Polecamy

Młodzieżowa grupa Teatru Chorea portretuje iGeneration

Młodzieżowa grupa Teatru Chorea portretuje iGeneration

Głowy opuszczone nad smartfonami w pogoni za lajkami, zastępującymi rzeczywiste relacje. Dokąd zmierza pokolenie post-millenialsów i czy da się je wyrwać z technologicznej sieci?

Odpowiedzi na te pytania przynieść ma spektakl „iGeneration?” Młodzieżowej Grupy Teatru Chorea, reżyserowany przez Janusza Adama Biedrzyckiego. Premiera 27 sierpnia w Fabryce Sztuki w Łodzi i online w ramach Międzyrodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy.

Młodzieżową Grupę Teatru Chorea tworzą artyści w wieku od 17 do 27 lat, a więc przedstawiciele iGeneration. I choć też lubią aplikacje, komunikatory oraz możliwości, jakie dają im nowoczesne technologie, to sami nie chcą być „armią zombiaków” wpatrzonych w ekrany różnego typu urządzeń.

– Zabierzemy publiczność w dystopijną podróż do nieodległej przyszłości, której kierunek wyznaczyli młodzi twórcy, poszukujący własnego miejsca w świecie, zdominowanym przez nowe technologie i zdalne relacje – zapowiada Wiktor Moraczewski, jeden ze współtwórców koncepcji spektaklu, odpowiedzialny za dramaturgię.

Punktem wyjścia dla opowieści są fragmenty tekstów, definiujących cechy pokolenia osób urodzonych po drugiej połowie lat 90. Na ich podstawie zbudowana jest przerysowana wizja świata, w którym media promują jedyną słuszną wizję szczęścia bez emocji, spychając na margines opierających się technologicznej presji.

– Między nadzieją a zwątpieniem, młodzi ludzie, tworzący ten teatralny manifest o obecności człowieka w świecie, stawiają sobie wiele pytań. Kim jestem i kim chciałbym być? Jak widzę teraźniejszość i przyszłość? Czy porusza mnie jeszcze świat wokół? Czy w erze nadmiernego konsumpcjonizmu, gadżeciarstwa, wirtualnej egzystencji jest jeszcze miejsce na moje emocje oraz głębsze relacje? Jaki świat zastanę, gdy wejdę w dorosłość? – mówi o spektaklu reżyser, Janusz Adam Biedrzycki.

Atmosferę świata przyszłości podkreśla stworzona z elektrośmieci scenografia opracowana przez Jolę Królicką i Janusza Adama Biedrzyckiego, choreografia Magdaleny Paszkiewicz oraz wyrazista charakteryzacja, za którą odpowiedzialni są Kinga Kubiak i Wiktor Moraczewski.

Na scenie dziesiątka młodych aktorek związanych z prowadzonym przez CHOREĘ Laboratorium Kreatywnego Działania: Natalia Arabska, Anastasiya Bakhtyukova, Nina Baranowska, Iga Denst, Julia Konopka, Natalia Niźnikowska, Zofia Piątkowska, Joanna Podlejska, Agata Stoparczyk oraz Julia Szydłowska. Towarzyszyć im będą muzycy z zespołu Mojo Pin oraz Paweł Odorowicz.

Premiera „iGeneretion?” jest częścią programu tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego RETROPERSPEKTYWY. Spektakl zostanie zaprezentowany 27 sierpnia o g. 19.00 w formie otwartej dla publiczności projekcji w Fabryce Sztuki w Łodzi oraz online.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny RETROPERSPEKTYWY (RPS), który odbędzie się w dniach 21–30 sierpnia odbywa się cyklicznie od 2010 r. Ma formę przeglądu teatralnego i prezentuje najatrakcyjniejsze zjawiska teatralne, definiujące kulturową tożsamość współczesnego człowieka, nie różnicując artystów na zawodowców i amatorów.

Pełny program wraz z możliwą formą uczestnictwa (online/offline) w poszczególnych wydarzeniach można znaleźć na stronie festiwalu: retroperspektywy.com. Udział we wszystkich wydarzeniach festiwalowych jest bezpłatny, na wydarzenia offline obowiązują rezerwacje przyjmowane od 3 sierpnia.

„iGeneration?”
27.08.2020 | g. 19.00
offline | sala C_101, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi | projekcja
online | projekcja
youtube.com/ChoreaTheatre
facebook.com/retroperspektywy/

REALIZACJA:
Twórcy: Teatr CHOREA
Autor tekstu: Future Man
Reżyseria: Janusz Adam Biedrzycki
Dramaturgia: Wiktor Moraczewski
Choreografia: Magdalena Paszkiewicz
Muzyka: Paweł Odorowicz, zespół Mojo Pin
Koncepcja scenograficzna: Jola Królicka, Janusz Adam Biedrzycki
Wykonanie scenografii: Jola Królicka, Tomasz Adamkiewicz, Jacek Szumacher
Kostiumy: Kinga Kubiak
Charakteryzacja: Kinga Kubiak, Wiktor Moraczewski
Wizualizacje: Paweł Klepacz / Mr. Potato
Reżyseria światła: Tomasz Krukowski
Realizacja dźwięku: Marcin Dobijański
Film końcowy: Rami Shaya / HOLLYBABA
Obsada: Natalia Arabska, Anastasiya Bakhtyukova, Nina Baranowska, Iga Denst, Julia Konopka, Natalia Niźnikowska, Zofia Piątkowska, Joanna Podlejska, Agata Stoparczyk, Julia Szydłowska

Podziękowania za pomoc w realizacji spektaklu dla Dominiki Kamińskiej, Dawida Rozmiarkowskiego i Filipa Appel