny kompleks biurowy, zlokalizowany na terenie dawnych zakładów Monopolu Wódczanego.

– Jako fundusz od samego początku działamy w Łodzi. Inwestujemy w wielu krajach, ale dbamy o lokalne korzenie, pielęgnując łódzką, przedwojenną przedsiębiorczość. Unikalność miejsca oraz poprzemysłowy charakter Monopolis był dla nas kluczowy przy wyborze nowej siedziby – mówi Tomasz Stamirowski, założyciel i partner zarządzający Avallon MBO.

Nowa siedziba firmy zajmie 500 mkw powierzchni i powstanie na 10 piętrze wieży Monopolis. Ta znacząca zmiana z pewnością podkreśli ugruntowaną pozycję Avallon MBO, a także umocni jej postrzeganie na rynku. Otwarcie biura nowego najemcy planowane jest jesienią. Obecnie trwają prace projektowe, które już wkrótce zaowocują przestrzenią idealnie dopasowaną do potrzeb funduszu, a jej pracownikom zapewnią pełen komfort. Zespół liczy w tej chwili 19 osób.

Avallon MBO, zarządza obecnie dwoma funduszami, inwestującymi w Europie Środkowo Wschodniej, dysponując w nich środkami o łącznej wartości ponad 1 miliarda złotych (246 mln EURO). Fundusz od samego początku działa w Łodzi, a jego założyciele są łodzianami od pokoleń.

Od niemal 25 lat zajmuje się inwestycjami kapitałowymi, inwestując w transakcje wykupów menedżerskich (MBO), konsolidacji, transakcji zagranicznych oraz sukcesji w firmach rodzinnych. Fundusz posiada zespół mający unikalne doświadczenie zdobyte w ponad 100 dotychczasowych transakcjach oraz olbrzymią bazę kontaktów wśród czołowych menedżerów i właścicieli firm.

Avallon MBO posiada obecnie w swoim portfelu 8 spółek działających w różnych obszarach biznesowych, od sektora spożywczego, przez zaawansowane geolokalizacyjne rozwiązania IT, po branżę przemysłową. Wśród spółek portfelowych funduszu w przeszłości były m.in. tak uznane marki jak Velvet Care, giełdowa Mangata Holding, czy łódzki Medort, który w ramach inwestycji Avallon zwiększył sprzedaż z 30 do ponad 320 milionów złotych.

– Jesteśmy dumni, że Monopolis spotyka się z tak dużym zainteresowaniem najemców. To świadczy o tym, że miejsce ma już ugruntowaną pozycję na łódzkim rynku nieruchomości biurowych – mówi Anna Celichowska, członek Zarządu Virako i dyrektor ds. komercjalizacji.

Warto dodać, że Monopolis w transakcji doradzała firma JLL Polska a Spółka Avallon była reprezentowana przez firmę Colliers.

– Decyzja Avallon o wybraniu Monopolis na swoją nową siedzibę pokazuje, że łódzki rynek biur to nie tylko zagraniczni deweloperzy i zagraniczni najemcy. Zarówno Virako, deweloper i właściciel tego wyjątkowego w skali nie tylko lokalnej i regionalnej, ale i europejskiej projektu mix-use, jakim jest Monopolis, jak i Avallon, czołowy fundusz private equity w Polsce i pierwszy prywatny fundusz wykupów menedżerskich w Europie Środkowo-Wschodniej, są firmami nie tylko z polskim kapitałem, ale firmami łódzkimi, mającymi swoje siedziby w naszym mieście. To bardzo cieszy. W moim przekonaniu wybranie przez Avallon wieży Monopolis to nie tylko wybór nowoczesnego biurowca z przepięknym widokiem i wysokiej klasy przestrzeni, ale także decyzja o tym, by być częścią wyjątkowego kompleksu z całym bogactwem jego oferty gastronomicznej, kulturalnej i usługowej – mówi Marcin Włodarczyk, dyrektor regionalny Colliers w Łodzi.

Jak widać, Monopolis nie po raz pierwszy okazuje się idealnym wyborem dla najemców, którzy szukają wysokiej klasy architektury, prestiżowego miejsca, doskonałej lokalizacji, a jednocześnie takiej przestrzeni, która spełnia najwyższe normy techniczne. Po firmach McCormick i KPMG, Avallon MBO będzie trzecią, która zdecydowała się na wynajem powierzchni w wieży Monopolis 2.0. Biurowiec posiada certyfikat środowiskowy Breeam z oceną Excellent. Warto wspomnieć, że w dawnym Monopolu Wódczanym swoje biura mają już Virako, Clariant, ABB, Digital New Agency i IRIS Telecommunication.

Przeprowadzka do kompleksu Monopolis, to dla funduszu nie tylko zmiana siedziby wynikająca z rozrastania się zespołu, ale także otwarcie możliwości pełnego wykorzystania infrastruktury oferowanej w nowej lokalizacji. Kompleks Monopolis to bowiem doskonałe miejsce na organizację spotkań biznesowych, konferencji oraz szkoleń. To także idealna przestrzeń do nawiązywania relacji z klientami.

***
O Monopolis

Kompleks biurowy w dawnych zakładach Monopolu Wódczanego z 1902 roku, to trzeci co do wielkości zabytkowy zespół fabryczny w Łodzi (po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego). Inwestycja ta została doceniona i wyróżniana w kilku prestiżowych plebiscytach. Były to m.in. Prime Property Prize 2020 w kategorii Architektura, European Property Award 2020-2021 w kategoriach Mixed-use Development oraz Commercial Rennovation/Redevelopment, czy najważniejsza MIPIM Award 2020, gdzie Monopolis zostało uznane za najlepszą inwestycję mixed-use na świecie. Ta ostatnia, zwana potocznie Oscarem nieruchomości, to najbardziej prestiżowy, międzynarodowy konkurs branży nieruchomości. W finale Monopolis pokonało 3 inne, spektakularne inwestycje z Singapuru, Montrealu i Bangkoku.

O funduszu Avallon MBO

To doświadczony i zaufany inwestor w dziedzinie wykupów menedżerskich. Od niemal dwudziestu pięciu lat wspólnie z menedżerami realizuje inwestycje w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Uczestniczył w ponad stu transakcjach, a łączna wartość środków, które pozyskał na cele inwestycyjne to ponad 300 mln euro. Obecnie portfolio Avallon MBO obejmuje osiem spółek portfelowych: Marketplanet, EDC Expert, Wosana, Clovin, Norlys, Hortimex, Globema i TES Vsetín. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.avallon.pl