Zdrowie

Miały być piękne, a tymczasem…

Miały być piękne, a tymczasem…

Co jest nie tak, myję je z rana, a po paru godzinach wyglądają tak, jakby przez tydzień nikt się nimi nie zajmował. Błyszczą się u nasady, pasma są posklejane i oklapnięte, a na dodatek w dotyku lepkie, cienkie i wyglądają na mocno osłabione. Z niedowierzaniem patrzę na takie włosy i wszystkiego mi się odechciewa, bo jak tu się ludziom pokazać. Dlatego tym razem Izabella Pietruszka-Kluska, właścicielka salonu BB Hair Spa by Izabella opowiada o tym, jak radzić sobie z włosami, które się przetłuszczają.

 

Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Na skórze głowy, tak jak na całym ciele, występują gruczoły łojowe, które produkują sebum (łój skórny). Substancja ta wpływa na miękkość skóry oraz zabezpiecza ją przed przesuszeniem, oraz uszkodzeniami mechanicznymi włosów i skóry głowy. W momencie, kiedy na włosach odkłada się nadmierna ilość łoju wytwarzanego przez gruczoły skóry owłosionej głowy, mamy do czynienia z łojotokiem – jedną z głównych przyczyn przetłuszczania się włosów. Nadmierny łojotok często jest przyczyną zaczopowania mieszków włosowych, a w konsekwencji nawet ich wypadania oraz pojawiania się chorób skóry głowy.

Produkowana ilość sebum uzależniona jest od wielu czynników. Najczęściej ma podłoże hormonalne lub jest uwarunkowana genetycznie, częściej występuje u mężczyzn niż kobiet, zwykle około 25-50 roku życia, a także osób w wieku dojrzewania. Objawy mogą nasilać się pod wpływem stresu, nieodpowiedniej pielęgnacji – błędnie dobranych kosmetyków do potrzeb skóry głowy i włosów, przegrzewania skóry głowy – chociażby przez zbyt gorące powietrze suszarki, zbyt intensywne stosowanie lokówek, prostownic. Wpływ może mieć również nieodpowiednia dieta, uboga w witaminy i mikroelementy, a na przykład bogata w pikantne potrawy nasilające pracę gruczołów łojowych.

Jak rozpoznać włosy tłuste?

– Charakteryzują się błyszczeniem przy skórze głowy, czasem wręcz się sklejają. Są płaskie, oklapnięte i często zbite w strąki. Mogą mieć suche końcówki. Zmuszają do codziennego mycia, bo w innym przypadku głowa wygląda nieestetycznie. Po dotknięciu skóry głowy suchym palcem lub kawałkiem kalki zauważamy tłusty, klejący odczyn, który może, ale nie musi być połączony z zapachem łoju – mówi Izabella Pietruszka-Kluska.

Jak postępować z włosami z problemem nadmiernego przetłuszczania?

Właściwy program pielęgnacyjny i to niezależnie od tego, czy włosy nam się przetłuszczają, czy są w miarę w dobrej kondycji, należy rozpocząć od oczyszczania skóry. Szampon powinien być dobrany właśnie do niej, a nie do włosów. Natomiast maska i odżywka muszą być dopasowane do charakteru lub potrzeb włosów – to ona nada im miękkość i blask. Oczyszczanie skóry głowy to nie tylko mycie włosów, ale również robienie peelingu. Wykorzystując do tego specjalne produkty trychologiczne przeznaczone do skóry głowy.

– Regularne wykonywanie peelingu ma ogromne znaczenie dla zdrowia skóry głowy: usuwa zalegający martwy naskórek, pozostałości kosmetyków, pobudza również mikrokrążenie. Dzięki niemu ujścia mieszków włosowych są czyste i dotlenione. W ofercie kosmetyków jest wiele produktów, które można wypróbować: enzymatyczne, ale i drobnoziarniste lub zupełnie naturalne. Jestem zwolenniczką peelingów enzymatycznych, ponieważ są delikatne, ale i niezwykle proste w użyciu. Stosujemy je przed umyciem włosów minimum 1-2 razy w miesiącu. Jeśli stosujesz produkty do stylizacji typu pianka, lakier, to pamiętaj o oczyszczaniu peelingiem. Jest on niezbędny dla zdrowej skóry, ale i zdrowych włosów – opowiada Izabella Pietruszka- Kluska.

– W przypadku włosów przetłuszczających się peelingi bazować powinny na enzymach, alfa i beta – hydroksykwasach, kwasach salicylowych oraz ekstraktach roślinnych. Warto stosować delikatne szampony bazujące na chociażby ziołach. Właściwości antyseptyczne i antybakteryjne wybranych ekstraktów roślinnych zawarte w lotinach, które nie obciążają skóry, posłużą do wyregulowania flory bakteryjnej i zapewnią długotrwałe poczucie odświeżenia – dodaje właścicielka salonu BB Hair Spa by Izabella.

Problem przetłuszczających się włosów najlepiej skonsultować z trychologiem, który dobierze odpowiednią kurację. Jest ona uzależniona od przyczyn przetłuszczania i jego intensywności. Łączenie kuracji w gabinecie i w domu daje najszybsze i najskuteczniejsze efekty. Kuracja polega na zahamowaniu nadmiernej produkcji sebum oraz pobudzeniu do wzrostu włosów, których utraciliśmy zbyt wiele przez jego nadmiar. Niezwykle istotna w całym procesie leczenia jest także odpowiednia dieta i aktywność fizyczna oraz unikanie czynników stymulujących gruczoły łojowe. Czasami konieczna okazuje się farmakoterapia, wszystko bowiem zależy od tego, co zdecydowało o tym, że włosy nadmiernie się przetłuszczają.

Jak często myjemy głowę, gdy włosy się przetłuszczają?

Panuje błędne przekonanie, że im rzadziej myjemy tym będą się mniej przetłuszczać.

– Proces mycia głowy jest niezmiernie ważny, od niego zależy zdrowie naszej skóry. Jeśli do tej pory myliśmy włosy co dwa, trzy dni i nagle wydłużymy czas między jednym a drugim myciem do tygodnia, to tylko i wyłącznie przyczyniamy się do rozwoju chorób skóry głowy. A jeśli jeszcze przetłuszczone włosy związujemy, dodatkowo drażnimy skórę, która nie może prawidłowo pracować, w efekcie czego możemy obserwować wzmożone wypadanie włosów. Jeśli bardzo zależy nam na tym, by wydłużyć czas między jednym a drugim myciem głowy, należy wdrożyć zabiegi pielęgnacyjne. Mowa tutaj przede wszystkim o peelingu skóry głowy, który będzie oczyszczał, tonizował, pobudzał krążenie. Skóra zacznie lepiej pracować, a włosy pozostaną dłużej świeże – opowiada Izabella Pietruszka-Kluska.

Skórę głowy powinno się myć dwukrotnie, podczas drugiego mycia preparat warto pozostawić na około dwie minuty i obficie spłukać wodą. Po delikatnym osuszeniu skóry głowy i włosów należy zaaplikować lotion, który wykazuje działanie kompatybilne z produktami wcześniej używanymi. Przywraca właściwy płaszcz hydrolipidowy skóry, pH, reguluje pracę gruczołów łojowych, udrażnia mieszek włosowy dzięki czemu włosy na dłużej pozostają puszyste i świeże. To produkt bez spłukiwania. Ważne jest, aby nigdy nie nakładać na skórę głowy masek, odżywek, ani żadnych produktów do stylizacji. Raz na półtora tygodnia powinniśmy umyć włosy oczyszczającym szamponem, który zmyje pozostałości środków do stylizacji.

 

Jakie działanie powinny wykazywać preparaty w walce z przetłuszczaniem się włosów?

  • usuwanie sebum,
  • regulacja pracy gruczołów łojowych,
  • regulacja procesu keratynizacji,
  • przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze,
  • odblokowanie ujść mieszków włosowych,
  • stymulacja podziałów mitotycznych w mieszku włosowym – porost nowych włosów.

 

Kilka zasad, które przydają się przy pielęgnacji przetłuszczających się włosów:

  • dobrze dobrany szampon – pomogą dobrać specjaliści, najlepiej trycholog,
  • odżywianie przed myciem – maski, odżywki, w przypadku włosów przetłuszczających się lepiej nakładać przed myciem , nie obciążymy tak włosów i nie będą się tak szybko przetłuszczać,
  • uniesienie włosów u nasady – przetłuszczanie zaczyna się od d skóry głowy, dlatego im mniej przylegająca do niej fryzura, tym dłużej włosy pozostaną świeże,
  • nie przegrzewać – zbyt wysoka temperatura sprzyja szybszemu przetłuszczaniu.

 

Izabella Pietruszka-Kluska, wykładowca Wyższej Szkoły Inżynierii  i Zdrowia, edukator Curyło Academy, właścicielka salonu fryzjerskiego i gabinetu trychologicznego.

BB Hair Spa by Izabella
Łódź, ul. Franciszkańska 99
tel. 793 015 386
www.facebook.com/bbhairspa