Wydarzenia

Mistrzowie squasha zagrają w Łodzi

Mistrzowie squasha zagrają w Łodzi

Już za dwa dni Łódź będzie gościć mistrzów gry w squasha. Od 16 do 25 czerwca br. w Łodzi zostaną rozegrane Mistrzostwa Polski w Squasha H.SKRZYDLEWSKA 2022.

Najważniejsza impreza polskiego squasha do Łodzi zawita po raz pierwszy w historii. Najciekawsze mecze turniejów będą rozgrywane na specjalnie do tego wybudowanym szklanym korcie w Rotundzie Galerii Manufaktura. Będzie to wyjątkowe widowisko, w którym zobaczymy sport na najwyższym poziomie.

Z tej okazji na rynku Manufaktury odbyła się konferencja prasowa, której gośćmi byli Sławomir Dudek, Prezes Zarządu operatora klubu Squash Laguna, Piotr Dudek, Dyrektor Turnieju Mistrzostw Polski w Squasha H.Skrzydlewska, Marek Kondraciuk, dyrektor Wydziału Sportu UMŁ oraz Przemysław Bartusiak, menedżer sieci Kwiaciarni H.Skrzydlewska. Do dyspozycji mediów byli również Małgorzata Owczarek, jedna z topowych zawodniczek i 5 rakieta kobiecego squasha w Polsce oraz Marcin Ciszewski, główny sędzia zawodów. Sponsorem Tytularnym Mistrzostw Polski w Squasha jest firma H. Skrzydlewska, a partnerem Klub Żużlowy Orzeł Łódź.

– Jesteśmy dumni, że to kolejna dyscyplina sportu, którą wspieramy. Z tego miejsca apeluję do wszystkich łódzkich oraz ogólnopolskich firm o to, że warto inwestować w sport, jest to świetna inwestycja. Jako przedstawiciele biznesu musimy pamiętać, że trzeba pomagać sportowcom, dawać ludziom rozrywkę i radość z ich podziwiania. Zapraszamy wszystkich łodzian do rotundy Manufaktury, aby emocjonować się turniejem – mówił Przemysław Bartusiak, menedżer sieci Kwiaciarni H.Skrzydlewska.

Organizatorzy zaplanowali szereg wydarzeń towarzyszących mistrzostwom, jak treningi i mecze pokazowe. W turnieju przewidziano też pokazy związane z przygotowaniem kompozycji kwiatowych, które przygotuję florystki kwiaciarni H. Skrzydlewska.

– Jeśli chodzi o naszą firmę przygotujemy specjalne pokazy florystyczne. Oprócz tego, dzięki współpracy firmy z Klubem Żużlowym Orzeł Łódź sam Klub będzie obecny na wydarzeniu. 22 czerwca odbędą się treningi i mecze pokazowe. Nasi zawodnicy rozegrają mecz z Panią Małgorzatą Owczarek. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą poznać squasha oraz kibiców żużla, bo w ciekawy sposób można połączyć te dwie dyscypliny. Wierzę, że to wydarzenie bardziej rozpropaguje żużel w Łodzi. Podczas eventu oprócz zawodników będzie również motocykl, na którym startują żużlowcy. Przygotowaliśmy także nagrody związane z żużlem – powiedział Przemysław Bartusiak.

Sławomir Dudek, Prezes Zarządu operatora klubu Squash Laguna podziękował Partnerom oraz Sponsorom Mistrzostw Polski w Squasha, w tym firmie H. Skrzydlewska.

– Wydarzenie będzie mogło na żywo i bezpłatnie obejrzeć ponad 100 000 łodzian. Możliwe jest to dzięki naszym Partnerom i Sponsorom. Bardzo ważne jest wsparcie organizacyjne Wydziału Sportu Urzędu Miasta Łodzi oraz Manufaktury, która zdecydowała się gościć to wydarzenie. Sponsorem Tytularnym jest sieć kwiaciarni H. Skrzydlewska, która dołożyła się zarówno organizacyjnie, jak i finansowo, abyśmy mogli bezpłatnie pokazać łodzianom te zawody. Wspierają nas również inne firmy.

Do rywalizacji staną największe gwiazdy polskiego oraz światowego squasha. W jubileuszowej dwudziestej edycji turnieju indywidualnego weźmie udział ponad 300 zawodniczek i zawodników. Zagrają m. in. Karina Tyma, aktualna mistrzyni Polski i mistrzyni Europy juniorów z 2019 roku oraz Filip Jarota, aktualny mistrz Polski. W turnieju drużynowym zagrają m.in. Borja Golan z Hiszpanii i Baptiste Masotti z Francji, zawodnicy z czołówki światowego rankingu.

– Łódź w czerwcu stanie się polską stolicą tego sportu. Właśnie tutaj zostaną rozegrane cztery najważniejsze turnieje: Mistrzostwa Polski w kategorii open, Mistrzostwa Kobiet oraz Mistrzostwa Drużynowe. To jubileuszowa 20. edycja mistrzostw, co pokazuje, że sport ten ma dosyć długą tradycję. Zawodnicy zarówno z Polski, jak i z całego świata będą rywalizować o tytuł mistrzyni oraz mistrza Polski na specjalnie w tym celu przygotowanym korcie – mówił Sławomir Dudek.

 

– Bardzo się cieszę, że organizatorzy znaleźli tak świetną lokalizację. Manufaktura stała się symbolem Łodzi. Gratuluję wszystkim, którzy przyczynili się do przeprowadzenia tej imprezy. Wydarzenie będzie promowało nasze miasto. Liczę na dalszą dobrą współpracę, którą rozpoczynamy tą imprezą. Mam nadzieję, że będzie rozwijać się również w przyszłości i że squash pozyska jeszcze więcej zwolenników – stwierdził Marek Kondraciuk, dyrektor Wydziału Sportu UMŁ.

 

Squash

Mówi się, że Squash najzdrowszym sportem świata – przez godzinę można spalić aż 1000 kalorii. Jedna z historii mówi, że narodził się w londyńskim więzieniu, gdzie skazańcy umilali sobie czas, uderzając piłeczką o ścianę, co obudziło w nich chęć rywalizacji i stało się grą. Początkowo dyscyplinę tę nazwano „racquet”, a obecne określenie nadali jej w XIX wieku uczniowie z angielskiej szkoły Harrow. Squash łączy aspekty związane z przygotowaniem fizycznym takie jak siła, eksplozywność, wydolność, szybkość, zwinność połączona z doskonałą techniką uderzenia, jak i poruszania się po korcie. Dochodzą jeszcze umiejętność szybkiego podejmowania decyzji, elementy taktyki i, co najważniejsze, silnej mentalności. Zawodnicy są na korcie tak blisko siebie, że aspekt mentalny odgrywa tutaj ważną rolę. Połączenie tych wszystkich składników sprawia, że daje on wiele przestrzeni do rozwoju, a samo konkurowanie daje ogromną frajdę.