Polecamy

Monopolis 2021. To był wyjątkowy rok!

Monopolis 2021. To był wyjątkowy rok!

Koniec roku to zwykle czas podsumowań. Mijający rok zapamiętamy jako czas pełen wyzwań szczególnie dla nowych inwestycji i trudny ze względu na panującą pandemię.

To również rok nowości, realizowania pomysłów, wyróżnień, sukcesów które motywują do dalszych działań. A jaki był 2021 rok dla Monopolis?

Wraz z początkiem roku Monopolis doceniono w kategorii „sharing public spaces”. Brick Award 2021 – ten wyjątkowy tytuł przyznano łódzkiemu centrum w konkursie honorującym najlepsze budynki z cegły w Polsce.

Mijający rok, to także czas, w którym kolejna międzynarodowa firma zdecydowała się na ulokowanie swojej siedziby w unikatowych i nowoczesnych biurach. Jedną z przestrzeni dawnej rozlewni (obok obecnych już Clarianta i Digital New Agency) zajęło szwajcarskie ABB działające w takich branżach jak automatyka, robotyka czy energetyka.

Pierwszy kwartał to czas obostrzeń, który obfitował w wydarzenia wirtualne. Niemniej jednak, zgodnie z panującymi ograniczeniami, goście Monopolis mogli wziąć udział w walentynkowym koncercie zespołu Blue Cafe czy wystawie „Oblicza miłości”.

– 2021 był w rezultacie bardzo udany i obfity. Jestem zadowolony z tego, co udało nam się osiągnąć i nie mogę się już doczekać, aby zobaczyć, co przyniosą następne miesiące. Cały czas powiększamy naszą ofertę. Plany są duże, nie brakuje nam też zapału oraz motywacji, aby czynić Monopolis jeszcze piękniejszym i jeszcze bardziej atrakcyjnym dla łodzian – podkreśla Krzysztof Witkowski, prezes Virako, zarządcy Monopolis.

Wersja 2.0.

W marcu zamknięto budowę wieży górującej nad kompleksem. Jednej z dwóch planowanych. W założeniu Monopolis wersja 2.0. oferować będzie 12 kondygnacji powierzchni biurowych oraz usługowych. Uroczyste zawieszenie wiechy przez zarząd oraz prezydent Hannę Zdanowską odbyło się 22 kwietnia. Dziś pokryta kortenem i szkłem wieża jest już na ukończeniu, a jej uruchomienie planowane jest na pierwszy kwartał 2022 roku.

Kulinarnie

Z nadejściem cieplejszych dni i pandemicznym odmrożeniem Monopolis otworzyło dla gości restauracyjny pasaż. Trattoria Italiana, Arteria, Mono Cafe & Bistro, Piekarnia Łódź oraz Sendai Sushi & Ramen znów cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. To jednak nie jedyna nowość, która pojawiła się w tym czasie na terenie kompleksu. Dotychczasową ofertę kulinarną kompleksu urozmaiciły restauracja Indian Steak oraz pizzeria La Mia Fabbrica. Pierwsza serwuje najwyższej jakości steki z długo dojrzewającej wołowiny, druga najlepszą pizzę neapolitańską.


Wiosna to także moment, w którym swoje drzwi otworzyło muzeum poświęcone historii Monopolu Wódczanego oraz dawnym pracownikom łódzkiego „Polmosu”, których pamiątki można oglądać na wystawach.

Kulturalnie

Okres wakacyjny był wypełniony wydarzeniami kulturalno-rozrywkowymi. To właśnie wtedy Monopolis świętowało swoje pierwsze urodziny – dwa weekendy pełne atrakcji przyciągnęły ludzi zaciekawionych tym, co miejsce może zaoferować.
Istotne w mijającym roku było również partnerstwo. Monopolis współtworzyło w czerwcu „Wiosła Kultury” razem z Gazetą Wyborczą, a także festiwal „See Bloggers” zwieńczony galą Hashtagi Roku.
Jeśli goście wciąż czuli niedosyt wydarzeń kulturalnych, to na pewno zadowoliło ich otwarcie nowej przestrzeni na terenie zrewitalizowanego kompleksu, czyli ArtGallery. Wystawa złożona jest ze stałych elementów: malarstwa, rzeźby, fotografii oraz designu, zmieniają się jedynie twórcy. Lokal udostępniony jest artystom całkowicie pro bono w ramach wspierania kultury wysokiej przez zarządcę Monopolis.


W kolejnych miesiącach również nie zabrakło atrakcji. Wśród nich warto wymienić przede wszystkim koncert Richarda Bony i zespołu Alfredo Rodrigueza inaugurujący trasę koncertową artystów po Europie. Kameruński multiinstrumentalista wraz z fenomenalnym kubańskim pianistą wystąpili w Monopolis w ramach festiwalu „Spirit of Łódź”. Wcześniej, w ramach tego samego festiwalu, publiczność Monopolis oczarowali: wokalistka Nancy Vieira i wyjątkowy wokalista Miroca Paris.

Docenieni

Wszystkie wydarzenia obiły się szerokim echem w kraju. Monopolis zostało w 2021 docenione m.in. przez Dorotę Szelągowską wraz z ekipą programu „Tu jest pięknie!” i Filipa Chajzera, który przygotował materiał o Monopolis do „Dzień Dobry TVN”.


Ostatni kwartał roku powitał Monopolis wyjątkową nagrodą – miejsce zostało uznane za Budowę Roku 2021. Doceniony został również lokalny patriotyzm zespołu Virako. Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, nagrodziła Monopolis za wkład w ochronę dziedzictwa historycznego Łodzi poprzez kompleksową rewitalizację pofabrycznego zespołu Monopolu Wódczanego.


Najnowszym elementem, dodatkowo wzbogacającym ofertę dawnego „Polmosu”, jest Monosfera Kreatywności, czyli sala zabaw oraz warsztatów dla najmłodszych. Wypełniony wydarzeniami weekend inaugurujący funkcjonowanie miejsca dał zaledwie przedsmak tego, czego od projektu można spodziewać się na co dzień – od zajęć dla rodziców i niemowląt po kursy przygotowujące do matury dla licealistów.

***

 

O Virako

Virako jest działającą od 2001r., dynamicznie rozwijającą się polską firmą deweloperską, inwestującą w budowę kompleksów biurowych. Jedną z pierwszych inwestycji Virako było Centrum Biznesowe Faktoria w Łodzi, następnie nowe życie zyskały dawne budynki Fabryki Motorów Henryka Wegnera z 1920 roku, przebudowane na wielofunkcyjny biurowiec oferujący klimatyczne lofty biurowe. Kolejne przedsięwzięcie – nowoczesny kompleks Forum 76 Business Centre – to pierwszy w Łodzi biurowiec klasy A zdobywający liczne wyróżnienia. Flagową inwestycją Virako jest jednak Monopolis. Kompleks biurowo-kulturalny mieszczący się w dawnych zakładach Monopolu Wódczanego z 1902 roku, trzeciego co do wielkości zabytkowego zespołu fabrycznego w Łodzi (po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego), to inwestycja, która zyskała uznanie na arenie międzynarodowej. Monopolis zdobyło tzw. Oscara nieruchomości dla najlepszej inwestycji wielofunkcyjnej na świecie w ramach MIPIM Awards 2020, a także prestiżowy tytuł „Budowy Roku 2020”.

O Monopolis

Monopolis powstało na terenie dawnego Monopolu Wódczanego otwartego w 1902 roku. Produkcja wódek trwała tutaj do 2007 r., jednak później zabytkowe budynki niszczały, będąc nieużytkowane. Nowy rozdział łódzkiego Polmosu rozpoczął się w 2013 roku wraz z powstaniem „inicjatywy Monopolis” – Łódź miała zyskać miejsce wyjątkowe na skalę światową. Autorem projektu Monopolis jest Grupa5. Architekci, a logo powstało w pracowni Janusza Kaniewskiego, znanego i cenionego projektanta. Dziś Monopolis to biura, restauracje, kawiarnie, piekarnia, muzeum, galerie sztuki i teatr. To z jednej strony miejsce pracy, a z drugiej kameralna przestrzeń do spotkań z przyjaciółmi i rodziną.

Materiały partnera