Polecamy

Michał Batory w Łodzi, wystawa gotowa

Michał Batory w Łodzi, wystawa gotowa

Wystawa prac Michała Batorego Retroperspektywa przygotowana przez Alliance Francaise jest już gotowa. Ponad 150 prac tego wybitnego plakacisty zdobi ściany czterech łódzkich galerii: Alliance Francaise, Muzeum Fabryki, Re:Medium i Ultramaryna.

Wielkie formy plakatowe, plakaty z zapowiedziami sztuk teatralnych, ilustracje okładek książek i płyt, szkice, rzeźby i przedmioty wykorzystywane podczas przygotowywania prac początkowo dostępne miały być dla odwiedzających do 17 kwietnia, ale w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, najpewniej zagoszczą w Łodzi na dłużej.

Skąd wziął się pomysł, by zorganizować wystawę tego wybitnego plakacisty w Łodzi?

– W ubiegłym roku łódzki oddział Alliance Française obchodził potrójne urodziny – 10 lat w Manufakturze, 40 lat w Łodzi i 100 lat, a może nawet trochę więcej, od pierwszych śladów Alliance Française w naszym mieście – opowiada Lukas Dymny, dyrektor Alliance Francaise, koordynator wystawy Michała Batorego. – Zaczęliśmy się zastanawiać jak uczcić ten fakt i wtedy Jerzy Maciej Koba, łódzki fotografik, którego zdjęcia pokazywaliśmy w naszej galerii, powiedział, że może warto pomyśleć o organizacji wystawy plakatów Michała Batorego. W Paryżu praktycznie na każdym kroku widać jego prace, są wszędzie – w metrze, na słupach ogłoszeniowych! Można powiedzieć, że stanowią scenografię Paryża. Na dodatek jego prace były prezentowane w wielu galeriach na całym świecie, między innymi w Les Arts Décoratifs w Luwrze. Jako ciekawostkę dodam, że był pierwszym żyjącym artystą, któremu za życia zorganizowano wystawę w Luwrze. Uznałem, że to świetny pomysł, tym bardziej że jest Polakiem, od trzydziestu lat również Francuzem, a na dodatek z Łodzi – tu się urodził, skończył liceum plastyczne i studia na Akademii Sztuk Pięknych. Nie musieliśmy się długo przekonywać.

Gdzie można zobaczyć prace wybitnego plakacisty

Prace Michała Batorego dostępne są już w czterech łódzkich galeriach: Galerii Alliance Francaise, Muzeum Fabryki, Re:Medium i Ultramaryna. Każda z nich pokazuje inną część twórczości artysty: w Alliance Francaise (ul. Drewnowska 58a) będzie można zobaczyć ilustracje do książek i projekty okładek płyt, w Muzeum Fabryki (ul. Drewnowska 58) – wielkopowierzchniowe plakaty, w Re:Medium (ul. Piotrkowska 113) – małe formy plakatów, a w Ultramarynie (ul. Wólczańska 118) rzeźby i przedmioty wykorzystane jako ilustracje w pracach artysty. Każda z wystaw jest inna, ale wszystkie się uzupełniają, aby w pełni ukazać bogactwo i różnorodność twórczości Michała Batorego.

– Michał Batory, jako artysta polsko-francuski, jest symboliczną osobowością dla każdego, kto chce pokreślić dynamiczne więzi łączące nasze dwa kraje – podkreśla Lukas Dymny. – Prezentacja prac spełnionego artysty i udostępnienie ich młodemu pokoleniu, pozwoli im poznać niezwykłą ścieżkę jego kariery artystycznej. Chcemy tak jak Batory pokazać, że sztuka, będąca uniwersalnym językiem komunikacji między narodami, prowadzi do poznania innych kultur.

– Jak tylko będzie to możliwe, zapraszam wszystkich na wystawę, długo się do niej przygotowywałem i mam nadzieję, że już wkrótce można ją będzie oglądać nie tylko w internecie i na zdjęciach – mówi Michał Batory, który na kilka dni przyjechał do Łodzi, by promować swoją wystawę.