Monopolis

Mięso

Mięso


Scenariusz spektaklu został oparty m.in. na nowoze-landzkiej baśni, barokowej poezji hiszpańskiej (Franci-sco Gomez de Quevedo) i wierszu (Igora Siewierianina) „Villa mon Repos”.

Bohaterka monodramu przechodzi szereg transformacji, dążąc do odnalezienia własnej tożsamości i odrzucenia przyjętych norm ograniczających jej osobowość. Poddana presji kulturowej obrazu kobiecego piękna i brzydoty usiłuje zedrzeć z siebie maskę. Za sprawą zaklęć, przywołuje mityczną postać Hine Nui Te Po Kobiety Nocy.

Nie ruszając się z magnetycznego pola swojego mieszkania, uwięziona w świetle lampy, zatacza kręgi, podróżując do centrum nieznanego wcześniej świata baśni i symbolicznych znaczeń. Temat, jakim jest ciało kobiece, poddane torturze przemyślnych zabiegów kosmetycznych oraz fizycznych nadużyć, staje się punktem wyjścia do snucia delikatnej i onirycznej nici opowieści. Przetaczające się obrazy ukazują liczne panoptikum dziwadeł i etapy kolejnych przepoczwarzeń, aż do uzyskania ostatecznej formy nocnego motyla.

25 marca, godz. 16.00

• wykonanie: Tamara Yelchaninova
• scenariusz i reżyseria: Jacek Wilantewicz
• scenografia: Jacek Wilantewicz
• produkcja: Teatr Stajni Metamorficznej z Nowiny